Zdrowe gotowanie – warzywa i owoce sezonowe w roli głównej

Chociaż wrzesień zbliża się wielkimi krokami, lato wciąż rozpieszcza nas słoneczną pogodą, która zachęca do spędzania czasu na wolnym powietrzu i czerpania z wakacji wszystkiego, co najlepsze. I choć lato kojarzy nam się zazwyczaj z błogim lenistwem, warto pamiętać, że to także czas zapewniający dostęp do dużej ilości świeżych warzyw i owoców, których codzienne spożywanie jest w stanie pozytywnie oddziaływać na stan naszego zdrowia fizycznego oraz samopoczucie psychiczne. Jakie warzywa i owoce warto jeść w sierpniu? I jak przygotować z nich pyszne dania dla całej rodziny? Odpowiedzi na te pytania oraz letnich inspiracji kulinarnych szukaj w dalszej części tekstu!

Jakie warzywa jeść w sierpniu;

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie warzywa jeść w sierpniu;
  • Jakie owoce jeść w sierpniu;
  • Jak przygotować pyszne dania z warzyw sezonowych;
  • Jak przygotować smaczne desery i koktajle z owoców sezonowych;
  • Dlaczego jedzenie świeżych warzyw i owoców jest tak ważne dla naszego zdrowia.

Jakie warzywa jeść w sierpniu?

Sierpień to czas zielonych warzyw liściastych, korzeniowych oraz tych z rodziny psiankowatych. Dowiedz się, jak ich codzienne spożywanie może wpłynąć na Twoje zdrowie i codzienne samopoczucie.

  • Po pierwsze: sierpniowe warzywa liściaste

RUKOLA – ze względu na swój oryginalny smak, który doskonale komponuje się zarówno z wykwintnymi serami, jak i owocami, niniejsze warzywo coraz częściej gości na naszych talerzach. Niemniej jednak, to nie walory smakowe, a wartości odżywcze powinny przekonać nas do jej codziennego spożywania. Rukola jest bowiem doskonałym źródłem witaminy A oraz witaminy K. Ponadto, jest ona w stanie dostarczyć do naszego organizmu duże ilości witaminy C, jak również witamin z grupy B. Rukola to także źródło cennych minerałów, takich jak: wapń, magnez, potas, żelazo, czy mangan. Co ciekawe, w 100 gramach niniejszego warzywa znajdziemy zaledwie 25 kalorii.

SZPINAK – zielone liście szpinaku od pokoleń kojarzą nam się ze zdrowiem. Nic w tym dziwnego, albowiem niniejsze warzywo stanowi nieocenione źródło przeciwutleniaczy. Ponadto, w jego liściach znajdzemy spore ilości magnezu, jak również cynku oraz selenu.

SZCZAW – roślina, która wykorzystywana jest nie tylko w kulinariach, ale także medycynie naturalnej. Wszystko to za sprawą jej niezwykłych właściwości zdrowotnych. Szczaw to przede wszystkim bogate źródło witaminy C. Ponadto, jego zielone liście są prawdziwą skarbnicą witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witaminy A, żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, potasu, sodu oraz cynku. Podobnie jak w przypadku rukoli i szpinaku, tak i w 100 gramach liści szczawiu znajdziemy nieco ponad 20 kalorii.

sierpniowe warzywa korzeniowe i cebulowe
  • Po drugie: sierpniowe warzywa korzeniowe i cebulowe

BURAK – choć niniejsze warzywo jest niedrogie i łatwo dostępne, rzadko gości na naszych talerzach w roli głównej. Czas to zmienić! Burak jest bowiem jednym z nielicznych źródeł betaniny – antyutleniacza, który skutecznie chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto, buraki zawierają w sobie duże ilości witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E oraz K. Są one także źródłem potasu, wapnia i fosforu. Należy jednak pamiętać, że buraki wykazują średni indeks glikemiczny (IG=64). Dlatego też, nie powinny być spożywane w nadmiernych ilościach przez osoby zmagające się z problemem cukrzycy lub insulinooporności.

SELER – chociaż niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, w selerze znajdziemy blisko dwa razy więcej witaminy C niż w kwaśnych cytrusach. Ponadto, niniejsze warzywo jest dobrym źródłem witamin i minerałów. Znajdziemy w nim także cenne przeciwutleniacze. Seler to bez wątpienia warzywo, które powinno gościć na naszych talerzach zdecydowanie częściej, niż tylko jako składnik zupy warzywnej.

