Skóra latem – zadbaj o nią z olejami naturalnymi marki VIVIO!

Lato w tym roku jest niezwykle upalne, a to oznacza, że coraz częściej narażamy naszą skórę na działanie silnych promieni słonecznych. I choć wakacyjna opalenizna sprawia, iż nasze ciało prezentuje się smukło i zdrowo, warto pamiętać, że nadmierna ekspozycja skóry na słońce może przynieść wiele niekorzystnych skutków ubocznych. Jak się opalać, aby nie zaszkodzić skórze i czy odpowiednia dieta może zmniejszyć widoczność cellulitu? Skóra latem wymaga większej troski. W poniższym poradniku przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak zadbać o swoją skórę latem!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy dieta ma znaczenie dla wyglądu naszej skóry;
  • Ile wody powinniśmy pić w czasie upałów;
  • Jakie ćwiczenia ujędrnią naszą skórę;
  • Jak zrobić domowy peeling do skóry;
  • Jakie olejki naturalne warto stosować w codziennej pielęgnacji skóry;
  • Jak się opalać, aby nie zaszkodzić naszej skórze.
Ile wody powinniśmy pić w czasie upałów?

Czy dieta ma znaczenie dla wyglądu naszej skóry?

Odpowiednio zbilansowana dieta (bogata w świeże warzywa, produkty pełnoziarniste, owoce, oleje roślinne oraz ryby morskie) wpływa korzystnie na nasze zdrowie i chroni nas przed występowaniem licznych zaburzeń o charakterze cywilizacyjnym. Warto jednak wiedzieć, że zdrowy styl odżywiania oddziałuje nie tylko na nasze wnętrze, ale także wygląd zewnętrzny. Skóra latem wymaga specjalnego dobrego odżywiania, dlatego warto postawić na świeże owoce i warzywa. Zawarte w świeżych warzywach i owocach antyoksydanty przyczyniają się bowiem do zwalczania szkodliwego wpływu wolnych rodników, a tym samym spowalniają procesy starzenia się skóry. Korzystny wpływ na wygląd naszej skóry wywierają także witaminy:

  • C, którą znajdziesz między innymi w: czarnej porzeczce, natce pietruszki, jarmużu, brukselce, czerwonej papryce, brokułach i owocach dzikiej róży;
  • E, którą znajdziesz między innymi w: oleju słonecznikowym i rzepakowym, orzechach włoskich oraz laskowych, w migdałach, nasionach słonecznika, w szpinaku oraz brokułach;
  • A, którą znajdziesz między innymi w: mleku, olejach rybnych, wątrobie, jak również w formie karotenu – w warzywach czerwonych oraz zielonolistnych.
Jak zrobić domowy peeling do skóry?

Ile wody powinniśmy pić w czasie upałów, aby nasza skóra latem i nie tylko – była piękna?

Jeśli chcesz, aby Twoja skóra cieszyła się dobrą kondycją, pamiętaj o tym, że należy nawilżać ją nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. W tym celu powinniśmy spożywać odpowiednie ilości wody, która poprzez poprawę ukrwienia wpływa na zwiększenie elastyczności skóry, a także zmniejszenie widoczności cellulitu.

W czasie upałów picie wody jest szczególnie ważne. I chociaż w świetle zaleceń zdrowego odżywiania każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 8 szklanek wody dziennie, to gdy temperatura za oknem przekracza 28oC, ilość wypijanych przez nas szklanek wody powinna zwiększyć się do 12, a nawet 16 na dobę.

Jakie ćwiczenia ujędrnią naszą skórę?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest niezwykle prosta. Aby ujędrnić naszą skórę powinniśmy przede wszystkim wykonywać ćwiczenia systematyczne. Nie ma znaczenia to, czy będziesz trenować na siłowni, w basenie, na rowerku, na macie, czy na łóżku. Ważne jest, aby każdego dnia podejmować się aktywności fizycznej minimum przez 20 – 40 minut. Rób to, co sprawia Ci największą przyjemność. Podczas letnich dni mamy niezwykłą okazję do wykonywania aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego też, udaj się na przejażdżkę rowerową, idź na długi spacer po lesie lub popływaj. Wszystko to sprawi, iż Twoja skóra latem będzie prezentowała się niezwykle jędrnie i zdrowo, a Twoje samopoczucie ulegnie znaczącej poprawie.

