Probiotyki – czym są i kiedy je stosować?

Probiotyki stosuje się w celu odbudowy naturalnej flory bakteryjnej jelit. To właśnie dzięki niej zachowuje się zdrowie, a organizm pracuje prawidłowo i jest odpowiednio odżywiony. Czym są probiotyki? Kto i kiedy powinien je stosować?

Probiotyki – co to jest?

Mianem probiotyków określa się żywe mikroorganizmy, które znajdują się w organizmie człowieka oraz w pożywieniu. Podawanie probiotyków w odpowiednich ilościach wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie całego ciała. W postaci naturalnej mikroorganizmy budujące florę bakteryjną występują w sfermentowanych artykułach spożywczych, kiszonej kapuście, a także w jogurtach.

 

 

Probiotyki – działanie

Badania nad probiotykami prowadzono przez lata, dzięki czemu naukowcy dokładnie opisali, jak działają probiotyki. Po co je stosować? Przede wszystkim zaleca się jedzenie produktów spożywczych z dobroczynnymi szczepami baterii lub suplementów diety w przypadku problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Probiotyki, bez względu na formę przyjmowania, poprawiają trawienie oraz obniżają ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych. Dzięki nim zapobiega się występowaniu AZS u dzieci, alergii pokarmowych, kolek i chorób wątroby. Probiotyki zapobiegają również infekcjom układu moczowego, kamicy nerkowej, wrzodom żołądka, zapaleniu dziąseł, rakowi jelita grubego oraz stanom zapalnym przewodu pokarmowego.

Prozdrowotne działanie probiotyków pozwala na ich stosowanie w celu wspomagania funkcjonowania układu odpornościowego. Dzięki odpowiednim szczepom bakterii, łagodzi się objawy nietolerancji laktozy, wspomaga się leczenie biegunek wynikających z zakażeń wirusowych, a także zwalczanie bakterii odpornych na antybiotykoterapię. Ponadto probiotyki są pomocne w walce z nadwagą i otyłością oraz w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.

[related-post]

Które probiotyki stosować?

Jeżeli stosuje się je jako suplementy diety, powinno się zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim wybrany preparat powinien zawierać szczepy bakterii o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Tego typu bakterie łatwo zasiedlają przewód pokarmowy i wykazują wysoką zdolność przyczepiania się do nabłonka wyścielającego jelita. Testowaliśmy probiotyki firmy SUNVIO i po około miesięcznym stosowaniu było widać efekty. U dzieci wzrost apetytu u dorosłych poprawienie wypróżniania się.  Podczas metabolizmu nie wytwarzają toksycznych produktów przemiany materii, a w obecności żółci zachowują żywotność. Wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych zwalczają patogeny w obrębie przewodu pokarmowego oraz produkują biomasę na dużą skalę.

Dla kogo probiotyki?

Probiotyk poleca się wielu osobom, w szczególności chorym, którzy przyjmują antybiotyki. Kiedy antybiotyki przy antybiotykoterapii są niezbędne? Przede wszystkim po szczepy dobroczynnych bakterii powinni sięgać chorzy, którzy przyjmują leki w celu zwalczania drobnoustrojów odpornych na antybiotyki. Ponadto wskazaniem do zażywania probiotyków jest antybiotykoterapia trwająca przez kilka tygodni, jednak dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie suplementów, nawet gdy antybiotyk zażywa się przez krótki czas.

Probiotyk dla dzieci!!!

Probiotyki podaje się dzieciom ze skłonnością do alergii. Jeżeli odpowiednie kultury bakterii zasiedlą przewód pokarmowy, dziecko rzadziej będzie odczuwało przykre objawy, jak wyprysk alergiczny, łzawienie oczu, kaszel, czy też zapalenie spojówek.

Przyjmowanie suplementów z probiotykami jest ważne w czasie leczenia biegunek i wymiotów, zwłaszcza wywołanych przez rotawirusy. Bakterie o dobroczynnym działaniu ułatwiają zwalczanie wirusów i łagodzą przykre objawy ze strony układu pokarmowego. Dzięki probiotykom szybciej wraca się do zdrowia, a trwająca kilka dni biegunka i wymioty prowadzą do mniejszych szkód w organizmie. Preparaty probiotyczne przy biegunce podaje się nawet niemowlętom i kobietom w ciąży.

Po preparat powinny sięgać także kobiety, które zmagają się z częstymi zapaleniami w obrębie układu rozrodczego. Probiotyki dopochwowe zawierają bakterie kwasu mlekowego, dzięki czemu ułatwiają utrzymanie prawidłowego pH pochwy, co zapobiega przedostawaniu się szkodliwych drobnoustrojów do wnętrza macicy. Dopochwowo wspomagają też leczenie nadżerek szyjki macicy.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.