Witamina K2 – właściwości, dawkowanie – jaka jest jej rola w organizmie?

Witamina K2 jest niezbędna do przeprowadzenia procesów krzepnięcia krwi. Przez dekady uważano, że jest to jej jedyna rola w organizmie, jednak w rzeczywistości jej działanie jest o wiele szersze. Dlaczego witamina K2 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Witamina K2 – co to jest?

Witamina K2 to grupa związków określanych jako menachinony. Kryje się ona pośród trzech związków, które wspólnie nazywa się witaminą K. Poszczególne rodzaje witamin K pełnią w organizmie odrębne funkcje – K2 odpowiada za zdrowie kości, profilaktykę miażdżycy i chorób układu krążenia oraz za ochronę przed powstawaniem komórek nowotworowych.

Witamina K2 przeciw osteoporozie

Witamina K2 wraz z witaminą D odpowiadają za zdrowie kości. Witamina K2 odpowiada za funkcjonowanie osteokalcyny, czyli białka odpowiedzialnego za powstawanie komórek tworzących kości. Osteokalcyna wiąże wapń w kościach, a w przypadku niedoboru witaminy K jest nieaktywna. Prowadzi to do zmniejszenia masy kostnej i do rozwoju osteoporozy oraz zwiększenia ryzyka złamań kości. K2 jest szczególnie potrzebna kobietom po menopauzie, gdyż rośnie u nich niebezpieczeństwo demineralizacji kości i poważnego złamania kości udowej lub miednicy.

[related-post]

Witamina K2 przeciw chorobom układu krążenia

Naczynia krwionośne tracą elastyczność na skutek odkładania się soli wapnia i fosforu. Witamina K2 jest odpowiedzialna za funkcjonowanie białka MGP, które wiąże sole uszkadzające układ krwionośny. Jeżeli organizm cierpi na niedobór witaminy, białko MGP pozostaje nieaktywne.

Przyczyny i objawy niedoboru witaminy K

U zdrowych osób rzadko występuje niedobór witaminy K, jednak gdy do niego dochodzi, skutki są poważne. Niedobór witaminy najczęściej jest wynikiem zaburzeń wchłaniania tłuszczów, torbielowatym zwyrodnieniem trzustki, hemofilią, plamicą krwotoczną lub niedrożnością przewodów żółciowych.

Skutkiem niedoboru witaminy K2 jest powstawanie krwotoków, np. z nosa, układu pokarmowego i moczowego. Rany goją się trudniej, a krew krzepnie powoli. Mineralizacja kości jest mało efektywna, pojawiają się biegunki i zapalenie jelita.

Osoby z niedoborem witaminy K2 skarżą się na łatwe powstawanie siniaków, różnego rodzaju krwawienia, obecność krwi w moczu i utrudnione krzepnięcie krwi nawet po niewielkich nakłuciach i zadrapaniach. Rzadziej pojawiają się krwawe wybroczyny, krwawe wymioty oraz krwotoki wewnątrzczaszkowe. U kobiet dodatkowo mogą wystąpić bardzo obfite miesiączki, a u noworodków i niemowląt – zaburzenia wzrastania i rozwoju oraz krwawienie z jelit i pępowiny.

 

 

Witamina K2 – występowanie

Witaminę K2 wytwarzają dobroczynne bakterie bytujące w jelicie czczym i krętym u ludzi oraz zwierząt. W przypadku suplementacji powinno się wybierać przede wszystkim witaminę w postawić MK-7, gdyż wyróżnia ją najwyższa wchłanialność spośród wszystkich form K2.

W niewielkich ilościach witamina K2 występuje w produktach takich jak: mięso, przetwory mleczne, jaja i produkty powstające w fermentacji bakteryjnej. W Polsce najwięcej witaminy znajdzie się w serach pochodzących z Holandii, Niemiec i Szwajcarii, natomiast w krajach azjatyckich – w natto ze sfermentowanej soi lub w miso. Witamina K2 jest dostarczana do organizmu także z żywnością, w której występuje witamina K – organizm samodzielnie przekształca ją w inną formę.

Jak dawkować tą witaminę?

Witamina K2 może być przyjmowana w postaci suplementów, jeżeli jej dzienne spożycie jest niższe niż 55-60 µg. Dokładną dawkę powinien ustalić lekarz, a w przypadku suplementacji wraz z witaminą D3, powinno się przyjmować liczbę kapsułek, tabletek lub kropli zgodnie z zaleceniami producenta.

Szczególnie ważne jest dbanie o prawidłową podaż witaminy K2 u dzieci w okresie wzrostu. Jej niedobory utrudniają wchłanianie wapnia przez kości i sprawiają, że sole mineralne odkładają się w żyłach. Z tego powodu dziecko z niedoborami K2 jest narażone na złamania kości w wyniku upadku oraz na zwiększone ryzyko zachorowania na miażdżycę już w młodym wieku.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.