Relaksacja – co warto wiedzieć na jej temat?

W ciągu dnia pełnego wyzwań wielu z nas mierzy się z negatywnymi emocjami oraz silnym stresem. Niestety, natłok obowiązków sprawia, że często nie mamy czasu na ich odreagowanie. Wówczas nasze samopoczucie może ulegać obniżeniu, a uczucie zmęczenia nasilać się, co niejednokrotnie stanowi przyczynę zaburzeń stanu zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji pomocne może okazać się przeprowadzanie relaksacji. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które skupiają się przede wszystkim na prawidłowym oddechu, jest w stanie przynieść nam uczucie odprężenia w zaledwie krótką chwilę. Czym jest relaksacja? I kiedy warto ją stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest relaksacja;
  • Jakie są techniki relaksacji;
  • Kiedy warto stosować relaksację;
  • Jak często możemy stosować relaksację.
Czym jest relaksacja;

Czym jest relaksacja?

Zarówno stres związany z pracą, jak i negatywne emocje, których doświadczamy w życiu codziennym, mogą stanowić przyczynę licznych dolegliwości, takich jak bóle głowy oraz/lub kręgosłupa, zmniejszony apetyt, nadmierne uczucie zmęczenia, trudności z zasypianiem. Przedłużanie się niniejszych objawów istotnie wpływa na obniżenie jakości życia, a w niektórych sytuacjach może doprowadzić nawet do rozwoju zaburzeń depresyjnych. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z technik relaksacji.

Relaksacja jest rodzajem świadomego odpoczynku. Dzięki niej możliwe staje się odcięcie od zewnętrznych bodźców i skupienie na własnym ciele, a przede wszystkim oddechu. Źródeł relaksacji możemy doszukiwać się w medytacji. Jej zadaniem jest osiągnięcie uczucia odprężenia i oderwania się od codziennych zmartwień. Dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom, możliwa staje się regeneracja sił psychicznych i fizycznych.

Czym jest relaksacja?

Jakie są techniki relaksacji?

Na przestrzeni lat rozwinęło się wiele technik relaksacyjnych, a wśród najpopularniejszych z nich wyróżniamy:

  • Relaksację mięśni Jacobsona;
  • Trening autogenny Schultza; oraz
  • Techniki wizualizacyjne.

Relaksacja mięśni Jacobsona – polega na stopniowym oraz świadomym napinaniu, a następnie rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Relaksację mięśni wykonuje się zazwyczaj w wygodnej pozycji oraz w odizolowanym miejscu.

Trening autogenny Schultza – jest oficjalną techniką psychoterapeutyczną, która na szeroką skalę stosowana jest nie tylko w gabinetach psychologicznych, ale również na oddziałach onkologicznych. Niniejsza technika relaksacyjna polega na kontroli własnego oddechu oraz poszczególnych obszarów ciała, które obejmują:

  • Mięśnie;
  • Naczynia krwionośne;
  • Serce;
  • Układ oddechowy;
  • Narządy jamy brzusznej; oraz
  • Głowę.

Niezwykle ważne jest, aby trening autogenny Schultza wykonywany był w atmosferze spokoju. Podczas jego przeprowadzania warto przyjąć pozycję leżącą lub półsiedzącą. Ponadto, niniejsza technika relaksacji przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy wykonywana jest w odpowiedni sposób. Co ciekawe, w internecie możemy znaleźć liczne filmy instruktażowe, dzięki którym łatwiej będzie nam przeprowadzić trening autogenny Schultza.

Techniki wizualizacyjne – najlepiej sprawdzają się u osób, które są w stanie wykazać się pełnym skupieniem przez okres kilku lub kilkunastu minut. W ramach niniejszych technik relaksacji tworzy się plastyczne wyobrażenia miejsca, które przywodzi nam na myśl pozytywne skojarzenia i uczucie odprężenia (np. zielona łąka, plaża). Warto wiedzieć, że wizualizacja może połączona być z relaksacją Jacobsona lub ćwiczeniami oddechowymi. W niektórych przypadkach, wizualizacja może zakończona zostać sugestią.

Techniki relaksacyjne w wielu przypadkach cieszą się wysoką efektywnością. Na początku warto przeprowadzać je pod okiem specjalisty (np. psychologa lub psychoterapeuty). Możemy również korzystać z filmów instruktażowych, które są bezpłatnie dostępne w internecie.

Jakie są techniki relaksacji?

Relaksacja – kiedy warto ją stosować?

Z technik relaksacyjnych możemy korzystać wtedy, gdy mierzymy się z trudnymi emocjami lub doświadczamy silnego stresu związanego z obowiązkami zawodowymi. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze efekty przynosi wykonywanie regularnych ćwiczeń. Niemniej jednak, techniki relaksacyjne służą nie tylko rozładowaniu napięcia, które powstaje na skutek silnego stresu związanego z życiem codziennym. Coraz częściej wykorzystywane są one także na oddziałach szpitalnych (ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów onkologicznych), w których pacjenci zmagają się niejednokrotnie z sytuacją zagrożenia życia. Ponadto, warto podjąć się wykonywania technik relaksacyjnych wtedy, gdy doświadczamy długotrwałych problemów ze snem lub na co dzień mierzymy się z atakami nieuzasadnionego głodu, czy też uzależnieniem od palenia papierosów.

Jak często możemy stosować relaksację?

Z technik relaksacyjnych możemy korzystać zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Wystarczy odizolowane miejsce i odrobina czasu dla siebie. Co ciekawe, zgodnie z zaleceniami treningu autogennego Schultza, ćwiczenia powinniśmy wykonywać nawet 2-3 razy dziennie, najpierw przez 15-20 minut, a następnie przez 15-30 minut.

Relaksacja – podsumowanie

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu sytuacji stresowych. W wielu przypadkach nie umiemy sobie z nimi poradzić, przez co osłabieniu ulega nasze zdrowie i samopoczucie psychiczne. Dlatego też, tak ważne jest odnalezienie skutecznego sposobu radzenia sobie z trudnymi emocjami. Być może jedna z technik relaksacji okaże się nieocenioną metodą zwalczania codziennego stresu również w Twoim życiu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.