Przepisy na zdrowe dania bożonarodzeniowe

Jeżeli przyjrzymy się daniom, które popularne są w Święta Bożego Narodzenia, okazuje się, że nie są to wcale bardzo niezdrowe i tłuste produkty. To czy bożonarodzeniowe menu będzie zdrowe zależy od tego, jak postanowimy przyrządzić wszystkie potrawy. Wystarczy dobrać odpowiednie, lekkie składniki.

Tradycyjne dania w Święta Bożego Narodzenia są dużo lżejsze niż te podawane na w Wielkanoc. Dużą zasługą są tu oczywiście ryby, kasze, suszone owoce i grzyby, kapusta, gotowane warzywa podawane w różnej formie, np. z galaretą itd. Wszystkie dania mogą występować w dwóch wersjach –dość tłustej i ciężkiej lub lekkiej i zdrowszej. Wybór należy do ciebie.

Karina Świerczewska, dietetyk radzi: Pamiętaj, aby zachowywać przerwy pomiędzy posiłkami, nie podjadaj podczas siedzenia przy stole. Nałóż sobie raz na talerz, nawet wszystkich potraw, ale nie dokładaj więcej. Dzięki temu się nie przejesz i zjesz tyle, ile potrzebujesz.

Zdrowa dieta na Boże Narodzenie
Wykonanie podstawowych dań świątecznych w wersji dobrej dla zdrowia wcale nie musi być trudne. Wystarczy trzymać się zasad, jakie przedstawia zdrowa dieta, i które są każdemu znane – na przykład: unikać smażenia, a zamiast tego piec lub gotować. Dobrze jest unikać masła i smalcu, które warto zastąpić tłuszczami roślinnymi takimi jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek, miękkie margaryny, w tym również te zawierające sterole roślinne. Zamiast pszennej mąki wybierać żytnią, amarantusową czy migdałową.

artykul-zywnosc-diet1

Oto trzy przykładowe przepisy na świąteczne dania, które zachwycą wszystkich gości – smakiem i lekkością:

Karp
Najsłynniejsza gwiazda polskich wigilijnych stołów to bardzo zdrowa ryba. Rybę tę można przyrządzić na wiele zdrowych sposobów. Nawet tradycyjna wersja karpia gotowanego i podanego w galarecie z warzywami jest dużo lepszym wyjściem niż smażenie.
Warto karpia piec. Można upiec go w świeżych ziołach, z czosnkiem i rozmarynem, marynowanego z cytryną, jabłkiem i cebulką, albo z dodatkiem rodzynek i włoszczyzny. Każda wersja będzie równie smaczna i zdrowa.

Śledź
Na Święta w Polsce najczęściej przyrządzany w oleju lub śmietanie, Można pomyśleć o lżejszej wersji tego dania. Śledź dobrze będzie smakował i nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie, gdy zamarynujemy go z cytryną, jabłkiem i np. olejem lnianym, albo z rodzynkami, ziołami prowansalskimi, oliwkami i oliwą, a nawet z samą cebulą i olejem. Biała wersja śledzia może być przyrządzona z gęstym jogurtem naturalnym.

Zupa grzybowa
Grzyby same w sobie są dosyć ciężkostrawne, lecz polskie Święta nie mogą się bez nich obejść. Trzeba im oddać to, że smakują wybornie. Dlatego dania z grzybami starajmy się przyrządzać w lekki i jednocześnie jak najbardziej wydobywający ich smak i aromat sposób.
Dlatego zupę grzybową ugotujmy w tym roku jako bardzo intensywny wywar grzybowy. Gotuj dużą ilość grzybów w wodzie, w której się moczyły, z dodatkiem cebuli (która wybiera goryczkę), z dodatkiem soli i pieprzu. Taką zupę podawaj bez dodatku makaronu i jakiegokolwiek zabielania– jedynie czysty, bardzo intensywny wywar z dużymi grzybami w całości.

Barcz z uszkami
Barszcz ugotujmy bez dosładzania i zabielania. Tutaj także warto postawić na intensywność i klarowność. Możesz dodać sok jabłkowy, cynamon czy goździki, które nie tylko poprawią smak, lecz także rozgrzeją i poprawią trawienie. Uszka niech będą z mąki razowej, nie smażone, a wyłącznie gotowane.

Pierogi
Przygotowujmy ciasto na pierogi z mąki żytniej, razowej, albo migdałowej, amarantusowej itp., które są cennym źródłem składników odżywczych W zdrowej diecie unikamy smażenia, więc podawaj je prosto z wody lub z piekarnika, bez zasmażek, sosów śmietanowych, masła itp. Możesz je posypać świeżym pieprzem i podać z natką z pietruszki.

Kutia
Kasze są bardzo zdrowe, więc w tym wypadku nie musisz nic zmieniać. Warto dodać do kutii pudding z nasion chia, które wspaniale poprawiają perystaltykę jelit i są bardzo zdrowe. Maku do kutii nie gotujmy, bo straci właściwości odżywcze i nienasycone kwasy tłuszczowe. Zamiast tego namoczmy go na ok. 24 h. Poza tym wybierzmy nasze ulubione bakalie, które choć kaloryczne są bardzo zdrowe. Aby zmniejszyć kaloryczność deseru można zamiast miodu dodać syrop z agawy.

Sałatka warzywna
W sałatce warzywnej warto zastąpić majonez lżejszym.. Wystarczy sporządzić go na bazie jogurtu, soli i pieprzu oraz musztardy. Wielu zwolenników majonezu, często nawet nie wyczuwa różnicy w smaku.

Kompot z suszu
Kompot z suszonych owoców jest nie tylko smaczny, lecz także zdrowy. Pamiętajmy, aby go nie dosładzać. Suszone owoce same w sobie są bardzo słodkie i kompot zdecydowanie nie potrzebuje dodatkowego cukru ani miodu.

Ciasta
Desery to bardzo trudny temat dla osób, dla których zdrowa dieta jest ważna. Jednak zdrowe odżywianie wcale nie zakazuje nam odrobiny słodkości. Warto jednak samemu je przyrządzać, by wiedzieć dokładnie, jakich składników używać. Na Boże Narodzenie można upiec np. sernik z chudego twarogu i jogurtu zamiast śmietany. Zamiast masła warto użyć miękkiej margaryny, która stanowi cenne źródło zalecanych tłuszczów nienasyconych. Osoby dbające o cholesterol mogą wykorzystać margarynę ze sterolami, która nie traci swoich właściwości po obróbce termicznej.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.