Z jakich składników można go przygotować? I dlaczego warto wprowadzić go do swojej codziennej diety? Odpowiedzi na te pytania oraz przepisu na to, jak przygotować bezglutenowy chlebek bananowy, szukaj w poniższym artykule!
Bezglutenowy chlebek bananowy to doskonała propozycja smacznej przekąski oraz śniadania dla osób, które zmagają się z problemem celiakii, nadwrażliwości na gluten lub przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (z wykluczeniem produktów o wysokiej zawartości FODMAP). Niniejszy produkt jest nie tylko bardzo smaczny, ale również niezwykle sycący. Dlatego też, na stałe powinien zagościć w jadłospisie sportowców oraz osób uprawiających aktywny tryb życia. Jest idealną formą deseru, jak również doskonałym źródłem energii. A co jeszcze warto wiedzieć na temat chleba bananowego?
Jak przygotować domowy chleb bananowy?
Chociaż z pozoru może przypominać nam ciasto, chlebek bananowy jest doskonałym źródłem cennych witamin i minerałów. Dlatego też, bez przeszkód może spożywany być przez nas w formie śniadania z dodatkiem świeżych owoców i aromatycznego masła orzechowego.
Jakich składników potrzebujesz?
- 4 dojrzałych (lekko brązowych) bananów;
- 2 jajek;
- 1 szklanki mąki ryżowej;
- 1 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia;
- 1 łyżki miodu lub syropu daktylowego;
- 20 gramów suszonej żurawiny;
- 15 gramów pokruszonych orzechów włoskich;
- 1 łyżeczki cynamonu;
- 3 łyżek oleju kokosowego.
Jak przygotować bezglutenowy chlebek bananowy?
Krok I: Wszystkie wymienione wyżej produkty podziel na dwie grupy (mokre i suche);
Krok II: Produkty mokre, takie jak: banany, jajka, miód oraz olej kokosowy, dokładnie wymieszaj i zblenduj tak, aby powstała jednolita masa;
Krok III: Produkty suche, takie jak: mąka ryżowa, bezglutenowy proszek do pieczenia oraz cynamon, wymieszaj dokładnie przy pomocy dużej łyżki;
Krok IV: Teraz do miski z „mokrymi składnikami” dodawaj małymi porcjami suche składniki, jednocześnie mieszając je przy pomocy łyżki;
Krok V: Posiekaj drobno suszoną żurawinę oraz orzechy włoskie, a następnie dodaj je do otrzymanej masy;
Krok VI: Całość jeszcze raz dokładnie wymieszaj tak, aby wszystkie składniki się połączyły;
Krok VII: Rozgrzej piekarnik do temperatury 170oC;
Krok VIII: Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia, a następnie przelej do niej masę chlebową;
Krok IX: Włóż ciasto do piekarnika, a następnie piecz je przez około 40 minut.
UWAGA! Jeśli masz na to ochotę, możesz dodać do ciasta kilka kostek pokruszonej, gorzkiej czekolady, wówczas stanie się ono bardziej deserowe.
Z czym jeść chleb bananowy?
Chlebek bananowy doskonale smakuje samodzielnie, na przykład podany w formie pożywnego ciasta, jak i z dodatkiem masła orzechowego oraz świeżych owoców. Niniejsze danie może stanowić również smaczną i zdrową propozycję drugiego śniadania zarówno dla Ciebie, jak i Twoich najbliższych.
Życzymy Smacznego!