Właściwości i działanie oleju MCT – składnika kawy kuloodpornej

Olej MCT to produkt, którego popularność wciąż wzrasta, a to za sprawą jego szczególnych właściwości i pozytywnego wpływu na organizm. MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o stosunkowo krótkich łańcuchach węglowych, dzięki czemu w znaczący sposób odbiegają właściwościami od pozostałych kwasów tłuszczowych.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w oleju MCT

Korzystają z niego sportowcy, osoby odchudzające się i będące na diecie ketogenicznej.  Tłuszcze MCT wyróżniają się unikalnym procesem ich trawienia i wchłaniania. Są wchłaniane bezpośrednio z komórek nabłonka jelitowego, a następnie transportowane żyłą wrotną prosto do wątroby. Trawienie tłuszczów MCT nie wymaga obecności lipazy i żółci, dlatego cały proces przebiega szybciej. Olej MCT z kokosa znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Stosują go osoby aktywne fizycznie, osoby dbające o linię, pracownicy umysłowi, a także pacjenci. 

Właściwości termogenne oleju MCT

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju MCT są bardzo dobrym źródłem energii, a przy tym charakteryzują się silnymi właściwościami termogennymi. Ich przyjmowanie oznacza zwiększone wydatkowanie ciepła przez organizm, co ma bezpośredni wpływ na redukcję wagi, o ile oczywiście proces jest poparty odpowiednią dietą. Tłuszcz MCT zaczyna wchłaniać się już w jamie ustnej. Nie bez znaczenia jest również wpływ oleju MCT na hamowanie łaknienia. Sam czas przebywania jedzenia w przewodzie pokarmowym ulega wydłużeniu, dzięki czemu uczucie sytości trwa dłużej, a składniki odżywcze, m.in. magnez, wapń i witamina E są pozyskiwane w większych ilościach z pożywienia.

Olej MCT – dla kogo

Olej MCT to produkt doskonał przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są bardzo przystępnym źródłem energii dla mięśni. Wynika to z ich sposobu wchłaniania i metabolizowania. Dzięki temu olej MCT nie będzie obciążał przewodu pokarmowego, a przy tym doskonale sprawdzi się jako pożywienie dla mięśni. Umiejętne stosowanie oleju MCT może znacząco poprawić zdolności wysiłkowe.

Olej MCT poleca się spożywać w ilości 1-2 łyżki stołowe (15-30 ml) produktu podczas posiłku. Można również przygotować kawę kuloodporną, której składnikiem jest właśnie olej MCT.

PRZEPIS NA KAWĘ KULOODPORNĄ – BULLETPROOF COFFEE

Składniki:

  • 300 ml świeżo zaparzonej kawy
  • 2 łyżki masła klarowanego (ghee) lub masła
  • 2 łyżki oleju MCT Vivio
  • mleko lub napój roślinny opcjonalnie

Wykonanie:

Należy zaparzyć świeżo mieloną kawę w ulubiony sposób. Następnie wszystkie składniki połączyć ze sobą za pomocą blendera. Ważne, aby użyć go do przygotowania kawy, ponieważ naturalnie woda i olej nie połączą się ze sobą.

Otrzymany napój powinien mieć kremową, gładką, dość gęstą konsystencję. Smak kawy kuloodpornej można również urozmaicić ulubionymi przyprawami – cynamonem, goździkami czy kardamonem. Weganie mogą zastąpić masło olejem kokosowym i dodać do kawy mleko roślinne.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.