Różne rodzaje suplementów diety – jakie mamy opcje do wyboru?

Odpowiednie odżywienie naszego organizmu jest bardzo ważne. Często jest jednak tak, że zdrowa dieta nie jest w stanie sama wszystkiego załatwić i mimo dużej uwagi przykładanej kwestiom związanych z prawidłowym komponowaniem swojego jadłospisu, nie jesteśmy dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych wraz z pożywieniem. “Pomocną dłoń” wyciągają do nas wówczas suplementy diety.

Ich wybór jest niezwykle szeroki, dlatego znajdą coś dla siebie osoby o nawet bardzo różnych potrzebach. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów suplementów diety. Przed kupnem jakiegoś preparatu warto wiedzieć, z czego się składa i do czego powinno się go używać. Oferta suplementów diety jest niezwykle szeroka, dlatego tego typu research jest bardzo ważny. W poniższym tekście zajmiemy się wstępnym omówieniem niektórych z najbardziej popularnych typów suplementów diety. Miłej lektury!

Witaminy

Swoją wyliczankę rozpoczniemy od najbardziej oczywistego typu suplementów diety. Są nim oczywiście wszelkie preparaty witaminowe. Witaminy to organiczne związki chemiczne o różnorodnej budowie, które są niezbędne dla wzrostu i rozwoju organizmu. Ważne w tym kontekście jest to, że nasz organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytwarzać – dlatego musimy dostarczać je sobie z zewnątrz. Najważniejszym ich źródłem jest zdrowa i zbilansowana dieta. Jeśli chodzi o suplementy diety zawierające witaminy, to są one dostępne w wielu formach, w tym tabletki, kapsułki i płyny.

Minerały

Mówiąc o suplementach diety nie możemy także zapomnieć o minerałach. Niedobór minerałów naraża nas na liczne negatywne konsekwencje. Minerały są niezbędne dla metabolizmu organizmu i, podobnie jak witaminy, suplementy diety z minerałami są dostępne w wielu formach, w tym tabletki, kapsułki i płyny. Do najważniejszych minerałów potrzebnych naszemu organizmowi należą m.in. wapń, żelazo, potas czy fosfor.

Warto suplementować minerały, ponieważ braki w poszczególnych minerałach mogą powodować takie dolegliwości jak zmęczenie, skurcze mięśni, osteoporozę, łamliwość włosów i paznokci czy zaburzenia koncentracji.

Probiotyki:

Ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu mają także probiotyki. Co to takiego? Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które są korzystne dla zdrowia jelit i całego układu pokarmowego. Wykorzystuje się w nich szczepy bakterii. Ich naturalnym źródłem są wszelkiego rodzaju produkty mleczne.

Aminokwasy

Aminokwasy są niezbędne dla metabolizmu organizmu. Słowem kluczem jest tutaj białko – różne kombinacje aminokwasów przyczyniają się do wytwarzania białek w naszym organizmie. Z tego względu aminokwasy są szczególnie ważne dla wszelkiego rodzaju sportowców, u których ten budulec pełni kluczową rolę.

Jest dostępnych wiele produktów spożywczych, w składzie których znajdziemy duże ilości różnych aminokwasów. Ich wybór zależy od tego, jakich aminokwasów konkretnie potrzebujemy. Warto przedtem zasięgnąć porady u dietetyka.

 

Gdzie kupować suplementy diety?

Obecnie nie musimy już chodzić po aptekach, aby znaleźć wysokiej jakości suplementy diety. Co więcej, nie musimy nawet wychodzić z domu. Współcześnie wiele produktów (suplementy diety nie są tutaj wyjątkiem), możemy kupić w internecie. Nabycie suplementów diety jest dziś niezwykle łatwe np. dzięki dystrybutorom suplementów diety, którzy zamieszczają swoją ofertę także w internecie. Przykładem takiej firmy jest Natural Pharmaceuticals, dystrybutor norweskich suplementów diety. Firmy takie jak ta pomagają dbać o zdrowie Polaków, dostarczając suplementy diety najwyższej jakości. Norweskie suplementy znane są ze swojej jakości. Dlatego powinniśmy doceniać, że są przedsiębiorstwa, które chcą ułatwić nam ich zdobycie.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.