Jakie wartości odżywcze w sobie skrywają? I które z nich warto wprowadzić do swojej codziennej diety? Odpowiedzi na te pytania oraz pozostałych informacji na temat dostępnych kasz szukaj w dalszej części tekstu.
Kasza to nic innego, jak jadalne nasiona zbóż, które skrywają w sobie całą masę cennych wartości odżywczych. Są one bogatym źródłem skrobi oraz witamin z grupy B (niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego). Kasza powinna znaleźć się w jadłospisie każdego z nas. Niemniej jednak, spożywana w odpowiednich ilościach, może stać się cennym składnikiem w diecie osób zmagających się z chorobami układu krążenia, jak również zagrożonych anemią. A co jeszcze warto wiedzieć na temat kasz?
TOP 5 kasz pod względem odżywczym
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótkie zestawienia najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych kasz pod względem zawartych w nich wartości odżywczych.
KASZA JAGLANA
Wartość odżywcza w 100 gramach ugotowanej kaszy: około 112 kalorii
Otrzymywana z ziaren prosa, kasza jaglana stanowi bogate źródło witaminy E oraz witamin z grupy B. Dodatkowo, niniejszy produkt jest wolny od glutenu, dlatego też bez przeszkód może stosowany być przez osoby zmagające się z problemem celiakii. Ponadto, kasza jaglana jest dobrym źródłem krzemu oraz takich związków mineralnych jak: magnez, wapń, fosfor, potas i żelazo.
KASZA KUSKUS
Wartość odżywcza w 100 gramach ugotowanej kaszy: około 112 kalorii
Kasza kuskus pozyskiwana jest z ziarna twardej pszenicy durum. Jest ona łatwa w przygotowaniu i zapewnia uczucie sytości. Ze względu na proces jej obróbki, kasza kuskus nie zawiera błonnika i charakteryzuje się mniejszą zawartością cennych witamin i minerałów. Niemniej jednak, podobnie jak kasza gryczana, stanowi dobre źródło białka. Dlatego też, bez przeszkód może wykorzystywana być w naszej kuchni, jako dodatek do dań mięsnych oraz składnik sałatek.
KASZA JĘCZMIENNA
Wartość odżywcza w 100 gramach ugotowanej kaszy: około 109 kalorii
Kasza jęczmienna należy do najczęściej wybieranych przez Polaków. Wyróżnia się kilka jej rodzajów (między innymi kaszę perłową lub pęczak). Zawartość poszczególnych witamin oraz związków mineralnych różni się w zależności od wybranego rodzaju. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku innych kasz, kasza jęczmienna charakteryzuje się stosunkowo wysoką zawartością białka i sporą ilością witamin z grupy B, które odpowiadają za wsparcie funkcjonowania naszego układu nerwowego.
KASZA GRYCZANA
Wartość odżywcza w 100 gramach ugotowanej kaszy: około 92 kalorie
Kasza gryczana stanowi doskonałe źródło białka, dlatego też powinna często stosowana być przez osoby na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Ponadto, niniejszy produkt jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu spore ilości kwasu foliowego, magnezu oraz cynku. Podobnie jak w przypadku kaszy jaglanej, tak i kasza gryczana może stosowana być przez osoby na diecie bezglutenowej.
KASZA MANNA
Wartość odżywcza w 100 gramach ugotowanej kaszy: około 88 kalorii
Drobna kasza manna co prawda nie zawiera dużych ilości błonnika, niemniej jednak może pochwalić się wysoką zawartością jodu. Dodatkowo, jest lekkostrawna i stanowi bogate źródło skrobi. Kasza manna jest zalecana w diecie osób zmagających się z problemem kamicy pęcherzyka żółciowego, chorobami wątroby oraz trzustki. Może stanowić również wartościowy posiłek dla najmłodszych dzieci.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jaka kasza powinna znaleźć się na Twoim talerzu!