Co warto wiedzieć na temat kolagenu

Często słyszy się o suplementacji kolagenu w kontekście poprawy kondycji naszej skóry. Niemniej jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak niniejszy składnik wpływa na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat kolagenu znajdziesz w poniższym poradniku.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Czym jest kolagen;
  • Jak kolagen wpływa na nasze zdrowie i urodę;
  • Jak suplementować kolagen;
  • W jakich produktach spożywczych znajdziemy kolagen;
  • Czym jest kolagen rybi.

Kolagen – czym jest?

Kolagen jest białkiem budującym tkanki łączne naszego organizmu. Okazuje się, że w ciele ludzkim możemy znaleźć aż 26 jego rodzajów. Niniejszy składnik wchodzi w skład zarówno ścięgien, kości, jak i naczyń krwionośnych. Niemniej jednak, jego największą ilość możemy znaleźć w skórze, dlatego też niedobory z nim związane mogą przyczyniać się do przyspieszenia procesu starzenia. Warto również wiedzieć, iż kolagen odpowiedzialny jest za zwiększenie wytrzymałości skóry na rozciąganie oraz urazy mechaniczne.

Kolagen – jak wpływa na nasze zdrowie i urodę?

Kolagen pełni szereg niezwykle ważnych funkcji w organizmie człowieka. Wpływa on między innymi na:

  • Prawidłowe funkcjonowanie stawów, poprzez zwiększenie ich nawilżenia oraz zachowanie odpowiedniego składu „substancji żelowej” znajdującej się w torebkach stawowych;
  • Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, poprzez uwalnianie nagromadzonego tłuszczu w tętnicach, a tym samym zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób kardiologicznych w przyszłości;
  • Prawidłowe funkcjonowanie jelit, poprzez leczenie uszkodzonych ścian komórkowych w przebiegu zaburzeń związanych z nieszczelnością jelit;
  • Prawidłowe funkcjonowanie wątroby, dzięki glicynie odpowiedzialnej za regenerację uszkodzeń w obrębie niniejszego organu.

Warto również wiedzieć, iż niniejszy składnik w dużej mierze wpływa na kondycję naszych włosów, skóry i paznokci. Nie bez powodu kolagen nazywany jest „klejem biologicznym”. Okazuje się, iż wpływa on bezpośrednio na zapewnienie optymalnego poziomu nawilżenia skóry, jak również na regenerację jej uszkodzonych komórek. Dlatego też, utrzymanie kolagenu na właściwym poziomie (m.in. poprzez właściwą dietę i suplementację) sprzyja opóźnieniu procesów starzenia się skóry.

Kolagen – jak go suplementować?

Kolagen możemy suplementować na wiele różnych sposobów. Między innymi, poprzez dobór odpowiednich składników pokarmowych, jak również doustnych suplementów diety i środków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Okazuje się, że największą ilość kolagenu jesteśmy w stanie znaleźć w:

  • Galaretkach pochodzenia zwierzęcego;
  • Podrobach; oraz
  • Rybach (ze szczególnym uwzględnieniem ryb w galarecie).

Warto również wiedzieć, iż pozytywny wpływ na zwiększenie produkcji kolagenu w naszym organizmie posiada witamina C, którą najlepiej jest dostarczać za pośrednictwem świeżych warzyw i owoców w codziennej diecie. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć kolagenu wraz z dietą, można suplementować go w formie syntetycznej. Na przykład w postaci proszku, płynu do picia lub kapsułek do połykania. W doborze odpowiedniego do naszych potrzeb preparatu z pewnością pomoże nam doświadczony farmaceuta, kosmetolog lub dermatolog. Rosnąca świadomość, dotycząca wpływu kolagenu na kondycję naszej skóry, doprowadziła również do rozwoju w dziedzinie medycyny kosmetycznej. Obecnie, w renomowanych salonach kosmetycznych znajdziemy szeroką ofertę zabiegów, które mają za zadanie pobudzić produkcję kolagenu i zwiększyć jędrność naszej skóry.

Kolagen rybi – czym jest?

Kolagen rybi swoją budową najbardziej przypomina kolagen ludzki, dlatego też tak dobrze jest przez nas przyswajany. Niniejszy składnik doskonale sprawdza się zarówno w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci, jak również w łagodzeniu bólów kostno-stawowych. Warto również wiedzieć, iż kolagen rybi odpowiedzialny jest za przyspieszenie procesu gojenia się ran  oraz zmniejszenie widoczności blizn.

Podsumowanie

Kolagen to bez wątpienia jeden z najważniejszych składników naszego organizmu. Jest on odpowiedzialny nie tylko za utrzymanie prawidłowej kondycji naszej skóry, ale również kości, stawów i naczyń krwionośnych. Dlatego też, tak istotna jest odpowiednia suplementacja niniejszego składnika.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.