Szparagi. Jak przygotować je we właściwy sposób?

Niezależnie od tego czy są zielone, fioletowe, czy białe – szparagi z roku na rok cieszą się w naszych kuchniach coraz większym zainteresowaniem. Jakie wartości odżywcze w sobie skrywają i jak je przygotować? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Szparagi nie tylko dobrze smakują i stanowią doskonały dodatek do wielu wytrawnych dań, ale również są cennym źródłem witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Ponadto, niniejszy składnik jest idealnym wyborem dla osób, które szczególnie dbają o swoją sylwetkę, w 100 gramach niniejszego produktu znajdźmy zaledwie 20 kalorii! A jakie inne właściwości skrywają w sobie szparagi?

Szparagi – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

Mimo, iż szparagi aż w 95% składają się z wody, stanowią skarbnicę witamin i minerałów, wśród których możemy wyróżnić:

  • Witaminy C i E + β karoten – odpowiedzialne za poprawę kondycji naszej skóry oraz paznokci i włosów.
  • Kwas foliowy – stanowiący niezbędny element diety dla wszystkich kobiet znajdujących się w okresie ciąży;
  • Potas, wapń i fosfor – odpowiedzialne za poprawę kondycji naszych zębów oraz kości;
  • Asparaginę – wspomagającą prawidłowe czynności naszego układu moczowego, w tym prawidłowe funkcjonowanie nerek. Ponadto, asparagina jest odpowiedzialna za utrzymywanie prawidłowego poziomu nawodnienia naszego organizmu;
  • Błonnik – wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego poprzez poprawę perystaltyki jelit (zalecany szczególnie tym osobom, które zmagają się z problemem częstych zaparć);
  • Glutation – odpowiedzialny za wspomożenie naszego układu odpornościowego oraz pracy wątroby. Ponadto, niniejszy składnik bierze udział w procesie oczyszczania organizmu z nadmiaru toksyn, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów oraz choroby Alzheimera w przyszłości;
  • Inulinę – Probiotyk odpowiedzialny za wspomożenie prawidłowej pracy naszego układu pokarmowego.

Ponadto, w szparagach znajdziemy również: tiaminę, ryboflawinę, witaminę B6 oraz witaminę K, żelazo, magnez, sód oraz cynk.

Szparagi – jak przygotować?

Po pierwsze. Zielone szparagi – nie wymagają obierania ze skórki. Niemniej jednak, należy odciąć ich zdrewniałą końcówkę. Aby ułatwić sobie to zadanie, wystarczy nagiąć delikatnie łodygę. W miejscu, w którym się przełamie, zaczyna się łykowata cześć, którą należy odciąć. Pamiętaj również o tym, aby nie odcinać charakterystycznych główek szparagów.

Po drugie. Białe szparagi – należy obrać z włókien za pomocą obieraczki lub małego, ostrego nożyka. Niniejszą czynność należy rozpocząć kierując się od główki szparagów, aż do ich końca. Pamiętaj również o tym, aby tak jak w przypadku zielonych szparagów, odciąć zdrewniałą końcówkę, dzięki temu szparagi nie będą łykowate.

Szparagi – gotowanie

Wbrew pozorom, gotowanie szparagów wcale nie jest takie trudne. Wystarczy zastosować się do kilku poniższych zasad.

Po pierwsze: Szparagi należy gotować w pozycji pionowej w wysokim garnku;

Po drugie: Główki szparagów powinny wystawać ponad powierzchnię wody;

Po trzecie: Do wody należy dodać około jednej łyżeczki cukru i soli oraz odrobinę masła;

Po czwarte: Zielone szparagi gotuj maksymalnie przez 4 minuty tak, aby uzyskały wyrazisty zielony kolor, a przy tym były chrupiące;

Po piąte: Białe szparagi gotuj przez około 7 minut.

Szparagi – z czym smakują najlepiej?

Ugotowane szparagi stanowią doskonały dodatek do wielu dań. Idealnie odnajdują się w roli dodatku do steku, makaronu, a nawet pizzy. Ponadto, niniejsze warzywa doskonale sprawdzają się w roli przystawki. Wystarczy polać je odrobiną klarowanego masła, posypać tartym parmezanem lub przypiec na ruszcie zawijając w soczysty boczek.

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.