Czym są superfoods? I dlaczego warto wprowadzić je do naszej codziennej diety? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.
Superfoods to nic innego jak super żywność, czyli grupa produktów, do której zaliczyć możemy wszystkie te składniki, które stanowią niezrównane źródło cennych wartości odżywczych (w tym: witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy), pozytywnie wpływających na funkcjonowanie organizmu człowieka. Ponadto, niniejsze produkty muszą charakteryzować się naturalnym pochodzeniem oraz w pełni niezmienioną formą (produkty nieprzetworzone).
Czym są superfoods i jak je poznać?
Chociaż już we wstępie wyjaśniliśmy Ci, czym tak naprawdę są superfoods, w istocie ciężko znaleźć jest prawdziwe super produkty na zwykłych półkach sklepowych. Jak to zrobić? Przed zakupem, wystarczy zapoznać się z oficjalną listą Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), wydaną w 2007 roku na podstawie aktu prawnego zakazującego nazywania produktów „superfoods”, jeśli uprzednio nie zostały one poparte gruntownymi i wiarygodnymi badaniami naukowymi zatwierdzonymi przez niniejszy urząd.
Superfoods w zdrowej diecie – jak to zrobić?
Chociaż wydawać nam się może, iż samo wprowadzenie niniejszych produktów do naszej codziennej diety powinno nieść ze sobą szereg pozytywnych konsekwencji dla naszego zdrowia, w istocie okazuje się, że super produkty powinny stanowić zaledwie uzupełnienie zbilansowanej diety, wolnej od przetworzonych i obfitujących w tłuszcze zwierzęce pokarmów. Niemniej jednak, wprowadzenie niniejszych składników do swojego zrównoważonego jadłospisu z pewnością polepszy nasze samopoczucie i zwiększy szanse na dłuższe życie w zdrowiu. Superfoods, takie jak jagody goi, czy też jarmuż, doskonale sprawdzą się w roli dodatków do pysznych koktajli owocowo-warzywnych lub pożywnych sałatek. Należy jednak pamiętać, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, należy przestrzegać wszystkich zasad zdrowego odżywiania określonych przez Instytut Żywności i Żywienia.
Które produkty możemy zaliczyć do grupy superfoods?
Na liście superfoods znajdziemy między innymi:
- Kurkumę: przyprawę, nazywaną szafranem indyjskim, która swoje szerokie zastosowanie znajduje w daniach kuchni azjatyckiej. Ponadto, niniejszy produkt ze względu na swoje właściwości zdrowotne (usprawniające między innymi funkcjonowanie mózgu oraz układu pokarmowego) znalazł również szerokie zastosowanie w dziedzinie medycyny naturalnej.
- Orzechy pekan: pochodzące z terenów Ameryki Północnej, stanowią doskonałe źródło nie tylko niezbędnych kwasów tłuszczowych, ale również antyoksydantów, przyczyniających się do usprawnienia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego;
- Jarmuż: rodzaj kapusty, który cieszy się szczególną popularnością wśród promotorów zdrowego odżywiania. Wszystko to za sprawą bogactwa witamin w nim zawartych (w tym witaminy A, C oraz K) oraz antyoksydantów, które nie tylko wykazują właściwości przeciwzapalne, ale również odpowiedzialne są za zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości.
- Nasiona Chia: nazywane również szałwią hiszpańską, stanowią cenne źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega3, dzięki którym możliwe staje się obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi pacjenta. Ponadto, wprowadzenie niniejszego składnika do swojej codziennej diety może przyczynić się do wzmocnienia kości oraz usprawnienia procesów trawiennych układu pokarmowego.
- Jagody Goji: stanowiące cenne źródło kompleksu LBP, wykazującego skuteczne działanie przeciwnowotworowe. Ponadto, niniejsze owoce są wartościowym źródłem białka oraz witamin i minerałów, odpowiedzialnych za wsparcie funkcjonowania układu nerwowego człowieka.
- Morwę białą: stosowaną od pokoleń w dziedzinie medycyny wschodniej, odpowiedzialną między innymi za obniżenie poziomu cukru we krwi pacjenta oraz regulację gospodarki węglowodanowej. Niniejszy produkt, ze względu na swój soczysty i słodki smak, może stanowić doskonały dodatek do pełnowartościowych koktajli oraz deserów w stylu Fit.