POR – niniejsze warzywo jest nie tylko niskokaloryczne, ale także charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Mimo to, posiada wyrazisty smak, który doskonale komponuje się zarówno z daniami przygotowywanymi na ciepło, jak i na zimno. W porze znajdziemy przede wszystkim spore ilości witaminy C. Ponadto, jest on dobrym źródłem witaminy K, kwasu foliowego oraz witaminy A. Znajdziemy w nim także potas, żelazo, wapń, magnez oraz fosfor.

warzywa psiankowate
  • Po trzecie: warzywa psiankowate

POMIDOR – to warzywo, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest ono nie tylko niezwykle smaczne, ale także bardzo zdrowe. Oprócz sporych ilości witaminy C oraz potasu, znajdziemy w nim także likopen, czyli jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy z grupy karetonoidów, który chroni nasz organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, a tym samym spowalnia procesy starzenia się organizmu i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych w przyszłości.

PAPRYKA – we wszystkich swoich kolorach jest źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia. Znajdziemy w niej nie tylko liczne przeciwutleniacze, ale także witaminy oraz minerały odpowiedzialne za ochronę naszego układu immunologicznego przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

BAKŁAŻAN – jest warzywem niskokalorycznym, które w blisko 90% składa się z wody. Mimo to, wykazuje liczne właściwości zdrowotne, w tym detoksykacyjne, chroniące organizm przed chorobami w obrębie układu krążenia oraz poprawiające przemianę materii. Bakłażan jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, jak również witamin i minerałów. Znajdziemy w nim spore ilości witaminy C, witamin z grupy B, witaminy A, E i K oraz wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.

  • Po czwarte: warzywa kapustne

KAPUSTA WŁOSKA – jest niezwykle smaczna, a ponadto możemy wykorzystać ją w naszej kuchni na wiele różnych sposobów. Kapusta znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych, które zawdzięcza bogatej zawartości witamin i minerałów. Warto jednak wiedzieć, że zawarte w niej substancje, określane jako wolotwórcze, utrudniają przyswajanie jodu. Dlatego też, spożywanie nadmiernych ilości warzyw kapustnych, w tym kapusty włoskiej, nie jest wskazane w przypadku osób zmagających się z zaburzeniami czynności tarczycy oraz/lub niedoborem jodu.

KALAREPA – niniejsze warzywo charakteryzuje się słodkawym i delikatnym smakiem. Niemniej jednak, oprócz walorów smakowych, stanowi ona także wartościowe źródło składników mineralnych oraz witamin. Chociaż w 100 gramach chrupiącej kalarepy znajdziemy zaledwie 27 kalorii, jest ona niezrównanym źródłem witaminy C. Ponadto, niniejsze warzywo zawiera w sobie sulforafan oraz izotiocyjaniany, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Dodatkowo, kalarepa jest dobrym źródłem witamin z grupy B, przyczyniających się do prawidłowej czynności układu nerwowego.

KALAFIOR – to warzywo, które zaliczane jest do grupy produktów o najsilniejszym potencjale przeciwnowotworowym. Badania naukowe potwierdzają wpływ niniejszego warzywa na zmniejszenie rozwoju raka prostaty. Ponadto, to smaczne warzywo zawiera w sobie spore ilości witaminy C, witaminy A, E oraz K. Znajdziemy w nim również cenny magnez, żelazo, wapń, potas, sód oraz cynk.

Wśród sierpniowych warzyw sezonowych warto wyróżnić także: sałatę, boćwinę, marchew, czosnek, pietruszkę, szczypiorek, rzodkiew białą, cebulę, cukinię, ogórek, kapustę białą oraz czerwoną, brokuły, dynię, ziemniaki, bób i fasolkę szparagową.

Jakie owoce jeść w sierpniu?

Koniec lata obfituje w pełne smaku oraz witamin owoce, wśród których dominują te jagodowe oraz drobnopestkowe. Po jakie owoce warto sięgnąć w słonecznym sierpniu?

  • Po pierwsze: maliny, jagody, borówki i jeżyny – to owoce stanowiące nie tylko cenne źródło antyoksydantów, ale także skarbnica smaku. Doskonale łączą się z poranną owsianką, jak również pożywnymi koktajlami.
  • Po drugie: winogrona, porzeczki, agrest. Owoce bogate w witaminę C, która skutecznie zwalcza szkodliwy wpływ wolnych rodników, a tym samym spowalnia proces starzenia się organizmu i chroni nas przed rozwojem chorób nowotworowych w przyszłości.
  • Po trzecie: śliwki, morele, brzoskwinie i nektarynki. Soczyste owoce stanowiące wartościowe źródło błonnika pokarmowego. Bez przeszkód możemy dodawać je do domowych ciast, jak również przygotować z nich pyszną sałatkę owocową.

