Rodzaje mąk bezglutenowych, idealnych do wypieków świątecznych

Czy można przygotować Wielkanocne ciasto bez glutenu? I jaką mąkę do wypieków powinniśmy wybrać? Odpowiedzi szukaj w dalszej części tekstu!

Wielkanoc za pasem, a Ty ciągle zastanawiasz się, jak upiec Świąteczną Babkę w bezglutenowej wersji? Nie martw się, ponieważ spieszymy z pomocą! W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najpopularniejszych mąk bezglutenowych, dzięki którym bez trudu przygotujesz pyszne wypieki dla Ciebie i całej rodziny.

Wielkanoc bez glutenu – jaką mąkę wybrać?

Problem celiakii i nietolerancji glutenu stanowi spore wyzwanie dla wszystkich amatorów świątecznych wypieków. Na szczęście, coraz częściej jesteśmy w stanie znaleźć alternatywę dla tradycyjnej mąki, dzięki której nie tylko ochronimy nasze zdrowie, ale również będziemy mogli cieszyć się pełnym smakiem naszego ciasta.

Mąka ryżowa – doskonale nadaje się do wypieku placuszków i naleśników. Niemniej jednak, jeśli mamy zamiar przygotować z niej tradycyjne ciasto (np. babkę) warto ją zmieszać z inną mąką (np. ziemniaczaną).

Mąka z amarantusa – świetnie nadaje się do wypieku tradycyjnych ciast, nadając im jednocześnie delikatnie orzechowego posmaku. Amarantus, ze względu na bogatą zawartość składników odżywczych i wyjątkowy smak, cieszy się rosnącą popularnością nie tylko wśród osób, które muszą unikać glutenu.

Mąka migdałowa – z powodzeniem może stanowić podstawę Wielkanocnego Mazurka, nadając mu jednocześnie szlachetnego smaku. Z niniejszej mąki można również wykonać niezwykle efektowne makaroniki.

Mąka gryczana – może być wykorzystywana do wypieku świątecznego chleba, jak i pożywnych pierogów. Posiada bardzo intensywny smak, przez co mniej nadaje się do wyrobu Wielkanocnej Babki, czy Mazurka.

Tapioka – występuje w postaci niewielkich, białych granulek. Niniejsza alternatywa dla tradycyjnej mąki, idealnie sprawdza się podczas zagęszczania sosów i zup. Dodatkowo, można przygotować z niej pyszną leguminę.

Gluten – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Wbrew pozorom gluten to nie jedna cząstka, a umowna nazwa dla mieszaniny białek (prolamin i gluetin) znajdujących się w zbożach. Niniejszy składnik wykazuje niebezpieczne działanie toksyczne dla osób, które zmagają się z problemem celiakii. Niemniej jednak, gluten może również wywierać wysoce niekorzystny wpływ na osoby, które zmagają się z problemem alergii, czy nadwrażliwości.

 

Jakie są właściwości glutenu?

Gluten nadaje pieczywu sprężystości i elastyczności. Dlatego też, na szeroką skalę wykorzystywany jest w piekarnictwie i cukiernictwie. Zmiany, które zachodzą w cieście pod wpływem niniejszego składnika, warunkują jego charakterystyczne cechy (np. pulchność). Niemniej jednak, gluten na szeroką skalę wykorzystywany jest również we współczesnym przemyśle spożywczym, jako skuteczny zagęstnik oraz nośnik smaku.

Mamy nadzieję, że dzięki kilku powyższym wskazówkom wiesz więcej na temat glutenu i mąk bezglutenowych, dzięki którym bez trudu przygotujesz pyszne, świąteczne wypieki!

Wesołych Świąt!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.