Tofu – wartościowy element diety nie tylko dla wegetarian

Tofu to produkt sojowy stanowiący jeden z najważniejszych składników kuchni azjatyckiej. W tamtych regionach wykorzystuje się go do przygotowywania tradycyjnych dań z curry, imbirem, sezamem czy syropem klonowym. Na naszych obszarach tofu cały czas uznawane jest za produkt obcy. Chociaż sięga po niego znaczna część wegan i wegetarian to osoby spożywające mięso zdecydowanie go unikają. Tymczasem tofu może stanowić bardzo wartościowy element diety. Co przemawia za włączeniem go do codziennego jadłospisu? Jak właściwie powstaje tofu? Oraz czy wszyscy mogą go spożywać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest i jak powstaje tofu,
  • jakie wartości odżywcze posiada,
  • dlaczego warto jeść tofu,
  • czy można jeść tofu podczas odchudzania,
  • jak go przyrządzać?
czym jest i jak powstaje tofu

Tofu – czym jest i jak powstaje?

Tofu nazywane jest czasami także twarożkiem sojowym. Nazwa ta jest bardzo adekwatna biorąc pod uwagę sam proces produkcji. Jest on bardzo podobny do sposobu wytwarzania klasycznych serów z mleka zwierzęcego. Produkuje się go z mleka sojowego. Surowiec poddawany jest podgrzewaniu, koagulacji, a następnie prasowaniu. W zależności od stopnia odwodnienia uzyskuje się produkt o określonej konsystencji.

Tofu znaleźć można w sklepach zazwyczaj w postaci kostki zanurzone w wodzie w opakowaniach hermetycznych.  Taki w pełni naturalny produkt charakteryzuje się bardzo neutralnym smakiem. Osoby, które próbują go po raz pierwszy często bywają wręcz rozczarowane brakiem jakiegokolwiek aromatu. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał i przekonać się, że produkt ten może być niezwykle smaczny koniecznie należy poeksperymentować z dużą ilością przypraw.

Produkty z tofu

Poza tofu naturalnym w sklepach znaleźć można wiele innych produktów wytwarzanych na bazie tego wegańskiego serka. Często wybieraną propozycją jest opcja wędzona tego produktu, która cechuje się nieco bardziej wyrazistym smakiem. Na uwagę zasługują również tofu marynowane w ziołach czy papryce. Takie produkty znacznie ułatwią przygotowywanie dań i sprawdzają się doskonale szczególnie dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w przygotowywaniu oraz przyprawianiu tego składnika.

Poza tofu wędzonym lub marynowanym czasami spotkać się można również z produktami takimi jak kiełbaski oraz burgery z tofu, czy nawet pierogi. Wegański serek zdobywa coraz większą popularność, dlatego można spodziewać się, że gama takich wyrobów będzie stale poszerzana. Z pewnością zasługują one na uwagę. Warto mieć jednak na względzie, że bardzo często są to produkty wysoko przetworzone. Zanim zdecydujemy się na ich zakup warto dokładnie zapoznać się ze składem i wartościami odżywczymi takich przetworów.

Wartości odżywcze

Tofu jest produktem o wysokiej wartości odżywczej. Przede wszystkim zawiera duże ilości białka roślinnego o wysokiej przyswajalności i bardzo dobrym składnie aminokwasowym. Jako jeden z niewielu produktów roślinnych może stanowić pełnowartościową alternatywę dla białka z mięsa. Z tego względu tak często wybierają go weganie i wegetarianie.

Ten sojowy twarożek zawiera również wiele składników mineralnych. Znajdują się w nim miedzy innymi fosfor, potas oraz żelazo. To ostatnie zasługuje na szczególną uwagę zwłaszcza w diecie kobiet, u których zapotrzebowanie na ten mikroelement jest znacznie większe niż u mężczyzn. Produkt ten może stanowić źródło witamin z grupy B oraz witaminy E.

Produkt ten wytwarzany jest w 100% z soi. Zawiera zatem spore ilości izoflawonoidów, czyli charakterystycznych związków bioaktywnych występujących w tych strączkach. Substancje te mają budowę zbliżoną do ludzkich hormonów – estrogenów. Z tego względu uważa się, że spożywanie soi czy produktów z niej wykonanych może łagodzić objawy menopauzy, a także zmniejszać ryzyko występowania niektórych nowotworów hormonozależnych.

Tofu a odchudzanie – czy jest kaloryczne?

Samo tofu jest produktem o stosunkowo niskiej kaloryczności. Może dostarczać od 80 do 120kcal na 100g w zależności od procesów wytwarzania i stopnia odwodnienia. Jest produktem sycącym, dzięki wysokiej zawartości białka i błonnika pokarmowego. Może z powodzeniem zastępować mięso, dostarczając cennych aminokwasów egzogennych. Doskonale sprawdzi się również podczas odchudzania, nawet u osób, które nie eliminują mięsa z diety. Dodatkowym atutem jest także fakt, że do jego przygotowywania zwykle wykorzystywanych jest bardzo dużo różnego rodzaju przypraw, które są niezwykle pożądane w diecie odchudzającej.

Tofu a odchudzanie

Jak przygotowywać tofu?

Tofu ma bardzo neutralny smak, co sprawia, że jego zastosowanie w kuchni jest bardzo szerokie. Ostateczny efekt zależy w głównej mierze od użytych przez nas przypraw, które produkt ten bardzo dobrze chłonie. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia z gotowaniem na początku warto wybierać tofu marynowane lub wędzone.

Ten wegański serek możemy smażyć, piec lub grillować. Można kroić je w plastry lub kostkę, ale także rozgniatać, by osiągnąć konsystencję mięsa mielonego lub jajeczniczy (zwanej tofucznicą). W ten sposób twarożek ten może nie tylko poprzez wartości odżywcze, ale także poprzez formę podania przypominać mięso.

Przyprawami najczęściej używanymi do przygotowywania dań z tofu są: bazylia, tymianek, papryka słodka, papryka ostra, kurkuma, curry, imbir, sezam, czosnek, a także słodsze dodatki takie jak syrop klonowy czy cukier trzcinowy. Tylko od Ciebie zależy jakich dodatków użyjesz, by wydobyć z tego sojowego produktu swój ulubiony smak. Najważniejsze, aby nie bać się eksperymentować i próbować coraz to nowych pomysłów. Tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać potencjał tofu!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.