Rumianek pospolity do picia. Właściwości rumianku

Rumianek pospolity zastosowanie

Rumianek pospolity należy do najbardziej znanych roślin leczniczych. Był znany i ceniony już w czasach starożytnych i słynął jako lek przeciwzapalny do łagodzenia bólów brzucha. Zewnętrznie używany był do okładów na rany i oparzenia oraz do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.
W polskim ziołolecznictwie rumianek stosowany był niemalże jako lek uniwersalny. Obecnie nie stracił na znaczeniu, jest powszechnie stosowany w lecznictwie, ale także w przemyśle spożywczym do wytwarzania likierów, w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów, balsamów, mydeł, płynów do kąpiel szczególnie dla dzieci i osób wrażliwych, także maseczek kosmetycznych i past. Jest również stosowany w homeopatii.

W kosmetyce kwiat rumianku stosowany jest m.in. w szamponach i w odżywkach do włosów nadając im świeży wygląd, wzmacnia, odżywia oraz w naturalny sposób rozjaśnia.W przypadku włosów przetłuszczających się zapobiega powstawaniu łupieżu.

[related-post]

Rumianek właściwości i działanie

Rumianek działa przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwskurczowo, przeciwalergicznie, słabo żółciopędnie, uspokajająco i przeczyszczająco. Stosowany jest w postaci naparów oraz jako składnik wielu mieszanek ziołowych do użytku wewnętrznego. Używany zewnętrznie wykazuje działanie pobudzające gojenie ran, przeciwbakteryjne i wiążące toksyny bakteryjne oraz pobudzające przemianę materii w skórze.

Dziko rosnący rumianek kwitnie od maja do jesieni, a uprawowy na początku czerwca.

Koszyczki rumianku są surowcem najbardziej pożądanym i zawierają do 1.5%. Olejek zawiera związki o specyficznym leczniczym, m.in. chamazulen, który działa przeciwalergicznie oraz alfa bisabolol i jego tlenki. W koszyczkach znajdują się również flawonoidy, kumaryny, cholina, związki śluzowe, witamina C i sole mineralne.

Rumianek pospolity do picia zastosowanie wewnętrzne.

Napar z kwiatów rumianku:

2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem 10 min. Przecedzić i pić 3-4 razy dziennie w chorobach układu pokarmowego, skurczach żołądka i jelit oraz w zaburzeniach trawienia i schorzeniach zapalnych pokarmowego, także jako łagodny lek uspokajający dla dorosłych i dzieci oraz w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych o podłożu nerwowym.

Zewnętrznie napar z rumianku można stosować do płukania jamy ustnej i gardła w zapaleniu górnych dróg oddechowych oraz do przemywaniu oczu. Także do okładów i przemywań w owrzodzeniu i swędzeniu, zaczerwienieniu skóry oraz w oparzeniach po opalaniu u w chorobach kobiecych. Ponadto w schorzeniach odbytu i narządów płciowych poprzez kąpiele i płukania.

Chociaż jeden ze składników olejku rumiankowego – chamazulen – ma właściwości przeciwalergiczne, to jednak rumianek stosowany zewnętrznie (do kompresów, przecierania skóry)może powodować reakcję uczuleniową u osób szczególnie wrażliwych.

Po męczącym, stresującym dniu warto wziąć kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku. Również pijąc napar z rumianku tuż przed snem korzystnie wpłynie na poziom stresu i uspokoi po całym nerwowym dniu.

Rumianek w ciąży.

Rumianek należy do nielicznych roślin leczniczych, które można stosować w okresie ciąży. Kobiety, które piją napar z rumianku w okresie, nawet już pierwszego trymestru, zauważyły dobroczynny wpływ na układ trawienny. Rumianek łagodzi dolegliwości przy wzdęciach, nieżycie żołądka i jelit, ma także działanie uspokajające i lekko nasenne. W mieszance z imbirem pomaga przy porannych mdłościach. Kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku łagodzi częste w ciąży obrzmienie nóg. Sprawdzi się również, jako naturalny preparat odkażający.

  1. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
2.Sanderski M., E., Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Podkowa Leśna 2017

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.