Wśród cennych letnich warzyw, po które z pewnością powinniśmy sięgać w sierpniu, możemy wyróżnić: jabłko, gruszkę oraz arbuz.

Jak przygotować pyszne dania z warzyw sezonowych?

Jak przygotować pyszne dania z warzyw sezonowych?

Warzywa sezonowe możemy wykorzystać w naszej kuchni na wiele różnych sposobów. Bez trudu przyrządzimy z nich pyszną sałatkę, zupę, zapiekankę oraz koktajl. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przepis na doskonałe leczo w nieco odchudzonej wersji.

Składniki:

  • 100g piersi z kurczaka;
  • 1 cebula czerwona;
  • 1 ząbek czosnku;
  • 1 bakłażan;
  • 1 cukinia;
  • 1 papryka czerwona;
  • 3 pomidory malinowe;
  • 1 łyżka papryki wędzonej;
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego;
  • 2 łyżki świeżo posiekanej natki pietruszki;
  • 1 łyżka miodu gryczanego;
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Krok I: Cebulę pokrój w pióra a czosnek przeciśnij przez praskę;

Krok II: Bakłażana, cukinię, paprykę oraz pomidory dokładnie umyj, a następnie pokrój w kostkę;

Krok III: Kurczaka pokrój w drobną kostkę i przypraw go wędzoną papryką;

Krok IV: Rozgrzej oliwę z oliwek na patelni, a następnie podsmaż na niej cebulkę oraz czosnek;

Krok V: Do składników na patelni dodaj kurczaka;

Krok VI: Kiedy kurczak delikatnie się przypiecze, dodaj na patelnię paprykę, cukinię i bakłażan;

Krok VII: Smaż całość przez kilka minut, a następnie dodaj pomidory;

Krok VIII: W niewielkiej miseczce wymieszaj ze sobą: koncentrat pomidorowy, posiekaną natkę pietruszki oraz miód gryczany;

Krok IX: Otrzymaną pastę pomidorową wymieszaj z leczo na patelni i gotowe.

Jak przygotować smaczne desery i koktajle z owoców sezonowych?

Jak przygotować smaczne desery i koktajle z owoców sezonowych?

Owoce są nie tylko niezwykle słodkie i smaczne, ale także ich regularne spożywanie jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu sporą ilość wartościowych witamin i minerałów, wpływających na poprawę codziennego funkcjonowania. A jak przygotować z nich pożywny koktajl, który zapewni nam odrobinę ochłody w upalny dzień?

Składniki:

  • ½ szklanki soku z buraka;
  • 1 łodyga selera naciowego;
  • Garść borówek amerykańskich;
  • Garść malin;
  • 5 kostek lodu.

Sposób przygotowania:

Krok I: Seler naciowy pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do kielicha blendera;

Krok II: Do selera dodaj dokładnie umyte owoce, sok z buraka i kostki lodu;

Krok III: Zmiksuj całość na gładką masę i ciesz się smakiem odżywczego smoothie.

Uwaga: Jeśli masz na to ochotę, dodaj do koktajlu łyżeczkę miodu lub ksylitolu. W ten sposób sprawisz, że stanie się on jeszcze słodszy.

Dlaczego jedzenie świeżych warzyw i owoców jest tak ważne dla naszego zdrowia?

Zgodnie z zaleceniami zdrowego odżywiania, każdego dnia powinniśmy spożywać od 3 do 5 porcji świeżych warzyw oraz 1-2 porcje świeżych owoców. Odpowiadają one bowiem nie tylko za dostarczenie do naszego organizmu zestawu cennych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, ale także błonnika pokarmowego, który jest odpowiedzialny między innymi za utrzymanie prawidłowej czynności jelit. Ponadto, świeże warzywa i owoce sprawiają, iż procesy starzenia się organizmu zostają opóźnione, a ryzyko wystąpienia chorób o charakterze cywilizacyjnym zmniejsza się.

Podsumowanie

Lato to doskonały czas na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do swojej codzienności. Już dziś skorzystaj z dostępności produktów sezonowych i przekonaj się, że zdrowie oraz dobre samopoczucie zawarte jest w składnikach natury!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.