Zatrzymaj lato na dłużej! Podpowiadamy co jeść, aby przez cały rok czuć się świeżo, lekko i zdrowo

Jak zachować energię i dobre samopoczucie, które towarzyszyło nam w ciągu letnich dni? Jak uchronić się przed jesienną chandrą? W poniższym artykule podpowiemy Ci, jakie produkty należy jeść, a jakich unikach, aby zatrzymać w sobie lato na dłużej!

Chociaż słońce za oknami nadal nas rozpieszcza, nieuchronna jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. To nie oznacza jednak, że resztę dni powinniśmy spędzić pod kocem w oczekiwaniu na kolejne nadejście wiosny. Przy pomocy kilku wskazówek dietetycznych będziesz w stanie wykorzystać nadchodzący okres bez obaw o gorsze samopoczucie! Jak to zrobić?

Co jeść, aby cieszyć się letnią energią przez cały rok?

Pamiętaj, że podstawą zdrowego odżywiania i dobrego samopoczucia są świeże oraz bogate w witaminy produkty, takie jak warzywa i owoce – nie rezygnuj z nich wraz z zakończeniem lata. Zwróć szczególną uwagę na to, aby przy każdym posiłku znalazła się odpowiednia porcja witamin w formie ulubionych jarzyn i owoców. Co jeszcze powinniśmy jeść, aby cieszyć się letnią energią?

  • Po pierwsze: dużo ryb. Ryby morskie, stanowiące bogate źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega3 są idealną podstawą zdrowej diety. W ciągu nadchodzących miesięcy zadbaj o to, aby znalazły się one na Twoim talerzu przynajmniej dwa razy w tygodniu;
  • Po drugie: produkty razowe. Dzięki spożywaniu kasz gruboziarnistych oraz brązowego ryżu będziemy w stanie uzyskać dobre samopoczucie, a tym samym dostarczymy do naszego organizmu niezbędne mikroelementy;
  • Po trzecie: zdrowe przekąski. Zamiast chipsów lub słodkich ciastek w przerwie między posiłkami sięgnij po zdrowe orzechy lub jogurt naturalny z dodatkiem ulubiony owoców (np. mrożonych truskawek).

W zachowaniu dobrej energii z pewnością pomoże Ci również codzienne spożywanie koktajli warzywno-owocowych.

Spożywania jakich produktów powinniśmy unikać?

Chociaż wydawać nam się może, że nic nie osłodzi nam życia lepiej niż kawałek czekoladowego ciasta lub porcja obfitujących w cukier ciastek, w istocie okazuje się, że takie rozwiązanie przynosi nam jedynie krótkotrwały efekt. Niestety zarówno cukier, jak i duże ilości tłuszczu, które stanowią główny składnik naszych ulubionych przekąsek, odpowiedzialne są nie tylko za obniżenie naszego samopoczucia, ale również za pogorszenie stanu naszego zdrowia. Czego jeszcze powinniśmy unikać, aby czuć się zdrowo przez cały rok?

Po pierwsze: potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Częste spożywanie tłustego mięsa lub ziemniaków smażonych na głębokim oleju może nie tylko przyprawić nas o ból brzucha, ale również przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca oraz zaburzeń metabolicznych w przyszłości.

Po drugie: białego pieczywa. Zarówno bułki, jak i chleb pszenny zawierają w sobie duże ilości cukru oraz substancji spulchniających, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Po trzecie: produktów instant i fast-foodów. Częste spożywanie posiłków w barach szybkiej obsługi może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia oraz nasze samopoczucie. Jeśli na co dzień nie masz czasu na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków, zamiast powyższej opcji rozważ dietę pudełkową, dzięki której zapewnisz sobie łatwy dostęp do 5 zdrowych posiłków w ciągu dnia.

Witamina D – gdzie jej szukać?

W ciągu letnich dni, witamina D dostarczana jest do naszego organizmu za pośrednictwem promieni słonecznych. Jest ona odpowiedzialna między innymi za wzmocnienie naszej odporności, kości oraz zębów.

W jakich produktach powinniśmy jej szukać, aby móc cieszyć się zdrowiem przez cały rok?

Witaminę D znajdziemy przede wszystkim w rybach morskich, takich jak śledź, łosoś, czy pstrąg (pod warunkiem, że nie są one smażone na głębokim tłuszczu). Ponadto, niniejszej witaminy powinniśmy szukać w takich produktach jak: jajka, oleje roślinne, sery dojrzewające, wątróbka wieprzowa oraz drobiowa.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.