Jak zrobić domowy peeling do skóry?

Wykonywanie peelingu skóry raz lub dwa razy w tygodniu pomaga złuszczyć martwy naskórek i sprawić, że Twoja skóra latem będzie wyglądała świeżo oraz promiennie. W dalszej części poradnika przygotowaliśmy dla Ciebie dwa proste przepisy na domowe peelingi ze składników, które z pewnością znajdują się w Twojej kuchni.

Przepis nr 1. Aromatyczny peeling kawowy

Składniki:

  • 2 łyżki fusów po kawie;
  • 1 łyżeczka olejku migdałowego;
  • 4 łyżki oleju słonecznikowego, rzepakowego lub oliwy z oliwek.

Zastosowanie: Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, a następnie nanieś je na skórę i wykonaj delikatny masaż przy pomocy okrężnych ruchów. Następnie opłucz ciało chłodną wodą.

Przepis nr 2.  Słodki peeling cukrowy

Składniki:

  • 3 łyżki cukru;
  • Garść truskawek;
  • 3-4 łyżki oliwy z oliwek.

Zastosowanie: Rozgnieć truskawki przy pomocy widelca, a następnie wymieszaj je z cukrem oraz oliwą z oliwek. Nanieś peeling na skórę i wykonaj delikatny masaż przy pomocy okrężnych ruchów. Opłucz ciało pod strumieniem chłodnej wody.

Jakie olejki naturalne warto stosować w codziennej pielęgnacji skóry latem?

OLEJ Z DRZEWA HERBACIANEGO. Niniejszy produkt jest niezastąpiony w pielęgnacji cery trądzikowej oraz nadmiernie przetłuszczającej się. Ponadto, na szeroką skalę jest stosowany w produkcji szamponów o działaniu przeciwłupieżowym. Olej z drzewa herbacianego wykazuje silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Dodatkowo, produkt ten wpływa na normalizację wydzielania sebum. Co ciekawe, olejek z drzewa herbacianego świetnie sprawdza się w leczeniu zakażeń grzybiczych w obrębie stóp.

OLEJEK RYCYNOWY. To jeden z najpopularniejszych olejków kosmetycznych, który wykazuje liczne właściwości pielęgnacyjne oraz zdrowotne. Niniejszy produkt na szeroką skalę wykorzystywany jest podczas produkcji szamponów oraz odżywek regeneracyjnych do włosów. Warto także wiedzieć, że olejek rycynowy świetnie sprawdza się podczas:

  • Pielęgnacji rzęs – w zakresie poprawy ich kondycji, jak również pogrubienia oraz przyciemnienia koloru włosków na rzęsach i brwiach;
  • Pielęgnacji paznokci – w zakresie poprawy ich kondycji oraz wyraźnego wzmocnienia.

OLEJEK MARCHEWKOWY. To niezastąpiony produkt w kosmetyczce wszystkich tych osób, które pragną mieć piękną opaleniznę. Olejek marchewkowy jest surowcem kosmetycznym, który stanowi prawdziwą skarbnicę beta-karotenu oraz cennych witamin wpływających na młody wygląd skóry, w tym witaminy E oraz C. Regularne stosowanie olejku marchewkowego zapewnia poprawę kolorytu skóry, jak również pogłębia i utrwala wygląd letniej opalenizny. Warto także wiedzieć, że karoteny zawarte w olejku marchewkowym są w stanie przyspieszyć proces opalania.

Skóra latem – Jak się opalać, aby jej nie zaszkodzić?

W czasie wakacyjnych dni większość z nas uwielbia wygrzewać się na słońcu. Warto jednak wiedzieć, że wielogodzinne opalanie jest w stanie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego też, w poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie 8 prostych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak opalać się zdrowo.

