Przygotowanie do ciąży — co trzeba wiedzieć?

Kobiety coraz częściej świadomie podejmują decyzje o macierzyństwie i chcą się właściwe do tego przygotować. Wizyty u specjalistów, badania kontrolne, czy przyjmowanie kwasu foliowego pozwoli uniknąć niechcianych komplikacji i zadbać o zdrowie dziecka. O czym pamiętać przygotowując się do ciąży i jakich lekarzy odwiedzić? Oto praktyczne wskazówki.

Zacznij od wizyty u ginekologa

Jeśli planujesz ciążę, a nie chodzisz do ginekologa regularnie, warto udać się do specjalisty na wizytę. Warto wcześniej wybrać lekarza, który przygotuje Cię do ciąży, będzie prowadził podczas jej trwania, a także w okresie połogu. Istotne jest, byś zdecydowała się na lekarza, który ma wiedzę oraz doświadczenie, a także któremu ufasz. Czas ciąży bowiem to ogromny wysiłek fizyczny dla organizmu matki, ale często i psychiczny, kiedy szaleją hormony. 

Podczas wizyty ginekolog (jeśli jesteś u niego po raz pierwszy) przeprowadza dokładny wywiad medyczny, by dowiedzieć się, czy cierpisz na jakieś choroby, lub bierzesz leki, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Wykonywane jest również badanie fizykalne oraz USG przezpochwowe, umożliwiające ocenę stanu jajników oraz macicy, i sprawdzenie, czy nie ma tam zaburzeń lub stanów zapalnych.

Kontrola u dentysty ma istotne znacznie

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak próchnica może być dużym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba, która może spowodować poronienie lub przedwczesny poród. Bakterie wywołujące próchnicę, mogą przeniknąć do krwiobiegu i dotrzeć do różnych narządów oraz rozwijającego się dziecka. Sprzyja temu wysiłek, jaki organizm matki musi wykonać w czasie ciąży, co może się łączyć ze spadkiem odporności. Dodatkowo zmienia się tryb życia kobiety, częściej je, a wymioty, tak często pojawiające się w tym czasie uszkadzają szkliwo, sprzyjając rozwojowi próchnicy.

Dlatego przed zajściem w ciąże należy wybrać się do dentysty i dokładnie zadbać o zęby, by nie ryzykować ewentualnych powikłań. Fachową opiekę doświadczonych lekarzy ginekologów i położników oferuje https://www.dcg.wroclaw.pl/.  

Niezbędna badania przed zajściem w ciążę

Wiele chorób początkowo może przebiegać bezobjawowo, są to zarówno takie zaburzenia jak cukrzyca, czy choroby tarczycy, jak i zakażenia wirusowe. Dlatego niezwykle istotne przed zajściem w ciąże jest zrobienie niezbędnych badań, by ustalić, czy jesteś zdrowa. W tym celu warto wykonać następujące badania:

  • przeciwciała na obecność żółtaczki typu B i C;
  • przeciwciała przeciw toksoplazmozie;
  • sprawdzenie poziomu przeciwciał na różyczkę oraz ospę wietrzną;
  • test na HIV oraz kiłę;
  • poziomy hormonów tarczycy;
  • poziom cukru;
  • mocz ogólny;
  • próby wątrobowe;
  • czynnik krzepnięcia krwi.

Warto również ustalić grupę krwi oraz czynnik Rh.

Odpowiednia suplementacja kwasu foliowego

Na kilka miesięcy przed porodem, nawet pół roku wcześniej, należy suplementować kwas foliowy. To jedna z witamin z grupy B. Ludzki organizm nie ma zdolności do jej wytwarzania, musi więc być dostarczana z zewnątrz. Kwas foliowy, czyli witamina B9 jest niezbędnym elementem w syntezie kwasów nukleinowych potrzebnych do prawidłowego  rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Dzienna zalecana dawka kwasu foliowego, jeśli planujesz ciążę, wynosi 0,4 mg. Choć witamina B9 naturalnie występuje w takich produktach jak: szpinak, pietruszka, czy ciecierzyca. Jednak ilość kwasu foliowego dostarczana z pożywaniem przed ciążą oraz w czasie ciąży może być za mała i wymagane jest jego regularne przyjmowanie.

Zadbaj o zdrowy tryb życia

Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz właściwa ilość odpoczynku pomogą Twemu ciału przygotować się na wysiłek, jakim jest ciąża. Właściwa waga ma również istotne znaczenie przy zajściu w ciążę.

Pamiętaj, że te 40 tygodni, to czas, kiedy głównym celem Twojego ciała będzie ochrona i dbanie o rozwój dziecka. Dodatkowo sam poród to ogromny wysiłek, w którym biorą udział nie tylko mięśnie dna macicy. Dlatego przygotowując się na ten proces, już wcześniej odpowiednio się odżywiając i ćwicząc, nie tylko zadbasz o zdrowie dziecka, ale również lżej przejdziesz ciąże oraz sam poród.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.