Roślinne zamienniki mleka stały się w ostatnich czasach bardzo popularne. Napój roślinny możesz przygotować samodzielnie w domu lub kupić gotowy niemal w każdym sklepie spożywczym. Produkty te doceniane są zwłaszcza przez osoby z różnego rodzaju alergiami oraz nietolerancją laktozy. Chętnie sięgają po nie wegetarianie i weganie. Wykorzystanie napojów roślinnych w kuchni to także sposób na nową odsłonę tradycyjnych dań przygotowywanych z mleka krowiego. Warto po nie sięgać zwłaszcza na diecie redukcyjnej, ponieważ zawierają mniej kalorii nić produkty mleczne. Sprawdź jakie właściwości mają roślinne zamienniki mleka i czym różnią się od siebie.
- Napój roślinny to nie mleko?
- Jak wybrać napój roślinny?
- Napój sojowy, Napój owsiany, Napój migdałowy, Napój ryżowy, Napój kokosowy
Napój roślinny to nie mleko?
Napoje produkowane z roślin nie mogą być nazywane mlekiem. Wynika to z rozporządzenia unijnego, które określa, że mlekiem jest wyłącznie wydzielina gruczołu mlekowego ssaków. Producenci napojów roślinnych nie mogą więc używać tej nazwy. Jednakże w języku potocznym często stosuje się określenia mleko ryżowe, sojowe, czy też owsiane. Na opakowaniach tych produktów nie znajdziemy takich określeń.
Jak wybrać napój roślinny?
Roślinne zamienniki mleka różnią się nie tylko smakiem i konsystencją, ale również wartościami odżywczymi. Niektóre zawierają więcej białka, inne dostarczają większej ilości węglowodanów. Różnią się także proporcjami kwasów tłuszczowych. Przed zakupem napoju roślinnego warto więc przeczytać dokładnie informacje umieszczone w tabeli na opakowaniu, które prezentują skład produktu. Unikajmy napojów roślinnych smakowych, ponieważ zawierają one cukier i sztuczne dodatki tj. guma guar, fosforany, węglan wapnia, karagen. Warto wybierać te napoje, które mają w swoim składzie witaminę A, D, wapń, ryboflawinę, czy dodatek skrobi z tapioki.
Napój sojowy
To produkt powszechnie dostępny. Nabędziemy go niemal w każdym sklepie spożywczym oraz sklepach ze zdrową żywnością. Występuje w dwóch postaciach. Może to być wodny ekstrakt z ziaren soi albo z nieodtłuszczonej mąki sojowej. Tradycyjne mleko sojowe najbardziej przypomina to krowie. Ma delikatny, mleczny smak. Proporcja ziaren sojowych i wody w tym produkcie wynosi 7:1. Zawiera najwięcej białka spośród innych zamienników mleka. Napoje sojowe występują również w wielu wariantach smakowych. I tak na przykład możemy kupić mleko sojowe o smaku czekoladowym, waniliowym, truskawkowym. Napoje te zawierają jednak duże ilości cukrów i lepiej ich unikać, jeśli zależy nam na zdrowiu i szczupłej sylwetce. Szklanka naturalnego mleka sojowego wypita 2-3 razy w tygodniu dostarczy naszemu organizmowi wielu cennych witamin i minerałów, nie narażając nas przy tym na przyrost wagi.
Napój owsiany
Produkowany jest z płatków lub mąki owsianej oraz wody. Ma słodki i delikatny smak. W przeciwieństwie do napojów produkowanych z orzeszków lub strąków nie posiada specyficznego dla mleka roślinnego posmaku. Dlatego też zyskuje coraz większe grono zwolenników. Niestety zawiera o wiele więcej węglowodanów i cukrów prostych niż pozostałe roślinne zamienniki mleka krowiego. Cechą charakterystyczną napoju owsianego jest natomiast duża zawartość błonnika pokarmowego. Powinny po niego sięgać osoby zmagające się z podwyższonym poziomem złego cholesterolu. Jak wybrać napój owsiany dobrej jakości? Zwróćmy uwagę na skład. Wybierajmy produkty wzbogacone witaminami A i D. Mleko owsiane możemy również przygotować w zaciszu domowym. Aby uzyskać 700 ml napoju, potrzebujemy 700 ml wody, 3 łyżki płatków owsianych górskich, 2-3 daktyle lub 2-3 łyżki syropu klonowego i szczyptę soli. Do wysokiego, szklanego naczynia ze szczelnym zamknięciem wsypujemy płatki i zalewamy przegotowaną, chłodną wodą. Zostawiamy na około 30 minut. Po tym czasie dodajemy daktyle lub syrop klonowy i blendujemy. Domowe mleko owsiane można przechowywać w lodówce przez 3 dni. Można dodawać je do kawy, deserów, a także płatków śniadaniowych. Wyśmienicie smakuje także bez dodatków.
