Rola krzemu i boru w diecie?

Jaki wpływ mogą wywierać na funkcjonowanie naszego organizmu? I jak suplementować je we właściwy sposób? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat krzemu i boru w codziennej diecie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Organizm ludzki jest złożonym system, którego dobre funkcjonowanie uzależnione jest od zachowania właściwej równowagi. Na ten stan wpływa również odpowiednie dostarczanie oraz wydalanie związków mineralnych. Dlatego też, nie bez znaczenia dla naszego zdrowia jest dostarczanie do organizmu krzemu oraz boru, dzięki którym nie tylko zapewnimy odpowiedni wygląd naszych włosów oraz skóry, ale również właściwą strukturę kości i zębów. A co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat niniejszych składników mineralnych?

Rola krzemu w naszym organizmie

Krzem jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za prawidłowe utrzymanie wielu ważnych funkcji w organizmie człowieka. Dzięki niemu, możliwe jest zachowanie odpowiedniej struktury kości oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju miażdżycy w przyszłości. Ponadto, dostosowana do wymagań organizmu suplementacja niniejszego pierwiastka może przyczynić się do zwiększenia elastyczności naszych włosów oraz wzmocnienia płytki paznokci. Okazuje się również, że zachowanie zalecanego poziomu krzemu w naszym organizmie, może znacząco wpływać na wspomożenie procesu leczenia zmian skórnych, powstałych w wyniku trądziku młodzieńczego.

Rola boru w naszym organizmie

Chociaż nie posiadamy go zbyt wiele w naszym organizmie, pełni on niezwykle istotną rolę. Niniejszy pierwiastek odpowiedzialny jest bowiem za właściwą „współpracę” między pozostałymi minerałami. Jego niedobór może w znaczący sposób zwiększać ryzyko osteoporozy oraz rozwoju artretyzmu u kobiet po 50 roku życia. Ponadto, bez względu na wiek, niedobór boru w organizmie odpowiedzialny może być za wywołanie objawów nadczynności tarczycy, jak również zaburzeń rytmu serca (w tym arytmii). Warto mieć na uwadze fakt, iż nadmiar niniejszego pierwiastka stanowi potencjalne ryzyko wystąpienia takich objawów jak: przewlekłe odczuwanie zmęczenia, częste bóle brzucha, nadmierne wypadanie włosów oraz częste biegunki. Dlatego też, należy suplementować go we właściwy sposób, zgodny z indywidualnym zapotrzebowaniem.

Krzem i bor w jednym produkcie? Jak może wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu?

Właściwa suplementacja niniejszych składników mineralnych, w postaci jednego produktu, może przyczynić się do poprawy funkcjonowania naszego organizmu, między innymi poprzez:

  • Utrzymywanie dobrej kondycji wyglądu skóry, włosów i paznokci;
  • Spowolnienie procesów starzenia się organizmu;
  • Wzmocnienie elastyczności naczyń krwionośnych;
  • Wspomożenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy;
  • Utrzymanie właściwej struktury kości;
  • Wzmocnienie systemu immunologicznego;
  • Zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego w przyszłości.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.