Proste przepisy na domowe kosmetyki

Kosmetyki zero waste to coraz popularniejszy temat. W poszukiwaniu rozwiązań less waste coraz chętniej przyglądamy się kupowanym przez nas produktom. Refleksje są zazwyczaj niewesołe: kupujemy za dużo, większość jest pakowana w plastik, a skład pozostawia wiele do życzenia. Jakby tego było mało, większość opakowań trudno jest opróżnić do końca, co oznacza, że wyrzucamy 5-10 proc. produktu. Oczywiście można rozciąć opakowanie, na przykład przeciąć tubkę na pół nożyczkami, i wiele osób to robi. Nie rozwiązuje to jednak problemu nadmiernego zużycia plastiku i nie zawsze zdrowego składu.

Co mam ci do zaoferowania w zamian?
– ekologiczna pielęgnacja twarzy i ciała
– domowy peeling kawowy
– domowy tonik do twarzy
– proste przepisy na domowe maseczki dla każdej cery
– naturalny demakijaż.

 

Składniki kosmetyków często podrażniają skórę, zwykle nie są też pozyskiwane w sposób przyjazny dla środowiska. Dodatkowo im więcej różnych kosmetyków stosujemy, tym bardziej obciążamy naszą skórę, która oczywiście potrzebuje pielęgnacji, ale łagodnej i rozważnej. Jest zatem wiele powodów, żeby przynajmniej częściowo przerzucić się na domowe kosmetyki własnej produkcji. I nie mówimy tutaj o mieszaniu własnych kremów – to temat na inny artykuł – ale o prostych, naturalnych sposobach na pielęgnację, dostępnych na wyciągnięcie ręki.

 

Kawowy peeling do ciała


To chyba najpopularniejszy domowy kosmetyk. Po prostu zmieszaj mieloną kawę (może być najtańsza, tu nie chodzi o walory smakowe) z oliwą z oliwek lub innym olejem, którego używasz do ciała. Doskonale sprawdza się oliwka dla dzieci, a w wersji luksusowej – olej migdałowy, skuteczny w zapobieganiu rozstępom. Jeśli chcesz mieć peeling zero waste, użyj fusów po kawie. Takie z ekspresu lub kawiarki nadadzą się idealnie.

 

Kosmetyki zero waste – kokosowy demakijaż


Olej kokosowy jest doskonały do oczyszczania twarzy z zanieczyszczeń, a przy tym bez trudu poradzi sobie z każdym makijażem. Po prostu nanieś na wacik (najlepiej – wielorazowy!) i użyj jak mleczka do twarzy. Warto następnie spłukać twarz kilka razy wodą i użyć toniku. Większość olejów dobrze zmywa make-up, wypróbuj więc swoje ulubione. Być może okaże się, że krem na noc jest już zbędny.

 

Tonik z płatków róż

Tonizowanie cery po oczyszczaniu przywraca jej prawidłowe ph, łagodzi, nawilża i przygotowuje pod dalszą pielęgnację. Właściwie stosowany tonik nie służy do mycia, ale właśnie do tonizowania – najlepiej nalać go odrobinę na czyste dłonie i lekko wklepać w skórę, ewentualnie bardzo delikatnie przetrzeć cerę nasączonym wacikiem. Doskonałym domowym tonikiem jest woda różana, taka, jakiej używa się w kuchni do aromatyzowania deserów. Można ją kupić w większych sklepach w dziale z żywnością orientalną.

Kosmetyki zero waste

Kosmetyki zero waste – smakowite maseczki do twarzy

Miodowa – bogata dawka witamin, nawilżania i ukojenia. Miód łagodzi podrażnienia i działa gojąco. Zmieszaj go z odrobiną ciepłego mleka i nałóż na 15-3o minut. Nierozcieńczonym miodem grubo posmaruj usta – to najlepszy balsam do ust na świecie.

Z awokado – łagodzi, nawilża, odżywia. Rozgniecione widelcem awokado połącz z łyżką lub dwiema jogurtu albo śmietanki. Możesz dodać zmielone płatki owsiane. Nałóż na 15 minut.

 

Ogórkowa – do cery tłustej i mieszanej. Nie tylko nawilża, ale także reguluje wydzielanie sebum. Zetrzyj ogórek na tarce i dodaj trochę gęstego jogurtu lub po prostu połóż plasterki ogórka na twarzy. W przypadku tej maseczki nie omijamy oczu – sok z ogórka doskonale koi zmęczony wzrok i pomaga przy opuchniętych powiekach.

Kawowa – do cery dojrzałej, zmęczonej i odwodnionej; zmniejsza zmarszczki. Kawowe fusy zmieszaj z niewielka ilością wody i nałóż na twarz. Bądź ostrożna przy zmywaniu, żeby nie podrażnić skóry niezamierzonym peelingiem.

Produkty do pielęgnacji można zrobić właściwie ze wszystkiego, co jest w lodówce. Soda, olej i kwasek cytrynowy stworzą kulę do kąpieli, herbatka rumiankowa ukoi zmęczone oczy, a odrobina ekologicznego octu jabłkowego dodana do wody jest lepsza niż jakikolwiek płyn do higieny intymnej. Wystarczy poszukać i, przede wszystkim, chcieć, a kuchnia zamieni się w skarbnicę magicznych produktów dla każdej cery – bezpiecznych, ekologicznych, tanich i bez plastikowych tubek. Smacznego 😉 No, chyba że nie masz ochoty robić tego na własną rękę. Wtedy wiele z kosmetyków naturalnych o świetnej jakości znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.