Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niej kości i zęby są mocne, a ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych spada. Jak działa witamina D? Czym objawia się jej niedobór?
Witamina D3 – czym jest?
Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Istnieją jej dwa rodzaje – D2 i D3, z których to ta druga wykazuje wyższą skuteczność w podnoszeniu poziomu witaminy D we krwi. Z tego powodu to właśnie witamina D3 jest polecana w czasie suplementacji.
Co ciekawe, witamina D jako jedyna jest wytwarzana przez ludzki organizm. Jest to bowiem hormon steroidowy, który jest produkowany z cholesterolu w czasie ekspozycji skóry na słońce. Witamina D3 może być również przyjmowana wraz z pokarmem, między innymi z tłustymi rybami morskimi i żółtkami jaj.
[related-post]
Witamina D3 – niedobory
Częsta ekspozycja na słońce jest niewystarczająca, by organizm wyprodukował odpowiednie ilości witaminy D3. W Polsce i w innych krajach na tej samej szerokości geograficznej jedynie około 40 procent populacji ma prawidłowy poziom witaminy D we krwi. Pozostali mieszkańcy tej części globu powinni sięgać po suplementy diety.
Niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne jest najczęstszą przyczyną niedoborów witaminy D3. U części osób niedobory są wynikiem upośledzonej syntezy metabolitów w wątrobie lub nerkach. Dzieje się tak w przypadku marskości wątroby, zapalenia wątroby lub w ostrej i przewlekłej niewydolności nerek. Ponadto niedobory witaminy D3 są wynikiem stosowania leków przeciwpadaczkowych.
Jak „dawkować” witaminę D za darmo?
Poniżej schemat przygotowany przez Sylwię Witek jak w bezpieczny i darmowy sposób „dawkować” witaminę D3.
Witamina D3 – objawy i skutki niedoboru
Gdy w organizmie jest za mało witaminy D3, pojawiają się objawy takie jak bóle kości i mięśni, choroby przyzębia, a także bezsenność i zaburzenia widzenia. Ponadto może pojawić się biegunka i uczucie pieczenia w jamie ustnej i gardle, co doprowadzi do utraty apetytu.
U niemowląt dochodzi do rozmiękczenia kości czaski, przez co główka z tyłu staje się nadmiernie płaska, a na czole pojawiają się wypukłe guzy. Ciemiączko zrasta się wolniej niż powinno, a krzywica żeber i osłabienie mięśni brzucha sprawiają, że u dziecka pojawia się żabi brzuszek – gdy maluszek leży na pleckach, jego brzuszek rozlewa się na boki. U dorosłych pojawia się osteoporoza, przez co rośnie ryzyko złamań kości. Ponadto osłabienie mięśni utrudnia chodzenie i przyczynia się do częstszych, bolesnych skurczów.
Niedobór witaminy D3 zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i chorób autoimmunologicznych – stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów lub tocznia. Rośnie również ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, prostaty i jelita grubego, a procesy starzenia się organizmu przebiegają szybciej niż u osób z prawidłowym poziomem witaminy D we krwi.
Co więcej, niedobory witaminy D3 w czasie życia płodowego mogą przyczynić się do zaburzeń rozwoju mózgu u dziecka i do trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych. W niedoborach witaminy w czasie ciąży upatruje się także zwiększenia ryzyka zachorowania przez dziecko na autyzm i schizofrenię.
Witamina D3 – dawkowanie suplementów
Jeżeli cierpi się z powodu niedoborów witaminy D3, powinno się sięgnąć po suplementy. Dawkowanie zależy przede wszystkim od wieku, płci oraz masy ciała. Noworodki i niemowlęta do końca 6. miesiąca życia powinny przyjmować 400 IU/dobę witaminy D3 bez względu na to, w jaki sposób są żywione (piersią czy mlekiem modyfikowanym). Od 7. do 12. miesiąca życia niemowlę powinny otrzymywać 400-600 IU/dobę.
Dawkowanie witaminy D3 pomiędzy 1 a 18 rokiem życia wynosi od 600 do 1000 IU/dobę bez względu na porę roku, jeżeli niemożliwe jest zapewnienie odpowiedniej syntezy skórnej, lub w okresie od września do kwietnia. Ilość podawanej witaminy D3 jest uzależniona od masy ciała dziecka.
Witamina D3 w przypadku osób dorosłych powinna być podawana w dawkach o wielkości, uzależnionej od wagi. W okresie od września do kwietnia powinno to być od 800 do 2000 IU/dobę, a od maja do końca sierpnia dawka powinna być identyczna, jednak stosowana wyłącznie w przypadku niedostatecznej syntezy skórnej witaminy D3. Osoby starsze po 65 roku życia powinny przyjmować przez cały rok takie same dawki jak osoby dorosłe, gdyż ich skóra ma obniżoną zdolność do syntezy witaminy D. Suplementacja powinna być uzależniona od masy ciała i płci – kobiety powinny przyjmować więcej D3 ze względu na wyższe ryzyko zachorowania na osteoporozę. Natomiast kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny przyjmować od 1500 d0 2000 IU/dobę najpóźniej od rozpoczęcia II trymestru ciąży i przez cały okres karmienia piersią.