Poznaj najważniejsze zasady i korzyści zdrowotne płynące z uprawiania Jogi

Joga z każdym rokiem zyskuje na popularności. Chociaż dla jednych jest ona jedynie formą aktywności fizycznej, dla wielu jest wyznacznikiem stylu życia. Dzięki Jodze możliwe staje się bowiem nie tylko usprawnienie swojego ciała, ale również osiągnięcie równowagi między fizycznością, a umysłem. Na czym polega Joga i jakie są jej najważniejsze zasady? Odpowiedzi na te pytania oraz inne ciekawe informacje znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega Joga;

  • Jakie są najważniejsze zasady jogi;

  • Jak rozpocząć uprawianie jogi;

  • Jakie korzyści zdrowotne płyną z uprawiania jogi.

Na czym polega Joga

Na czym polega Joga?

Joga uznawana jest za jedną z najstarszych sztuk samodoskonalenia. Niemniej jednak, zamyka się w niej znacznie więcej znaczeń. Joga opisywana jest zarówno jako droga, zjednoczenie, jak i opanowanie. Jej głównym celem jest doprowadzenie do połączenia się naszego ciała oraz umysłu, dzięki czemu jesteśmy w stanie w znaczący sposób podnieść jakość własnego życia. Ponadto, dzięki niniejszej sztuce możliwe staje się zwiększenie zdolności do koncentracji oraz możliwości łatwego wyciszania się. Joga uznawana jest za niezwykle rygorystyczny sport, który wymaga od jego wykonawcy pełnego zaangażowania. Dzięki systematycznej pracy, możliwe staje się usprawnienie oraz zwiększenie świadomości własnego ciała, jak również podniesienie stopnia trudności wykonywanych ćwiczeń.

Jakie są najważniejsze zasady jogi?

W tradycyjnej sztuce Jogi uwzględnia się cztery główne ścieżki.

Po pierwsze: RAJA JOGA – ścieżka dotycząca dyscypliny i medytacji;

Po drugie: BHAKTI JOGA – ścieżka dotycząca miłości i oddania;

Po trzecie: JYNANA JOGA – ścieżka poznania i wiedzy;

Po czwarte: KARMA JOGA – ścieżka bezinteresownego działania.

We współczesnej Jodze, praktykowanej w krajach zachodnich, najczęściej łączy się wszystkie główne ścieżki niniejszej sztuki. Podstawą nauki jest przekaz mistrz-uczeń. To właśnie nauczyciel, na bazie własnych doświadczeń oraz wymagań ucznia, jest w stanie dostosować do niego odpowiednie praktyki Jogi. Najważniejszą zasadą Jogi jest całkowite się jej oddanie. Tylko poprzez systematyczną pracę nad własnym ciałem oraz umysłem, będziemy w stanie osiągnąć wymarzone skutki.

Jak rozpocząć uprawianie jogi

Jak rozpocząć uprawianie Jogi?

Na samym początku należy zadać sobie pytanie, czy chcemy ćwiczyć z instruktorem, czy też samodzielnie w zaciszu swojego domu?

Jeśli chcesz nauczyć się jogi sam/sama – zacznij  od najprostszych pozycji. Nie zapomnij również o przygotowaniu swojego ciała do ćwiczeń. Przed przystąpieniem do właściwych aktywności związanych z jogą, zapewnij sobie odpowiednią rozgrzewkę i rozciągnij ciało. Joga jest sportem inwazyjnym, dlatego też na początku należy wykazać się szczególną ostrożnością oraz odpowiedzialnością. Jeśli chcesz, aby Joga sprawiała Ci możliwie jak największą przyjemność, zadbaj również o to, aby miejsce, w której ją wykonujesz było odpowiednio wywietrzone oraz wyciszone. Odnalezienie upragnionej równowagi może bowiem okazać się trudne w towarzystwie telewizora lub porozrzucanych zabawek dzieci.

Jeśli chcesz podjąć naukę z instruktorem – zapoznaj się z opiniami na jego temat. Dowiedz się, jaki rodzaj Jogi praktykuje i jakie ma doświadczenie. Podczas procesu poszukiwania właściwego instruktora, wykaż się szczególną ostrożnością. Na stronach internetowych możemy bowiem znaleźć dziesiątki ofert instruktażu, które z prawdziwą sztuką Jogi mają niewiele wspólnego.

Jakie korzyści zdrowotne płyną z uprawiania jogi

Jakie korzyści zdrowotne płyną z uprawiania jogi?

Regularne uprawianie jogi wpływa zarówno na nasze ciało, jak i umysł. Wśród najważniejszych korzyści zdrowotnych wyróżniamy:

  • Redukcję poziomu stresu;
  • Zwiększenie ogólnej odporności organizmu;
  • Poprawę zdolności do koncentracji;
  • Zwiększenie elastyczności mięśni.

Podsumowanie

Joga to coś znacznie więcej niż gimnastyka, to wspaniały trening zarówno dla naszego ciała, jak i duszy. Stanowi ciekawą alternatywę dla standardowej aktywności fizycznej. To właśnie dzięki niej odkryjesz zupełnie nowy wymiar relaksu i odprężenia.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.