Jak wybrać musli, które naprawdę odchudza?

O dobroczynnym wpływie musi na dietę słyszy się niejednokrotnie Równocześnie jednak jest się przestrzeganym przed gotowym musli oferowanym przez najpopularniejszych producentów, które nie tylko nie wspiera diety, ale wręcz jej zagraża.

Jak jednak odróżnić musli dobre od złego? I czy w ogóle warto poświęcać temu uwagę?
Zboża zawarte w musli niejako z definicji mają dużą zawartość błonnika pokarmowego, który wspiera procesy trawienia w organizmie, a przy tym zapewnia uczucie sytości na dłużej. To wszystko jest powodem, dla którego przyjęło się, że zdrowe śniadanie powinno zawierać musli. Jest to częściowo prawda, bo płatki owsiane zjadane z rana na pewno poprawią trawienie w ciągu dni i zapewnią energię na cały dzień. Nie wszystkie jednak mają podobną zawartość kaloryczną.

Musli dietetyczne to zawsze musli bez cukru
Zwolennicy słodyczy nie będą tym faktem zachwyceni, ale większość oferowanych na rynku musli jest dosładzanych. Mowa tutaj nie tylko o polewach czy otoczkach, w których zanurzono musli (tak, musli w czekoladzie nie jest idealnym sposobem na dietę), ale również o musli z dodatkiem owoców. Te często są karmelizowane zamiast być tylko suszone. Jak zatem uniknąć podobnego błędu w codziennej dicie? Wystarczy kupować musli bez dodatku owoców lub dokładnie czytać jego skład. Jeśli jego częścią są wyłącznie suszone owoce, można potraktować to za dobry znak.

Jeśli ktoś lubi musli z owocami, zdecydowanie powinien zdecydować się na jego formę z jogurtem i owocami świeżymi. Nie tylko dostarczy organizmowi błonnik, ale również witaminy i minerały zawarte w owocach. To najlepszy sposób na pożywne śniadanie, które powinno być obowiązkowym elementem każdej diety. Ważne jest przy tym by proporcje owoców do musli i jogurtu nie były przeważające: to otręby zbożowe i białko w jogurcie stanowią podstawę tego śniadania, nie owoce.

Czy istnieje zatem musli na odchudzanie?
Wbrew zapewnieniom producentów – nie. Musli może jedynie wspierać starania na drodze ku idealnej sylwetce. To również bardzo dobry sposób na rozpoczęcie przygody ze zdrowym żywieniem, jednak nie istnieje musli, które byłoby niczym tabletka cud na odchudzanie. Niemniej z uwagi na wartość odżywczą warto włączyć je do codziennych posiłku, czy to na pierwsze, czy drugie śniadanie.

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.