Z czym to się je? Kilka zasad łączenia produktów

Nieodpowiednie łączenie pokarmów może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak zgaga, niestrawność, bóle brzucha, biegunki… Aby ich uniknąć wystarczy poznać kilka prostych zasad!W tym, co jemy znajduje się kilka składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to: białko, tłuszcz, skrobia, cukier i kwasy. W zależności od rodzaju spożywanego posiłku, proporcje tych związków zmieniają się (niektóre dominują), stymulując w różny sposób proces trawienia. Żołądek wytwarza odpowiedni poziom kwasowości i wydzielane są enzymy. Jeśli produkty żywieniowe zostaną nieodpowiednio dobrane, proces trawienia może zostać zaburzony i nie wszystkie zostaną w pełni strawione (mogą zacząć fermentować lub gnić). W efekcie powstają niekomfortowe dolegliwości.

dieta-art-pokarmy

Najważniejsze zasady łączenia (i spożywania) posiłków dra Howarda Haya:

1. Rozdzielaj niezgodne składniki, które wymagają różnych warunków przy trawieniu. Stanowczo nie można łączyć produktów skrobiowych i węglowodanów z produktami białkowymi i kwaśnymi owocami. Powodów jest kilka. Cukry są trawione w zasadowym środowisku, białko w kwaśnym. Łącząc takie produkty wymagamy od układu trawiennego wytworzenia równocześnie dwóch różnych środowisk, co jest niemożliwe do wykonania.
2. Jedz dużo owoców i warzyw.
3. Produkty skrobiowe, cukry, białka i tłuszcze jedz w ograniczonych ilościach.
4. Produkty zbożowe, które jesz powinny pochodzić wyłącznie z pełnego przemiału. Spożywaj tłuszcze nierafinowane. Unikaj cukru, białej mąki, tłuszczów rafinowanych, sztucznych produktów, barwników i konserwantów.
5.Posiłki spożywaj regularnie, co 4–5 godzin. Dzięki temu Twój przewód pokarmowy może strawić różne rodzaje pożywienia, bez narażenia się na dyskomfort.

UWAGA! Wiesz, że nie powinno się pić w trakcie posiłków, ponieważ powoduje to problemy trawienne i zaparcia?

Jak jeść białka?

– Białka należy jeść w pewnych odstępach czasowych względem tłuszczy, ponieważ te ostatnie spowalniają proces trawienia białek o ok. 2-3 godziny. Zielone warzywa neutralizują zaś działanie tłuszczy.
– Białka nie powinno się jeść z innymi białkami np. mięsa i ryby nie łącz z grochem.
– Posiłek białkowy powinno poprzedzić zjedzenie sałatki warzywnej.
– Nie można doprawiać mięsa kwaśnymi przyprawami (np. octem, sokiem), bo kwasy znajdujące się w kwaśnych owocach utrudniają wytwarzanie soków żołądkowych i powodują gnicie w układzie pokarmowym.

białka
– Połączenie mięsa i ziemniaków nie jest zbyt udane. Gdy tak jemy żołądek wytwarza solaninę, która działa na nasz układ nerwowy jak środek nasenny. Z tego powodu po zjedzeniu mięsnego obiadu z ziemniakami chce się nam spać.
– Wystarczy przyjmować białko zwierzęce 2-3 razy w tygodniu. Dietę można uzupełnić orzechami i roślinami strączkowymi.

Jak jeść cukry?

– Nie powinno się jeść chleba, ziemniaków, kasz, cukru, miodu w połączeniu z owocami cytrusowymi i pomidorami, gdyż niszczą one enzymy potrzebne do trawienia węglowodanów.
– Nie można jeść chleba, ziemniaków, wyrobów mącznych oraz kasz z dżemami i cukrem, bo wymieszanie ich powoduje fermentację w żołądku.
– Kasze, chleb oraz ziemniaki nie powinny być łączone z produktami białkowymi np. mięsem, rybami, serem. Odstęp między spożywaniem cukrów i białek powinien wynosić przynajmniej 2-3 godziny.
– Powinno się jeść jeden rodzaj skrobi np. kaszę bez chleba, inaczej narazimy się na wzrost apetytu i częstszą chęć zjedzenia.
– Najlepszą godziną do spożycia produktów skrobiowych jest przedział między 9 a 13.

cukry

Jak jeść tłuszcze?

– Tłuszcze można łączyć z węglowodanami i warzywami.
– Należy unikać smażenia tłuszczów w temperaturze powyżej 1500ºC, ponieważ doprowadza ona do wydzielania się toksycznych substancji na patelni. Warto uzupełnić swoją dietę w zdrowe i naturalne tłuszcze np. zawarte w oleju kokosowym.
– Tłuszcze należy spożywać w ilościach ograniczonych.tłuszcze

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.