Sok z pokrzywy – właściwości i zalecenia

Jakie właściwości zdrowotne w sobie skrywa? I czy można przygotować go u siebie w domu? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, cenne informacje na temat soku z pokrzywy znajdziesz w dalszej części tekstu.

Pokrzywa to coś znacznie więcej niż zwykły chwast. Niniejsza roślina skrywa w sobie bogactwo cennych witamin i minerałów, które zbawienie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka. Spożywanie jej w odpowiednich ilościach jest w stanie zwiększyć sprawność układu moczowego, jak również zapobiec anemii w okresie ciąży. A jakie inne właściwości lecznicze skrywa w sobie pokrzywa?

Sok z pokrzywy – poznaj jego najważniejsze właściwości zdrowotne

Sok z pokrzywy stanowi prawdziwą skarbnicę cennych dla naszego zdrowia witamin i minerałów. Znajdziemy w nim między innymi: witaminę A, witaminę B, C, E i K, jak również: wapń, magnez, żelazo i krzem.

Ze względu na swój skład, zarówno pokrzywa, jak i wytwarzany z niej sok, na szeroką skalę wykorzystywane są w lecznictwie. Niniejsza roślina może przyczynić się do:

  • Ochrony układu sercowo-naczyniowego: poprzez kontrolę poziomu cholesterolu oraz obniżenie ciśnienia krwi;
  • Zwalczania chorób w obrębie układu moczowego: na przykład w przebiegu kamicy nerkowej oraz stanów zapalnych pęcherza moczowego;
  • Wspomagania leczenia dolegliwości trawiennych: na skutek wspomożenia i przyspieszenia procesów przemiany materii, jak również odprowadzania złogów żółciowych;
  • Zwiększenia produkcji czerwonych krwinek: na przykład w przebiegu anemii;
  • Zwalczania objawów alergii: poprzez wykazywanie działania przeciwhistaminowego.

Dodatkowo, sok z pokrzywy stosowany zewnętrznie jest w stanie wpłynąć na:

  • Wspomożenie leczenia chorób skórnych wieku młodzieńczego;
  • Regenerację zniszczonych włosów, zwalczenie łupieżu.

Sok z pokrzywy – zalecenia i zastosowanie

Sok z pokrzywy możemy stosować zarówno zewnętrznie (w celu regeneracji naszej skóry oraz włosów), jak i wewnętrznie (w celu ochrony naszego organizmu przed licznymi zaburzeniami, na przykład w obrębie układu sercowo-naczyniowego).

Jak pić sok z pokrzywy?

Najlepiej jest rozcieńczyć sok w letniej wodzie. Dziennie nie powinniśmy przekraczać dawki trzech łyżeczek. Jeśli masz zamiar stosować niniejszy produkt w celach leczniczych, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub zaufanym farmaceutą.

Sok z pokrzywy – przeciwwskazania i skutki uboczne

Soku z pokrzywy nie należy stosować w przypadku poważnych zaburzeń czynności nerek, nowotworów w obrębie układu moczowego oraz narządów rodnych. Spożywanie niniejszego produktu nie jest również wskazane w przypadku osób, które na co dzień przyjmują leki o działaniu rozrzedzającym krew.

Sok z pokrzywy – jaki wybrać?

Sok z pokrzywy najlepiej jest kupować w sklepach ze zdrową żywnością. Warto również zwrócić uwagę na jego skład. Jeśli masz na to ochotę, możesz również przygotować sok z pokrzywy samodzielnie. W takim przypadku będziesz potrzebował świeżych liści niniejszej pokrzywy oraz wyciskarki wolnoobrotowej lub sokowirówki.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.