Zero waste to nie tylko ograniczanie kupna i produkcji odpadów, ale także dokładanie starań, aby jak najmniej wyrzucać. Prawidłowa segregacja śmieci pomaga w ochronie środowiska, ale lepiej zadbać, żeby tych śmieci było jak najmniej. Właśnie w tym pomaga upcykling.
Poniżej parę słów na tematy takie jak:
– jak mniej wyrzucać
– jak wykorzystać plastikowe pudełka
– jak wprowadzić upcykling w domu
– przetwarzanie ubrań i szydełkowanie palcami
– a na koniec przepis na bulion zero waste.
Prawie wszystko, co zwykle wyrzucamy, można zagospodarować i użyć ponownie przynajmniej jeden raz. Oczywiście jeśli mowa o jednorazowych pojemnikach na żywność lub napoje, to pamiętajmy, że produkty te nie mają odpowiednich atestów do ponownego użycia w kuchni. Po dokładnym umyciu mogą się jednak przydać do innych rzeczy, na przykład jako pojemniczki do mieszania farb czy mas plastycznych w zabawie z dziećmi, jako tymczasowe doniczki pod rozsadę albo po prostu do składowania drobiazgów. Poniżej pięć pomysłów na wykorzystanie różnego rodzaju odpadów.
Słoiki i szklane butelki
Szklane opakowania są najbardziej wdzięcznym z odpadów. Po zdarciu naklejki i zmyciu resztek kleju wyglądają ładnie i minimalistycznie. Te bardziej ozdobne, jak słoiczki po konfiturach czy buteleczki po syropie klonowym, nie wymagają właściwie już niczego więcej. Pozostałe można pomalować farbami do szkła albo specjalnymi mazakami, owinąć rafią albo po prostu przewiązać ozdobnym sznurkiem. Ozdobione butelki posłużą za wazony, a słoiki są świetnymi pojemnikami na długopisy, kredki czy pędzle. Oczywiście równie dobrze sprawdzają się do przechowywania jedzenia – czy to domowych przetworów, czy po prostu resztek z obiadu. Bardzo popularnym i ekologicznym trendem jest używanie słoików zamiast pojemników na lunch. W domu mogą także posłużyć jako modne szklanki do zimnych napojów.
Plastikowe i kartonowe pudełka
Plastikowe opakowania nie są zbyt estetyczne, a poza tym zwykle nie mogą być ponownie używane do przechowywania żywności. Wystarczy jednak odrobina kreatywności, klej na gorąco i sznurek lub stary t-shirt, żeby dać im nowe życie. Pudełko okręcone (dobrze przyklejonym) sznurkiem nabierze marynarskiego sznytu i będzie świetnie wyglądać w łazience. Sprawdzą się tutaj opakowania z tworzywa, karton bowiem łatwo może przemoknąć i się zniszczyć. Z kolei oklejając pojemnik odpowiednio przyciętym kawałkiem materiału możemy nadać mu wygląd, jaki tylko chcemy, dopasowując do wnętrza i zamieniając na pudełko na korespondencję, kontenerek na butelki z oliwą czy kosz na pieczywo. Warto poszukać w internecie tutoriali, z którymi taka metamorfoza śmieci w piękne przedmioty staje się bardzo prosta.
Korki od wina
Jeśli pijesz wino, nie wyrzucaj korków, tylko zbieraj je w czystym i suchym miejscu. Kiedy zbierzesz już spora kolekcję, wystaczy dokupić ramkę – lub wykorzystać niepotrzebne drewniane listwy – aby stworzyć tablice korkową. Oprócz korków i ramki będziesz potrzebować kleju na gorąco, ostrego noża i sztywnego podłoża, które będzie stanowić “plecy” tablicy. Reszta zależy od twojej kreatywności!
Stare ubrania
Bawełniane bluzki i koszulki można pociąć na grubą włóczkę do szydełkowania palcami. To zajęcie na tyle łatwe, że nawet dzieci mogą się go nauczyć, i naprawdę relaksujące. Minimalnym nakładem sił można upleść maskotkę, szal czy miękką, sznurkową biżuterię. Jeśli więc trudno ci się rozstać z bluzką, która ma taki piękny kolor, ale niestety nie sprała się z niej plama, po prostu zamień ją w cienki szal-komin i ciesz się nią w nowej odsłonie. Z t-shirtów można także uszyć torby na zakupy.
Resztki warzyw z kuchni
Obierki i końcówki od warzyw można zbierać w zamrażarce i ugotować z nich bulion zero waste. Ważne, żeby warzywa były umyte i nie zepsute. Przydadzą się obierki od włoszczyzny i cebuli, gniazda paprykowe, skórki pieczarek, końcówki cukinii, ogonki pomidorów i właściwie wszystko inne. Unikaj skórek od ziemniaków oraz warzyw bardzo gorzkich (np. brokułów). Resztki warzyw pakuj do pudełka lub torebki strunowej – potrzebujesz sporego opakowania, żeby nazbierać solidną porcję. Przy każdym gotowaniu, gdy masz nowe obierki, po prostu dokładaj je do tej samej torebki czy pudełka. Kiedy nazbierasz już dużo, wrzuć wszystkie zamrożone resztki do ganrka, zalej zimna wodą, dodaj przyprawy i dobrą oliwę i gotuj na wolnym ogniu. Gotowy bulion odcedź – tym razem resztki już musisz wyrzucić (do pojemnika BIO lub na kompost). Gratulacje, właśnie ugotowałeś wegański bulion zero waste! Możesz użyć g od razu lub zamrozić w małych porcjach, których użyjesz w miarę potrzeby, np. do sosu czy risotto.