Czy szybkie diety mogą być skuteczne? Fakty i mity

Nadwaga i otyłość są niebezpieczne, dlatego warto dbać o prawidłową wagę. Oczywiście nie należy kierować się modą na bycie „slim fit”, które raczej jest wychudzeniem i nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, ani tym bardziej ze zdrowym odżywianiem. Oczywiście nie oznacza, że stosowanie diet jest nie przydatne, choć pod tym pojęciem kryje się coś znacznie innego niż tylko głodówka. W dzisiejszym poradniku przedstawimy fakty i mity na tema skuteczności szybkich diet. Oczywiście pamiętajcie, że niektóre mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego zamiast odchudzać się na własną rękę, lepiej korzystać z usług dietetyka.

Głodówka, dieta 2-tygodniowa, a może 3 garści – czy są skuteczne?

Sylwetka jak u modelki – niektóre, szczególnie młode dziewczyny, o takowej marzą. Powinny jednak pamiętać, że większość top modelek ma naprawdę duże problemy z odżywianiem. Nawet sławy takie jak Adriana Lima przyznają się do stosowania głodówek przed pokazem. Na kilka tygodni piją tylko wodę, a wartości odżywcze czerpią z kroplówek. Czy to jest zdrowe? Oczywiście, że nie! Czy warto? Oczywiście, że nie! Dlatego stosowanie głodówek, a nawet słynnych diet spalających kalorie, czy kilku garści przynosi wiele szkody dla Waszych organizmów, a więc nie jest to dobry pomysł.

Szybka redukcja wagi poprzez środki na przeczyszczenie

Kolejnym fatalnym pomysłem jest zażywanie tabletek odchudzających. Tutaj wyróżniamy klika rodzajów, a skład jednych jest gorszy od kolejnych. Ogólnie ich działanie powoduje wzrost temperatury w całym ciele, a następnie spalanie kalorii, ale kosztem waszego zdrowia. Wystarczy przypomnieć sobie, jak bardzo są szkodliwe czytając historię młodej dziewczyny, która „ugotowała” się od środka i niestety nie jest to żaden fake. Dostępne są także środki na odchudzanie, które działają jak środki na przeczyszczenie. Znacząco przyspieszają metabolizm i niestety wypłukują wodę z organizmu, zatem łatwo się odwodnić. Pamiętajcie też, że ich nadmierne stosowanie może spowodować uszkodzenie jelit, żołądka, a waga i tak wróci, bądź tez doczekacie się efektu jojo, bo wypłuczecie tylko i wyłącznie wodę z organizmu.

Dieta tasiemcowa

Kolejną porażką jest dieta tasiemcowa, która polega na połknięciu tasiemca, a dokładnie jego jaj. Efektem tego jest szybki spadek wagi, ale Wasze zdrowie na tym bardzo mocno ucierpi. Pozbycie się tego pasożyta z organizmu jest niestety trudne, a szkody, których dokonał w pracy wielu organów mogą być wręcz tragiczne. A przecież należy akceptować siebie, takimi jakimi jesteśmy. Owszem, mając nadwagę koniecznie trzeba o siebie zadbać, ale szybkie diety, absolutnie nie przyczynią się do spadku wagi. Niestety niektórzy są tak „zdesperowani”, że zamiast zacząć się zdrowo odżywiać wykupują pakiet, który polega na odżywianiu poprzez sondę wprowadzoną przez nos. Taki sposób może ratować życie u osób chorych, ale dla własnej fanaberii jest po prostu czystą głupotą.

Dieta zdrowa, czyli jaka?

Zdrowa dieta nie jest czasowa, wiąże się ze zmianą sposobu odżywiania. Tylko i wyłącznie zmieniając go na stałe można schudnąć i zyskać prawidłową wagę. Jednak taką dietę powinien wam ułożyć dietetyk, który ma do tego kompetencje i dysponuje wiedzą. Zatem koniecznie skorzystajcie z jego porad. Pamiętajcie też, że poza dietą ważny jest też ruch, a dokładnie bardzo dużo aktywności fizycznej. Zatem zamiast spędzać czas przed telewizorem, zdecydowanie lepiej wyjść na spacer, czy może na jogging, albo pojeździć na rowerze. Gwarantujemy, że poczujecie się zdecydowanie lepiej. Stosujcie także kilka uniwersalnych zasad zdrowego odżywiania, a mianowicie nie pijcie napojów słodzonych i gazowanych. Bardzo ważna jest też eliminacja śmieciowego jedzenia, na rzecz zdrowego, opartego w dużej mierze na warzywach. Nie musicie rezygnować z mięsa, jednak zamiast tłustej wieprzowiny, koniecznie wybierzcie mięso z kurczaka, indyka czy królika. Ograniczcie też jedzenie słodyczy, choć pewnie będzie to trudne.

Jeżeli zależy Wam na prawidłowej wadze i dobrym samopoczuciu, niezbędna jest całkowita zmiana systemu odżywiania. Żadne szybkie diety nie pomogą. Owszem na chwilę stracicie kilka kilo, ale po niedługim czasie zyskacie więcej. Perfekcyjna Linia wymaga poświęceń.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.