Spalacze tłuszczu – czy są potrzebne do treningu na odchudzanie?

Zredukowanie tkanki tłuszczowej wymaga nie tylko uprawiania aktywności fizycznej, ale też przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, które z kolei można wspomóc suplementami. Wśród nich znajdują się spalacze tłuszczu, które najczęściej zawierają takie składniki wspomagające utratę tkanki tłuszczowej jak:

  • Ekstrakt zielonej herbaty – zawierający silne przeciwutleniacze,
  • Wyciąg z czarnego pieprzu – obecna w nim piperyna wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, co z kolei przyspiesza metabolizm, zwłaszcza kwasów tłuszczowych,
  • Kofeina – blokuje receptory zmęczenia i ma działanie termogeniczne,
  • L – tyrozyna – jest to aminokwas, który pomaga w ograniczeniu apetytu, wspomaga regenerację oraz pracę mózgu,
  • Forskolina – przyspiesza przemianę materii, a także hamuje apetyt,
  • Ewodiamina – wykazuje bardzo silne właściwości termogeniczne.

spalacze tłuszczu

Mechanizmy działania prezentowane przez spalacze tłuszczu najczęściej można zaobserwować na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze poprawiają one wydolność i pobudzają do zwiększonej aktywności psychoruchowej. Substancje takie jak kofeina, które znajdują się w spalaczach tłuszczu, zmniejszają odczuwanie zmęczenia, budzą do działania i sprawiają, że możliwe jest wykonywanie np. bardziej intensywnych treningów. Dzięki zastosowaniu tego typu stymulantów wzrasta również spontaniczna aktywność fizyczna, a to prowadzi do spalania większej ilości kalorii.

Drugi mechanizm to zwiększenie intensywności termogenezy. Organizm ludzki może pozyskiwać energię z cukrów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych nie tylko w formie energii użytecznej, ale też w formie ciepła. Spalacze tłuszczu nasilają proces produkcji ciepła, przez co podniesiona zostaje temperatura ciała. Przyczynia się to z kolei do wzrostu potliwości ciała, wyższych wydatków energetycznych poza wysiłkiem i w jego trakcie, a w efekcie do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Produkcję ciepła zwiększa w szczególności kapsaicyna z pieprzu kajeńskiego, kofeina, katechiny herbaciane i synefryna z gorzkiej pomarańczy.

Spalacze przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które już od pewnego czasu znajdują się na redukcji, udało im się pozbyć kilku kilogramów, ale proces odchudzania zaczął zwalniać. Oprócz zmian w treningu i diecie można wówczas wprowadzić wspomniane suplementy, ponieważ im mniej tłuszczu pozostaje do spalenia, tym bardziej ich zastosowanie może się okazać skuteczne.

Z pewnością nie należy po tego typu preparaty sięgać jednak zaraz po rozpoczęciu kuracji odchudzającej. W szczególności osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej powinny skupić się w pierwszych tygodniach walki z otyłością bądź nadwagą na diecie i treningu, doboru ich pod możliwości swojego organizmu i obserwacji reakcji swojego ciała. Spalacze tłuszczu mogą pomóc na pewnym etapie redukcji, ale nie oferują one znacznej poprawy rezultatów, więc sięganie po te suplementy nie jest konieczne.

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.