Sprawdź, jakie zastosowanie ma olejek eukaliptusowy!

Olejek eukaliptusowy jest rodzajem olejku eterycznego, choć niegdyś rzadko sięgano po niego w aromaterapii.  Zainteresowanie tym surowcem wzrosło dopiero w ostatnich latach, ponieważ odkryto wiele jego pozytywnych właściwości.

Jak powstaje olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy produkuje się ze świeżych lub suszonych liści drzewa eukaliptusowego. Jest to wiecznie zielona roślina znana również pod nazwą eukaliptus gałkowy, z rodziny drzew mirtowatych.

Rodzimym miejscem występowania eukaliptusa jest Australia, ale obecnie rośnie też w Indiach i Afryce Południowej.

olejek-eukaliptusowyy

Zastosowanie olejku eukaliptusowego w kosmetyce

Dawne plemiona Aborygenów stosowały napar z eukaliptusa na różnego rodzaju bóle, problemy z zatokami i katar. W XIX w. wykorzystywano go, jako środka antyseptycznego podczas zabiegów chirurgicznych, a w połowie XX w. mieszkańcy USA stosowali go do likwidacji moli i kleszczy.

A jak wykorzystuje się dziś olejek z eukaliptusa? Spośród wielu możliwości można z powodzeniem używać go, jako składnika kosmetycznego. Surowiec ten sprawdzi się jako:

  • olejek do masażu
  • olejek do kąpieli
  • zmieszany z kremem wzmocni jego działanie bakteriobójcze i przeciwtrądzikowe
  • w połączeniu z delikatnym szamponem odświeży i odżywi skórę
  • wcierka/mgiełka do skóry głowy
  • rozgrzewający dodatek do kremu do stóp

Ogromną zaletą olejku z eukaliptusa jest to, że pobudza on krążenie, przez co cebulki włosów są lepiej dotlenione. W efekcie włosy rosną szybciej, a łupież stopniowo znika.

 

 

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.