Skuteczne, domowe sposoby na katar

Za oknami śnieg, mróz i wiatr. Szybko robi się ciemno, a dłuższy pobyt na świeżym powietrzu często kończy się pierwszymi objawami przeziębienia, w tym katarem. To zima i jej uroki. Niestety, często w tym okresie towarzyszy nam katar, a zatkany nos znacznie utrudnia życie. Jak walczyć z nieżytem domowymi sposobami?

131833


Przez katar i zatkany nos wielu z nas nie może spać w nocy. Do tego boimy się nawet spojrzeć w lustro, bo nos wygląda jak wielka, czerwona piłka.
Niepożądanych i nieprzyjemnych efektów kataru jest wiele, dlatego lepiej walczyć z nieżytem nosa już na początku, kiedy się pojawi, a nie czekać, aż choroba będzie postępować.
Walka z katarem niekoniecznie musi zacząć się od wizyty u lekarza, lub w aptece. Istnieją domowe, sprawdzone sposoby, stosowane już przez nasze babcie, które pomagają zwalczyć katar. Jakie?

Domowe metody walki z katarem
Popularnym, domowym sposobem na katar, stosowanym już przez nasze babcie, jest gorąca kąpiel. Do wody należy dodać aromatyczne olejki, które udrażniają nos. Wysoka temperatura wody powoduje wzrost temperatury ciała, co niszczy drobnoustroje, wywołujące katar. Po takiej kąpieli od razu czujemy efekt, w postaci lepszego oddychania i udrożnienia nosa.

Nie zawsze jednak gorąca kąpiel wystarczy, by pozbyć się kataru. Czasem okazuje się, że to za mało i wówczas warto sięgnąć po sprawdzone, „domowe mieszanki” ma katar, czyli herbatę z dodatkiem miodu, cytryny, imbiru i goździków. Cytryna zawiera duże ilości witaminy C, która pomaga w walce z infekcjami. Zaleca się picie takiej gorącej herbaty i leżenie w łóżku, aby „wygrzać się” i pozbyć kataru.

Sprawdzonym sposobem na katar są też ziołowe inhalacje. Wykorzystuje się do nich zioła o intensywnym zapachu, czyli: miętę, rumianek i majeranek. Można też robić z nich gorące okłady na czoło.

(tapeciarnia.pl)133161_filizanka_herbaty_rumianek (1)

Mając katar warto pamiętać, by smarować okolice nosa, bo skóra pod nosem może być podrażniona, przez wycieranie chusteczkami. Najlepsza będzie do tego maść majerankowa, lub wazelina.

W przypadku kobiet w ciąży i małych dzieci idealnie sprawdzi się inhalator, wraz z solą fizjologiczną, lub olejkiem miętowym.

Sięgając po domowe sposoby na walkę z katarem warto pamiętać, że, o ile nam one nie pomogą, to, z pewnością nie zaszkodzą. Są bezpieczne i sprawdzone, bo stosowane w naszych domach od wielu lat. A, gdyby okazało się, że na gorącą kąpiel, czy herbatę z miodem i cytryną, jest już za późno, nie pozostaje nic innego jak udać się do lekarza.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.