UNIKAJ OSTREGO SŁOŃCA. Nie opalaj się w godzinach od 11 do 15. Wówczas słońce jest najsilniejsze, a twoja skóra może ulec poparzeniu. Zatem jeśli chcesz cieszyć się pięknym, a zarazem zdrowym wyglądem swojej skóry, zaplanuj opalanie w godzinach popołudniowych.

STOSUJ KREMY Z FILTREM. Pamiętaj, że twoja skóra wymaga ochrony. W czasie letnich dni pełnych słońca stosuj krem z filtrem SPF50.

PAMIĘTAJ O SYSTEMATYCZNYM NAKŁADANIU KREMU. Kiedy planujemy dzień na plaży, pamiętajmy o tym, że krem z filtrem powinniśmy aplikować co około 2-3 godziny. W ten sposób zapewnimy naszej skórze odpowiednie bezpieczeństwo.

STOSUJ KREMY Z FILTREM NAWET W CZASIE POCHMURNYCH DNI. Nakładając kremy z filtrem przez cały rok, uchronimy naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a tym samym spowolnimy proces starzenia się skóry.

Jak się opalać, aby nie zaszkodzić naszej skórze?

W CZASIE OPALANIA PIJ DUŻO WODY.

CHROŃ GŁOWĘ I TWARZ PRZED NADMIERNYM DZIAŁANIEM PROMIENI SŁONECZNYCH. Przebywając na plaży zadbaj o to, aby mieć na głowie kapelusz. W czasie intensywnego opalania chroń również swoją twarz, nie tylko za pomocą odpowiedniego kremu z filtrem, ale także przy pomocy przewiewnej chusty.

CHROŃ ZNAMIONA. Jeśli na Twojej skórze znajdują się liczne pieprzyki oraz znamiona, przed planowanym urlopem skonsultuj się z doświadczonym dermatologiem, który podpowie Ci, jak skutecznie zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem słońca.

ZAWSZE NAWILŻAJ SKÓRĘ PO OPALANIU. Nawilżaj swoją skórę najlepiej przy zastosowaniu naturalnych kosmetyków, np. aloesu o właściwościach łagodzących.

Podsumowanie

Wakacje to doskonały czas na odpoczynek i wprowadzenie odrobiny zdrowia do swojej codzienności. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednia dieta, regularne nawadnianie organizmu oraz systematyczna aktywność fizyczna, nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju zaburzeń cywilizacyjnych w przyszłości, ale także wpływa na poprawę wyglądu naszej skóry. Jeśli w tym roku chcesz cieszyć się piękną, a przede wszystkim zdrową opalenizną, korzystaj ze słońca z głową i pielęgnuj ciało przy zastosowaniu naturalnych kosmetyków, w tym olejków stworzonych przez markę VIVIO.

Bibliografia:

  1. Bogdan Kędzia, Jerzy Alkiewicz, Stanisław Han; “Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I. Skład olejku i jego właściwości biologiczne”; Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2000, s. 36-40;
  2. Chilmon E., Golonko A., Matejczyk M., Aloe vera – wybrane właściwości biologiczne, Budownictwo i inżynieria środowiska, 2017, 8, 191-195;
  3. Cieślik E., Turcza K., Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Post Fitoter, 2015, 16, 2, 117-124;
  4. Foster S., Tyler V.E.: Tyler´s honest herbal. A sensible guide to the use of herbs and related remedies. Fourth Ed., The Haworth Herbal Press, New York-London 1999, p. 369;
  5. Kukułowicz A., Steinka I., Aloes – możliwość wykorzystania jako suplementu diety, Probl Hig Epidemiol, 2010, 91, 4, 632-636;
  6. L. Chrząstek, B. Dondela i M. Deska. Bezpieczne składniki kosmetyków – lipidy i ich; pochodzenie. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 2015;
  7. Preparaty Australian Bodycare. Melaleuca alternifolia, antisepticum. Konf. Nauk. nt. Olejek z drzewa herbacianego w dermatologii. Amis Medica, Warszawa 1997;
  8. R. Reszke i A. Reich. Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce. Forum Dermatologicum 2016.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.