Chemioterapia i radioterapia to metody leczenia, które w dużym stopniu obciążają organizm – w tym skórę, która staje się wysuszona, podniszczona oraz podrażniona. W tym czasie warto zadbać o jej stan nawilżenia oraz wspomóc procesy regeneracyjne naskórka dzięki specjalnym onkokosmetykom. Dowiedz się, czym są kosmetyki onkologiczne oraz jak pielęgnować skórę po zabiegu.
Wpływ chemioterapii i radioterapii na skórę
Leczenie przeciwnowotworowe wykorzystujące promieniowanie oraz substancje chemiczne oddziałuje negatywnie na stan skóry. Staje się ona zaczerwieniona, przesuszona oraz narażona na pojawienie się stanów zapalnych. W tym czasie skóra jest podatniejsza na zakażenia związane z występowaniem bakterii. Wpływa to na złuszczanie naskórka, na którym pojawiają się bolesne obrzęki a w szczególnych przypadkach nadżerki.
Kosmetyki onkologiczne – preparaty poprawiające stan skóry
Kosmetyki onkologiczne to specjalistyczne preparaty, które przeznaczone są dla osób chorujących na nowotwór oraz ludzi, którzy poddawani są zabiegom chemioterapii i radioterapii powodujących różne zmiany na skórze. Preparaty te zawierają substancje odżywcze, natłuszczające i nawilżające, dzięki czemu naskórkowi dostarczane są wszystkie niezbędne wartości. Ich aplikacja różni się nieco od tradycyjnych produktów – onkokosmetyki działają najlepiej wtedy, gdy są lekko wklepywane aniżeli rozsmarowywane.
Kosmetyki onkologiczne – co powinny zawierać?
Wybierając dermokosmetyki onkologiczne, zwróć uwagę na ich skład oraz na substancje aktywne. Wśród najpopularniejszych składników w tych preparatach znajdują się takie substancje jak:
- olej lniany,
- olej kokosowy,
- olej arganowy,
- wosk pszczeli,
- witamina E,
- pantenol,
- ekstrakt z aloesu,
- kwas oleinowy,
- kwas linolowy.
Kosmetyki onkologiczne – jak odpowiednio je dobrać?
Onkokosmetyka powinna być dobrana do każdego pacjenta onkologicznego indywidualnie. Preparaty te muszą być dobrane tak, aby nie zawierały substancji uczulających oraz drażniących takich jak, np. konserwanty, alkohol, kwasy owocowe czy substancje zapachowe. Przy wyborze kosmetyków onkologicznych warto uwzględnić również potrzeby osoby. W przypadku przesuszonej i złuszczonej skóry zalecane jest używanie kremów, które przeznaczone są do łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry. Jeżeli skóra jest cienka, warto postawić na delikatne olejki, które załagodzą i wygładzą ciało. W przypadku przebarwień niezalecane jest używanie kremów rozjaśniających z kwasami – mogą one pogorszyć stan skóry i wywołać silne podrażnienia.
Pielęgnacja skóry podczas leczenia onkologicznego – o czym należy pamiętać?
Pielęgnacja skóry w czasie leczenia onkologicznego polega na ścisłej ochronie obszaru, który został poddany promieniowaniu oraz unikaniu podrażnień i nasłonecznienia. Leczenie naskórka onkokosmetykami zależy od stopnia jego uszkodzenia. W tym czasie zaleca się używanie delikatnych kosmetyków o neutralnym pH dla skóry i zrezygnowanie z mycia gąbkami. Zdarzają się sytuacje, w których mycie skóry po leczeniu jest niemożliwe – w takim przypadku warto postawić na krem z dodatkiem kortykosteroidów, a w razie zakażenia kosmetyku z dawką antybiotyku.