Jakie są najważniejsze właściwości oraz zastosowania skrzypu polnego? I czy istnieją wyraźne przeciwwskazania związane z jego stosowaniem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części teksu.
Skrzyp polny jest niezwykłą rośliną o właściwościach leczniczych, którą bez trudu możemy znaleźć na polskich polach oraz łąkach. Chociaż przez większość z nas traktowany jest jak zwykły chwast, właściwie podany skrzyp polny doskonale może wpływać zarówno na stan naszego zdrowia, jak i wygląd naszej skóry włosów i paznokci.
Skrzyp polny – właściwości zdrowotne
Ze względu na bogatą zawartość flawonoidów, skrzyp polny wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, wśród których możemy wyróżnić:
Łagodzenie objawów stanu zapalnego zlokalizowanego w układzie moczowym. Dzięki spożywaniu skrzypu polnego, możliwe staje się zwiększenie objętości wydalanego moczu, a tym samym usunięcie z organizmu nadmiaru moczanów. Ponadto, niniejsza roślina wykazuje działanie rozkurczowe oraz uszczelniające naczynia krwionośne.
Łagodzenie bolesnych objawów miesiączki. Okazuje się, że dzięki piciu właściwie przygotowanego odwaru ze skrzypu polnego, możliwe staje się zmniejszenie silnych krwawień w okresie miesiączki, a nawet złagodzenie związanych z nią objawów bólowych.
Właściwości uspokajające. Według licznych badań, skrzyp polny może odpowiedzialny być za złagodzenie objawów silnego stresu, a nawet wyeliminowanie niekontrolowanych drgawek występujących nierzadko w sytuacji silnego wzburzenia emocjonalnego.
Łagodzenie dolegliwości bólowych zlokalizowanych w okolicach brzucha. Okazuje się, że picie herbaty przygotowanej ze skrzypu polnego może pozytywnie wpływać na złagodzenie objawów wrzodów żołądka oraz dwunastnicy.
Skrzyp polny – zastosowanie pielęgnacyjne
Oprócz wykazywania licznych właściwości zdrowotnych, skrzyp polny znajduje również szerokie zastosowanie pielęgnacyjne. Jego regularne stosowanie może przyczynić się między innymi do:
Wzmocnienia i poprawy wyglądu naszych włosów. Dzięki bogatej zawartości krzemu, regularne stosowanie skrzypu polnego może przyczynić się do wzmocnienia naszych włosów, dzięki czemu staną się one gładkie i lśniące. Ponadto, niniejsza roślina może przyczynić się do poprawy stanu naszych paznokci oraz spowolnienia procesów starzenia się skóry.
Zmniejszenia widoczności licznych uszkodzeń skóry. Skrzyp polny, stosowany w postaci okładów, może przyczynić się do złagodzenia stanów zapalnych skóry, widoczności blizn pooparzeniowych oraz zmian związanych z przebiegiem łuszczycy. Ponadto, jego regularne stosowanie może wpłynąć na wzmocnienie naczynek krwionośnych, a tym samym zmniejszenie ich widoczności oraz ryzyka ich pękania.
Skrzyp polny – przeciwwskazania
Przed przyjmowaniem nadmiernych ilości skrzypu polnego powinny wzbraniać się przede wszystkim kobiety znajdujące się w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Stosowanie niniejszej rośliny w formie suplementu diety należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub zaufanym farmaceutą.
Skrzyp polny – jak przygotować?
W celu przygotowania leczniczej herbaty ze skrzypu polnego należy około 1 dużej łyżki ziela zaparzyć w 250ml wody. Następnie herbatę należy odstawić do ostygnięcia, a po kilkunastu minutach spożyć.
W celu przygotowania odżywczej maseczki ze skrzypu polnego należy starannie opłukać świeżo zebrane ziele, następnie dokładnie je rozdrobnić, nałożyć na twarz (omijając okolice oczy oraz ust) i pozostawić na kilka lub kilkanaście minut.
W celu przygotowania regeneracyjnej kąpieli z dodatkiem skrzypu polnego należy 100g ziela zalać letnią wodą i pozostawić na minimum 8 godzin. Po upływie odpowiedniej ilości czasu należy przegotować odwar i dodać go do kąpieli.