Wielorazowe produkty higieniczne

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami nie było jednorazowych podpasek, płatków kosmetycznych ani nawet chusteczek higienicznych. Człowiek produkował wówczas mniej śmieci, ale na pewno nie miał łatwiej. Za to dziś…

Dziś mamy XXI wiek i coraz więcej produktów jednorazowych można znów zastąpić wielorazowymi, nieporównywalnie lepszymi od tych, które miały do dyspozycji nasze babcie. Dzisiejsze materiały i technologie pozwalają na stworzenie praktycznych, skutecznych, a do tego pięknych wielorazowych produktów higienicznych.

 

W tym artykule chcemy poruszyć kilka istotnych tematów:

– dlaczego wielorazowe produkty higieniczne są lepsze od jednorazowych
wielorazowe artykuły miesiączkowe i ich wybór 

podpaski ekologiczne i tampony ekologiczne
kubeczek menstruacyjny – czy jest bezpieczny
– wielorazowe płatki kosmetyczne i wielorazowe chusteczki do nosa

Dlaczego to ważne?

Osoba, która używa płatków kosmetycznych, zużywa ich minimum 1000 rocznie, korzystając z każdego z nich zaledwie kilka sekund. Pół biedy, jeśli są zrobione z ekologicznej bawełny i nie są bielone chlorem, ale niestety nie da się tego powiedzieć o sklepowych wacikach (które w dodatku pakowane są w plastikowe opakowania). Zużycie produktów do higieny menstruacyjnej to 5-15 tysięcy tamponów i podpasek na osobę w ciągu życia, a zanim jedna podpaska ulegnie rozkładowi, może minąć około 300 lat. Produkty te także są pakowane w plastik, często pojedynczo, czyli mamy dwa razy więcej śmieci (nie licząc papierków od podpasek). Zużycie chusteczek higienicznych trudno nawet oszacować i choć są one papierowe, to ich produkcja nie jest obojętna dla środowiska, a wersje kieszonkowe oczywiście znów zapakowane są w folię.

Mówiąc o podpaskach i tamponach trzeba wspomnieć, że produkowane są z wielu składników nieobojętnych dla ciała. Zawartość plastiku, chlor do wybielania, wkłady chłonące niewiadomego składu, dodatki zapachowe – wszystko to rzadko bywa wyszczególnione na opakowaniu, a może powodować podrażnienia i infekcje.

Czego więc używać?

Do wyboru masz eko tampony, podpaski wielorazowe, kubeczek menstruacyjny…

Jeśli chodzi o produkty potrzebne przy menstruacji, wybór jest naprawdę spory. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się kubeczki menstruacyjne. Są one produkowane z bezpiecznego silikonu, łatwe w użyciu i bardzo ekologiczne. Jeden kubeczek może być bezpiecznie i higienicznie stosowany nawet przez 10 lat, zastępując przez ten czas około 2-3 tysięcy produktów jednorazowych. Wybór kubeczków jest coraz większy, w internecie nietrudno znaleźć wskazówki doboru i używania ich, są bez trudu dostępne w Polsce, nawet w drogeriach, a także pojawiają się pierwsze produkty polskich firm. W tym roku medyczne czasopismo “Lancet” opublikowało przegląd badań, z których wynika, że jest to bezpieczny i skuteczny produkt.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz używać kubeczka, świetną opcją są ekologiczne podpaski wielorazowe. Tutaj wybór jest jeszcze większy, szyją je manufaktury i jednoosobowe firmy w Polsce i za granicą, w najróżniejszych rozmiarach, wzorach i kolorach. Pranie podpasek wielorazowych nie jest trudne, wyglądają ładnie, nie przeciekają i nie wydzielają typowego dla ich jednorazowych “koleżanek” zapachu. Są niesamowicie komfortowe, miękkie, nie podrażniają i zapewniają przepływ powietrza. Przy jednorazowym zakupie nie są tanie, ale ich trwałość oblicza się zwykle na dwa lata, więc zakup zwraca się z nawiązką. No i nie ma żadnych śmieci, a do tego można wesprzeć lokalny mały biznes.

W razie potrzeby dostępne są też ekologiczne tampony i ekologiczne podpaski wielorazowe. Produkty te wykonane są z bawełny ekologicznej, nie są chlorowane i mają prostszy, przyjazny dla skóry skład. Tampony ekologiczne są droższe, niż te popularnych marek, natomiast cena podpasek nie różni się wiele od tych, które kupujemy w drogeriach. Produkty te są łatwo dostępne online, również od polskich producentów; można je kupić także w niektórych sieciach drogeryjnych.

Wielorazowe płatki kosmetyczne

W trosce o przyrodę i o własną cerę warto kupić wielorazowe waciki, czy raczej płatki kosmetyczne, bo nie są one robione z waty, lecz po prostu z tkaniny bawełnianej lub bambusowej. Po użyciu po prostu pierzemy je ręcznie lub w pralce (podobnie jak w przypadku podpasek nie używając płynu do płukania). Płatków warto mieć kilka-kilkanaście, żeby zawsze mieć pod ręką parę czystych.

Wielorazowe chusteczki do nosa

Zbyt retro? Otóż bawełniane i batystowe chusteczki wracają do łask. W wielu domach wystarczy zajrzeć na dno szuflady, żeby znaleźć cały ich zapas. Nie martw się, że nie będą modne; te, które można kupić obecnie, prawie się nie różnią od tamtych babcinych. W zakresie wzornictwa chusteczkowego nic się nie zmieniło! W eleganckich sklepach z dodatkami można kupić pudełka prezentowe zawierające zestaw chustek dla pań lub panów. Pierze się je łatwo, szybko prasuje i wystarczy mieć przy sobie kilka sztuk, żeby nie musieć pokazywać światu brudnej chusteczki.

 

“Dawno, dawno temu ludzie wszystko wyrzucali po jednym użyciu…” Może tak będą sobie opowiadać nasze wnuki? 😉

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.