Jakie wartości odżywcze w sobie skrywa? I dlaczego stanowi cenny element diety wegańskiej? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, ciekawe informacje na temat tofu znajdziesz w dalszej części tekstu.
Tofu to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych produktów sojowych. Ze względu na bogatą zawartość białka, jak i wielość zastosowań, niniejszy produkt cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród wegan i wegetarian. Niemniej jednak, tofu powinno spożywane być nie tylko przez osoby, które stronią od mięsnych potraw. Okazuje się, iż może ono pozytywnie wpływać na ogólne funkcjonowanie organizmu, przez co powinno zagościć w kuchni każdego z nas.
Tofu – z czego jest zrobione?
Tofu (lub dofu) to nic innego jak sprasowany twaróg, otrzymywany z mleka sojowego. Zanim powstanie musi przejść jednak długą drogę, która składa się z kilku etapów. Na początku, mleko sojowe zostaje poddane koagulacji (najczęściej przy użyciu soli, soku z cytryny, chlorku wapnia). Następnie, w wyniku powyższego procesu dochodzi do powstania serwatki oraz pływającej w niej masy o białawym zabarwieniu. Na końcu, masa zostaje wielokrotnie sprasowana do tego stopnia, aby uzyskać twardy blok tofu.
Tofu – jakie wartości odżywcze w sobie skrywa?
Mimo stosunkowo niskiej zawartości kalorycznej, tofu skrywa w sobie wiele cennych wartości odżywczych, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. W 100 gramach niniejszego produktu znajdziemy: 8,08 grama białka, 4,78 grama tłuszczu, 76 kalorii, i blisko 1,9 grama węglowodanów. Ponadto, częste spożywanie Tofu jest w stanie dostarczyć nam:
Cenne witaminy, w tym:
- Witaminę C;
- Witaminy z grupy B;
- Witaminę A oraz K.
Niezbędne minerały, w tym:
- Wapń;
- Żelazo;
- Magnez;
- Fosfor;
- Potas;
- Cynk.
Dodatkowo, tofu skrywa w sobie niezbędne kwasy tłuszczowe, w tym: jednonienasycone kwasy tłuszczowe (około 1,06g/100g), wielonienasycone kwasy tłuszczowe (około 2,7g/100g).
Tofu – poznaj jego najcenniejsze właściwości zdrowotne
Ze względu na bogatą zawartość białka oraz innych, cennych składników odżywczych, tofu doskonale wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Okazuje się, iż regularne spożywanie niniejszego produktu może przyczynić się do:
- Zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka prostaty w przyszłości;
- Obniżenia poziomu złego cholesterolu, a tym samym zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego;
- Złagodzenia objawów związanych z przebiegiem menopauzy;
Tofu – zastosowanie w kuchni wegańskiej
Tofu stanowi doskonały zamiennik dla tradycyjnego mięsa lub jajek. Dlatego też, tak często wykorzystywane jest przez wegan i wegetarian. Z powodzeniem można przyrządzić z niego pyszną, pełną białka tofucznicę lub sos, który doskonale sprawdzi się jako dodatek do dań kuchni azjatyckiej. Ponadto, surowe tofu może być składnikiem sałatki warzywnej lub zapiekanki. W sezonie grillowym warto również położyć jego wędzoną odmianę na ruszcie i cieszyć się jego wyjątkowym smakiem na świeżym powietrzu.