Napój migdałowy
Ma bardzo wyrazisty smak. Produkuje się go z pasty migdałowej i wody. Stosuje się również dodatki, które utrwalają orzechowy aromat. Napój migdałowy doskonale sprawdzi się do kawy, a także porannej owsianki, czy jaglanki. Jest niezwykle zdrowy. Zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy oraz witaminy E. Dlatego też zalecany jest dla osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego. Działanie antyoksydacyjne mleka migdałowego sprawia, że może ono pełnić ważną funkcję w profilaktyce tych chorób. Niestety jego wadą jest wysoka cena. Napój migdałowy jest prawie pięciokrotnie droższy niż mleko krowie. Możemy go jednak przygotować samodzielnie. Potrzebna nam będzie szklanka migdałów i 4 szklanki przegotowanej wody. Migdały zalewamy zimną wodą i namaczamy przez całą noc. Następnie odcedzamy, zalewamy 4 szklankami wody i miksujemy do pozbycia się wyczuwalnych kawałków. Całość przelewamy przez sitko wyłożone gazą. Z podanych proporcji powinniśmy otrzymać około 1 litr napoju migdałowego. Pozostałość, które zostały na sicie, można wysuszyć i wykorzystać jako mąkę migdałową.
Napój ryżowy
To roślinny zamiennik mleka produkowany ze zmielonych ziaren białego ryżu ugotowanego uprzednio w dużej ilości wody. Jest jednym z najchętniej kupowanych napojów roślinnych. Mleko ryżowe może być spożywane przez osoby nietolerujące laktozy, jest odpowiednie dla wegan i wegetarian. Ma neutralny smak, a co za tym idzie wszechstronne zastosowanie. Nie powinny jednak spożywać go osoby chore na cukrzycę z uwagi na znaczne ilości węglowodanów. Dobrej jakości napój ryżowy nie powinien zawierać w swoim składzie nić poza wodą, ryżem, olejem roślinnym i solą. Zwróćmy uwagę na zawartość ryżu podaną przez producenta na opakowaniu. Powinna ona wynosić co najmniej 12%.
Napój kokosowy – najpopularniejszy napój roślinny
Jest doskonałą alternatywą dla osób nietolerujących białka mleka krowiego. Wytwarzany jest poprzez połączenie miąższu orzecha kokosowego z wodą. Jego smak jest bardzo delikatny i z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom kokosa, ponieważ jego aromat jest mocno wyczuwalny. Napój kokosowy to także prawdziwa bomba odżywcza. Dostarcza naszemu organizmowi witaminę C, mangan, miedź, fosfor, magnez i selen. Cechą charakterystyczną mleka kokosowego jest jego gęsta konsystencja, co wyróżnia go spośród innych rodzajów napojów roślinnych. Po schłodzeniu w lodówce przybiera konsystencję masła. Z uwagi na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych należy spożywać mleko kokosowe z umiarem. Nie powinno ono stanowić jedynego zamiennika mleka krowiego.
Napoje roślinne są zbawieniem dla osób, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu mleka krowiego. Są bardzo smaczne, dobrze tolerowane nawet przez niemowlęta i dzieci, a do tego znajdują wszechstronne zastosowanie w kuchni. Kawa z mlekiem kokosowym, owsianka z napojem migdałowym, a może budyń na bazie mleka ryżowego? Wybierz ulubiony napój roślinny i czerp z natury to, co najlepsze.