Witamina D – witamina słońca

Witamina D to często produkt deficytowy w naszym organizmie. 95% Polaków ma niedobór witaminy D. Skąd czerpać witaminę słońca? Jakie suplementacje są najbardziej wskazane?
Najważniejszym źródłem witaminy D – jest światło słoneczne. Synteza skórna poprzez promieniowanie słoneczne – może pokryć ok 90% zapotrzebowania dziennego na tę witaminę. Kiedy wystawiać się na słońce i na jak długo – opisaliśmy na infografice. Jednak w Polsce – możemy liczyć na wsparcie słońca tylko przez kilka letnich miesięcy. W pozostałym okresie roku – moc słońca jest za mała. Wtedy konieczna jest suplementacja wit. D. Polecamy kapsułki wit D3 w połączeniu z wit K2. Warto wspomnieć o tym, że dzięki witaminie D lepiej przyswajamy wapń. Jednak bez pomocy wit K – może on się odkładać w tętnicach wieńcowych zamiast w kościach. Wit K2 powoduje to, że wapń ląduje tam gdzie powinien, czyli w kościach. Pamiętajmy, że ani wit D ani wit K – nie kumulują się w naszym organizmie. Powinniśmy je stosować codziennie.

 

witamina D, witamina słońca, optymalna synteza skórna

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.