Szczoteczka międzyzębowa – dlaczego warto jej używać i jaką wybrać?

Codzienna higiena jamy ustnej wymaga nie tylko szczotkowania zębów, ale także mycia przestrzeni między nimi. W tym celu zaleca się stosowanie szczoteczek międzyzębowych. Ich stosowanie przynosi wiele korzyści. Jak prawidłowo używać szczoteczki interdentalnej?

Co to jest szczoteczka międzyzębowa?

Szczoteczka międzyzębowa to doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Jest to produkt przeznaczony do usuwania płytki nazębnej i resztek pokarmowych zalegających w miejscach trudno dostępnych dla włosia tradycyjnej szczoteczki do mycia zębów. Szczoteczka interdentalna, ze względu na swoje przeznaczenie, posiada odpowiednio dopasowaną budowę. Jest to przyrząd, który ma wąską i długą główkę osadzoną na rączce ułatwiającej manewrowanie w jamie ustnej. Główny element czyszczący, czyli miękkie, elastyczne włosie, osadzone jest wzdłuż drutu powlekanego tworzywem sztucznym.

Dostępne są różne rozmiary (oznaczone kolorami) grubości drucika oraz długości włosia. Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych może posiadać obrotową główkę, która zależnie od położenia, będzie odpowiednia dla zębów przednich (zatrzaśnięta w pozycji prostej) lub dla zębów tylnych (zatrzaśnięta w pozycji zagiętej „L”).

Można również wybierać produkty o różnej budowie uchwytu. Są takie o zakrzywionej konstrukcji lub z uchwytem o kształcie zaokrąglonej klepsydry dla wygodnego ułożenia palców w trakcie stosowania. Możliwy jest zatem optymalny wybór szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Zaleca się ich stosowanie zwłaszcza u osób z założonym stałym aparatem ortodontycznym lub mostem.

Szukasz wygodnej szczoteczki międzyzębowej lub potrzebujesz innych specjalistycznych produktów do higieny jamy ustnej? Sprawdź na https://www.sunstargum.com/pl/

Jednorazowa szczoteczka międzyzębowa

Kiedy znajdujemy się poza domem i potrzebujemy łatwego w użyciu narzędzia do usunięcia resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych, warto sięgnąć po jednorazową szczoteczkę z podróżnym etui ułatwiającym utrzymanie jej w czystości. Szczoteczka tego typu ma zakrzywioną konstrukcję, dzięki czemu z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc w tylnej części jamy ustnej. Elastyczne, gumowe włosie dokładnie usuwa zanieczyszczenia, a dodatkowo przyjemnie masuje dziąsła.

Szczoteczki tego typu polecane są zwłaszcza osobom o szczególnie niewielkich odstępach między zębami, ale też – podobnie jak pozostałe rodzaje – posiadaczom mostów protetycznych i aparatów ortodontycznych. Dostępne są jednak w różnych rozmiarach, co zwiększa zakres ich zastosowania. Warto po nie sięgnąć także przy delikatnych dziąsłach.  

Po co używać szczoteczki międzyzębowej?

Przestrzenie międzyzębowe to zwykle okolice wąskie i trudno dostępne podczas codziennego mycia zębów szczoteczką ze standardowym włosiem. Znajdują się między powierzchnią styku zębów. Bez odpowiedniej pielęgnacji gromadzi się w nich patologiczna płytka nazębna. Wpływa to niekorzystnie na kondycję nie tylko zębów, ale również tkanek przyzębia. Osad stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój ubytków próchniczych, które zwykle pojawiają się na obu sąsiadujących ze sobą zębach. 

Takie zmiany są też dość trudne do zauważenia. Pierwszym objawem świadczącym o ich istnieniu może być strzępienie, haczenie nici dentystycznej. Regularna higiena jamy ustnej powinna zatem uwzględniać nie tylko dbanie o czystość zębów, ale także przestrzeni między nimi.

Jak używać szczoteczki międzyzębowej?

Wygląd szczoteczki dedykowanej do usuwania płytki nazębnej i resztek pokarmowych z przestrzeni między zębami różni się od tradycyjnej szczoteczki. Pojawia się zatem pytanie, jak prawidłowo używać szczoteczki międzyzębowej. Nie generuje to większych problemów – główkę z włosiem należy włożyć w odstęp między zębami pod kątem 90 stopni, a następnie wysunąć. Taki manewr należy powtórzyć w każdej przestrzeni międzyzębowej. 

Po zakończeniu czyszczenia, szczoteczka musi być opłukana pod strumieniem bieżącej wody. Należy pamiętać, że taki produkt ulega naturalnemu procesowi zużycia, tak samo jak tradycyjna szczoteczka do mycia zębów. Decyduje to o tym, jak często wymieniać szczoteczkę międzyzębową. Najlepiej zatem pamiętać o zakupie nowej co ok. 2-3 miesiące. 

Produkty te są coraz szerzej dostępne nie tylko w aptekach, ale również w drogeriach i wybranych gabinetach stomatologicznych. Sprzedawane są zwykle w zestawach kilku rozmiarów. Cena szczoteczki międzyzębowej to ok. 20 za 5-8 sztuk.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.