Weganizm – na czym polega i jak może wpłynąć na nasze zdrowie

Na czym polega dieta wegańska oraz jaki wpływ może ona wywrzeć na nasze zdrowie i samopoczucie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Dieta wegańska, czyli restrykcyjna odmiana wegetarianizmu, w ostatnich latach zyskuje na swojej popularności. Jej głównym założeniem jest wyeliminowania ze swojej codziennej diety nie tylko mięsa, ale również innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka lub sery i zastąpienie ich pełnowartościowymi produktami pochodzenia roślinnego. Czy taka dieta może wywrzeć pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia?

Weganizm – na czym polega?

Weganizm to nie tyle dieta, co styl życia, który zrodził się miłości oraz szacunku do naszej natury i środowiska. Weganizm zakłada, że głównym źródłem wartości odżywczych w codziennej diecie są produkty pochodzenia roślinnego, w tym produkty zbożowe, takie jak wszelkiego rodzaju kasze oraz rośliny strączkowe (stanowiące bogate źródło białka). Ponadto, w diecie osób przestrzegających zasad weganizmu znajdziemy tłuszcze pochodzenia roślinnego zawarte miedzy innymi w awokado oraz w pestkach dyni lub słonecznika i w orzechach. Dodatkowo, weganie stosują wiele pełnowartościowych zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego. Mleko krowie z powodzeniem zastąpić można mlekiem kokosowym lub sojowym, a zamiennikiem tradycyjnego sera może okazać się ser pozyskiwany z soi.

Wegańskie – czyli jakie?

Produkty wegańskie to takie, które nie zawierają w swoim składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, wśród nich znajdziemy między innymi:

Weganizm a zdrowie?

Stosowanie diety wegańskiej znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia tętniczego, jak również cukrzycy, nadwagi i otyłości. Okazuje się również, że wyeliminowanie ze swojej diety produktów pochodzenia zwierzęcego może przyczynić się do ograniczenia zaparć oraz innych problemów metabolicznych. Niemniej jednak, dieta wegańska jest dobra dla naszego zdrowia tylko wtedy, gdy jest skomponowana w prawidłowy sposób. Nie dostarczanie do naszego organizmu produktów mięsnych, które odpowiedzialne są za zapewnianie naszemu organizmowi takich mikroelementów jak żelazo, wapń, cynk oraz witamina D i B12, może doprowadzić do znacznego osłabienia naszej odporności, a tym samym rozwoju poważnych chorób, w tym anemii oraz zaburzeń funkcji tarczycy. Dlatego też, decydując się na przestrzeganie zasad diety wegańskiej należy zwrócić szczególną uwagę na suplementację wymienionych wyżej mikroelementów.

Chcę przejść na weganizm! Od czego zacząć?

Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych na restrykcyjny weganizm przede wszystkim nie powinna być nagła. Eliminowanie produktów zwierzęcych powinno odbywać się w sposób stopniowy, przy jednoczesnym wprowadzaniu pełnowartościowych zamienników pochodzenia roślinnego. Ponadto, przed zmianą diety warto wykonać zestaw podstawowych badań krwi i skonsultować nasze zamiary z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem. Dzięki temu unikniemy poważnych problemów zdrowotnych, które mogą wiązać się z radykalną zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych.

 

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.