Jakie właściwości dla naszego zdrowia i urody posiada siemię lniane? Jak przygotować odżywczy napar i gdzie swoje zastosowanie znajduje niniejszy składnik? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!
Siemię to nic innego jak drobne nasiona lnu, które skrywają w sobie niezwykłe właściwości odżywcze zbawiennie wpływające na funkcjonowanie naszego organizmu. Niniejszy składnik znajduje swoje szerokie zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, ale również pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi oraz kondycję naszych włosów. Jakie inne właściwości posiada siemię lniane?
[related-post]
Siemię lniane WŁAŚCIWOŚCI
Nasiona lnu to wartościowe źródło niezbędnych składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych omega-3, białka oraz witamin z grupy A, B, D i E. Ponadto, siemię lniane wykazuje wysoką zawartość bioaktywnych substancji, które dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym są w stanie wpłynąć na opóźnienie procesu starzenia się organizmu.
Ze względu na swój niezwykły skład, w tym zawartość kwasu ALA, nasiona lnu posiadają istotne znaczenie dla diety stosowanej w leczeniu licznych zaburzeń naszego zdrowia. W wyniku wieloletnich badań nad niniejszą substancją wykazano, że jest ona w stanie wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie objawów miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca oraz na regulację gospodarki lipidowej naszego organizmu. Dodatkowo, siemię lniane zbawiennie wpływa na wygląd naszej skóry oraz kondycję włosów, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
Siemię lniane ZASTOSOWANIE
Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, siemię lniane znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w leczeniu i profilaktyce zaburzeń czynności naszego organizmu, ale również w kosmetyce i suplementacji. Poniżej przedstawione zostaną najczęstsze zastosowana niniejszego składnika.
- Siemię lniane Na włosy
Nasiona lnu to naturalna odżywka dla naszych zmęczonych włosów. Zarówno bezpośrednie ich przyjmowanie (np. w postaci naparu), jak i stosowanie siemienia lnianego w formie maseczki jest w stanie przywrócić naszym włosom dawny blask i jedwabistość w dotyku. Stosowanie niniejszej substancji zaleca się szczególnie tym osobom, które do tej pory zmagały się z problemem osłabionych i wypadających włosów. W celu uzyskania lepszych rezultatów zaleca się również olejowanie włosów z wykorzystaniem oleju kokosowego lub arganowego.
- Siemię na Odchudzanie
Siemię lniane to również doskonały suplement diety dla wszystkich tych osób, które pragną pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Niniejsza substancja jest bowiem odpowiedzialna za skuteczną osłonę ścian żołądka, zapewniającą uczucie sytości, które powstrzymuje nas przed podjadaniem między posiłkami. Ponadto, nasiona lnu zbawiennie wpływają na przyspieszenie przemiany materii oraz pozostałe procesy metaboliczne.
- Siemię lniane Trądzik
Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym jest w stanie wpłynąć na poprawę kondycji naszej cery oraz pomóc w walce z trądzikiem. Regularne oczyszczanie skóry przy pomocy niniejszej substancji skutecznie nawilża ją i zapewnia jej doskonałą ochronę przed działaniem szkodliwych bakterii i wirusów odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego w obrębie wyprysków.
- Siemie lniane Na refluks i problemy jelitowe
Okazuje się, że nasiona lnu są również skutecznym lekarstwem na wszelkie dolegliwości związane z nieprawidłowościami w obrębie układu pokarmowego człowieka. Spożywanie właściwie przyrządzonego naparu jest w stanie pozytywnie wpłynąć na pracę naszych jelit i jednocześnie zapewnić im skuteczną barierę ochronną przed działaniem bakterii i wirusów przyczyniających się do powstawania licznych infekcji.
- Siemię lniane na wrzody
Wrzody żołądka należą obecnie do bardzo powszechnych dolegliwości. Liczne badania potwierdziły korzystny wpływ siemienia lnianego na zmniejszenie dolegliwości, a regularne picie spęczniałych nasion siemienia okazuje się być sprzymierzeńcem w walce z wrzodami.
Zawarte w siemieniu lnianym śluzy wyścielają błonę śluzową przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy chroniąc tym samym przed niepożądanymi bakteriami, toksycznymi substancjami i patogenami jednocześnie zmniejszając stany zapalne w ich obrębie. Jednak terapia siemieniem lnianym nie może być stosowana jako jeden z głównych sposobów na walkę z wrzodami, a jedynie może być uzupełnieniem terapii przy użyciu medykamentów.
- Nasiona lnu na suchy kaszel
Jednym z najbardziej znanych naturalnych sposobów na suchy i męczący kaszel zarówno u dzieci jak i dorosłych jest picie naparu z siemienia lnianego. Zaparzone nasiona wytwarzają śluz, który powleka ściany gardła i hamuje odruch kaszlu.
- Siemie lniane Inne zastosowania
Siemię to składnik, który znajduje swoje zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia oraz licznych objawów związanych z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Ponadto, niniejszy składnik jest doskonałym suplementem diety, który zapewni nam zwiększenie odporności organizmu oraz zdrowy wygląd skóry.
Film pokazujący co możesz zrobić z siemieniem lnianym.
Siemię lniane PRZEPISY
Nasiona lnu możemy spożywać na wiele różnych sposobów, poniżej wskazane zostaną najpopularniejsze z nich.
- Siemie lniane Jak pić?
Siemię lniane do picia w formie naparu cieszy się ogromną popularnością. Niniejsza forma podania jest bowiem łatwa i szybka w przygotowaniu. Wystarczy, że łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego wymieszamy ze szklanką zimnej wody, a następnie przygotowaną miksturę gotować będziemy na wolnym ogniu przez około 15 minut. Po ostudzeniu, napar jest gotowy do picia. Siemię lniane w takiej formie możemy spożywać nawet 2 razy dziennie (zarówno rano, jak i wieczorem).
- Siemię lniane Jak jeść?
Nasiona lnu swobodnie możemy wykorzystać w większości przygotowywanych przez nas potraw. To bowiem doskonały składnik zagęszczający, który wspaniale sprawdzi się zarówno w kotletach mielonych, jak i słodkich ciastach. Ponadto, siemię lniane w połączeniu ze świeżymi owocami oraz jogurtem naturalnym może stanowić wyśmienity i zdrowy deser dla wszystkich członków rodziny.
Siemie lniane to niezwykły składnik, który zapewni Ci niezrównane źródło substancji odżywczych, niezbędnych dla utrzymania dobrego zdrowia oraz kondycji Twojego organizmu.