Przepis na dobre samopoczucie! Czy dieta może mieć wpływ na nasz nastrój?

Czy wiedziałeś, że odpowiednio zbilansowana i dobrana do potrzeb Twojego organizmu dieta posiada wpływ nie tylko na Twoje zdrowie, ale również samopoczucie? Jak to możliwe? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Dobry humor oraz energia często stanowią odzwierciedlenie zdrowego trybu życia prowadzonego przez daną osobę. I chociaż to słodka czekolada głównie kojarzy nam się z poprawianiem nastroju, okazuje się, że wpływ na nasze dobre samopoczucie wywierają również kwasy tłuszczowe z grupy omega-3.

 Zdrowe odżywianie JAK MOŻE WPŁYNĄĆ NA NASZ NASTRÓJ?

Zarówno prawidłowy rozkład posiłków, jak i odpowiednia wielkość porcji oraz oczywiście to, co znajduje się na talerzach posiada wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy dostrzegasz u siebie takie objawy, jak:

  • Nadmierne zmęczenie;
  • Niemożność skupienia się na wykonywanej czynności;
  • Częste bóle głowy; oraz
  • Obniżenie ogólnej energii i radości z życia.

Po wykluczeniu przyczyn medycznych (związanych bezpośrednio ze stanem Twojego zdrowia) powinieneś zastanowić się nad zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Dzięki odpowiednio dobranej diecie bogatej w świeże warzywa, owoce oraz wysokiej jakości produkty jesteś w stanie w szybkim tempie nie tylko zwiększyć wydolność swojego organizmu, ale również wzmocnić koncentrację, podnieść nastrój, a nawet zwiększyć swoją sprawność seksualną. Jak to możliwe? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę składników, które warto wprowadzić do swojej diety oraz listę tych produktów, których należy unikać.

Przepis na dobre samopoczucie JAKIE SKŁADNIKI WARTO WPROWADZIĆ DO SWOJEJ DIETY?

Ważną rolę w procesie zwiększania Twojego dobrego samopoczucia odgrywają witaminy z grupy B, które odpowiedzialne są za zmniejszenie napięcia nerwowego, zwiększenie energii oraz syntezy serotoniny. Niniejszą witaminę z łatwością znajdziesz w takich produktach jak:

  • Ryby morskie;
  • Drożdże;
  • Ciemnie, pełnoziarniste pieczywo;
  • Kasze;
  • Zielone warzywa (np. brokuły, jarmuż, szpinak); oraz
  • Kiełki.

Ponadto, wpływ na Twój nastrój wywierają również odpowiednie składniki mineralne, w tym magnez, który odpowiedzialny jest za zmniejszenie napięcia w komórkach nerwowych Twojego organizmu. Produkty bogate w niniejszy składnik to między innymi: nasiona i orzechy oraz świeże warzywa. Ostatnie badania wskazują również, że wpływ na nasze dobre samopoczucie wywierają składniki stanowiące bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3.

Aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem wystarczy zastosować się do pięciu poniższych zasad.

Po pierwsze: Zrezygnuj z białego pieczywa i makaronów pszennych na rzecz produktów pełnoziarnistych;

Po drugie: Staraj się wyeliminować ze swojej codziennej diety słodkie i słone przekąski. Zastąp je świeżymi owocami lub wybranymi orzechami;

Po trzecie: Wprowadź do swojej diety dużą ilość ryb, które stanowią doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3;

Po czwarte: Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu, najlepiej przy pomocy wody mineralnej z dodatkiem świeżych cytrusów oraz mięty;

Po piąte: Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Każda forma ruchu, czy to bieganie, tenis, czy też ćwiczenia aerobowe, sprzyjają wydzielaniu serotoniny, dzięki której nasz nastrój ulega znaczącej poprawie.

Przepis na dobre samopoczucie JAKICH SKŁADNIKÓW NALEŻY UNIKAĆ?

Czy wiedziałeś, że słodycze wcale nie poprawiają nam nastroju? Co prawda chwilę po ich zjedzeniu zdaje nam się odczuwać szczęście, ale już po kilkunastu minutach mogą doprowadzić one do gwałtownego pogorszenia się naszego samopoczucia. Dlatego też, jeżeli chcesz cieszyć się nie tylko dobrym zdrowiem, ale również świetnym nastrojem powinieneś zrezygnować ze wszystkich podanych niżej składników:

  • Słodyczy i słonych przekąsek, na przykład: chipsów, batonów, cukierków, czekoladek z nadzieniem;
  • Niezdrowych napojów, na przykład: sków wysokosłodzonych, napojów energetycznych oraz słodkich napojów gazowanych;
  • Przekąsek i dań typu Fast-food, na przykład: kebabów, hamburgerów, frytek smażonych na głębokim tłuszczu oraz innych dań pochodzących z barów szybkiej obsługi;
  • Dań typu instant, na przykład: zupek chińskich lub makaronów z sosem, które wystarczy zalać wrzątkiem.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.