Wegetarianizm – jako najlepsza opcja dla naszego zdrowia?

Jakie są najważniejsze zasady niniejszej diety? I jaki wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu może wywrzeć jej stosowanie. Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat diety wegetariańskiej znajdziesz w poniższym artykule!

Wiele słyszy się o pozytywnym wpływie diety wegetariańskiej na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wszystko to za sprawą dostarczania do organizmu sporej ilości warzyw i świeżych owoców, które zawierają w sobie zestaw cennych witam i składników mineralnych. Jednak, czy stosowanie zasad niniejszej diety jest w stanie wywołać pozytywne konsekwencje u każdego z nas? A może jadłospis pozbawiony produktów mięsnych może stać się dla nas zagrożeniem?

Na czym polega dieta wegetariańska i jakie są jej najpopularniejsze odmiany?

Dieta wegetariańska w prostym rozumieniu polega na wykluczeniu z jadłospisu produktów mięsnych. Niemniej jednak, przez lata narodziło się wiele jej odmian, wśród których możemy wyróżnić:

Po pierwsze: LAKTOOWOWEGETARIANIZM – uważany za najmniej restrykcyjną odmianę niniejszej diety. Polega na wykluczeniu ze swojego jadłospisu: mięsa (zarówno czerwonego, jak i drobiu), ryb oraz owoców morza. W tym przypadku dozwolone jest jednak spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, na przykład: jajek, sera, mleka oraz miodu;

Po drugie: LAKTOWEGETARIANIZM – polegający na wykluczeniu z jadłospisu zarówno mięsa, ryb, owoców morza, jak i jaj. Dozwolone jest jednak spożywanie nabiału w formie jogurtów, mleka, sera, czy twarogu. Ponadto, laktowegetarianie zwracają szczególną uwagę na proces produkcji nabiału i wybierają raczej te produkty, które pochodzą z ekologicznych upraw;

Po trzecie: WEGANIZM – jedna z najpopularniejszych w ostatnich latach odmian diety wegetariańskiej, polegająca na wykluczeniu ze swojego jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, łącznie z nabiałem, jajkami, a nawet miodem (produkowanym przez pszczoły).

Mimo, iż wegetarianie wykluczają ze swojego jadłospisu produkty mięsne, w ich miejsce wprowadzają oni wiele cennych produktów. Świeże owoce, warzywa, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy są prawdziwą skarbnicą cennych składników pokarmowych, o których często zapomina się stosując tradycyjną dietę.

Wpływ stosowania diety wegetariańskiej na zdrowie człowieka

Najnowsze obserwacje wskazują na fakt, iż odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest nie tylko bezpieczna dla naszego zdrowia, ale również może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego oraz zmian nowotworowych. Niemniej jednak, podczas stosowanie diety wegetariańskiej, niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednią podaż białka, wapnia, witaminy D oraz witamin z grupy B. Dlatego też, przed rozpoczęciem stosowania zaleceń niniejszej diety warto skonsultować się z dietetykiem i wykonać zestaw badań profilaktycznych, które określą poziom podstawowych składników mineralnych i witamin w naszym organizmie.

Poznaj przykładowy jadłospis diety wegetariańskiej (dopuszczającej spożywanie jajek oraz nabiału będącego doskonałym źródłem wapnia oraz witamin z grupy B)

I Śniadanie: 2 kawałki chleba pełnoziarnistego posmarowanego masłem roślinnym z dodatkiem sałatki ze świeżych pomidorów, twarogu, zielonej papryki, rzodkiewki, czerwonej cebuli i odrobiny oliwy z oliwek;

II Śniadanie: Sałatka owocowa z bananów, borówek, nektarynki oraz orzechów włoskich z dodatkiem niewielkiej ilości oleju kokosowego;

Obiad: Kotlety z kaszy jaglanej z dodatkiem świeżej sałatki z rukoli, gruszki, pomidorków koktajlowych oraz prażonych migdałów;

Podwieczorek: Domowy chlebek bananowy z dodatkiem łyżeczki masła orzechowego;

Kolacja: Naleśniki z mąki pełnoziarnistej faszerowane cukinią, pieczarkami, czerwoną papryką oraz pomidorami, polane delikatnym sosem pomidorowo-ziołowym.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.