Zdrowie zawarte w oleju, czyli dlaczego powinno się stosować olej lniany w kuchni?

O oleju lnianym słyszał chyba każdy z nas. Ale nie każdy potrafi powiedzieć dlaczego uważa się go za unikat wśród olejów i dlaczego rekomendują go lekarze i dietetycy. Oto 10 faktów na temat zdrowotnych właściwości oleju lnianego.

olej1

1. Olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia na zimno ziaren lnu.
Dzięki tłoczeniu na zimno składniki oleju lnianego, w tym głównie nienasycone kwasy tłuszczowe nie tracą swoich właściwości. Jest to o tyle istotne, że to właśnie bioaktywne związki znajdujące się w oleju , w tym nienasycone kwasy tłuszczowe posiadają właściwości lecznicze.

Olej lniany został doceniony już przez starożytnych Egipcjan, którzy stosowali go w celach leczniczych i zdrowotnych. Kobiety używały go do pielęgnacji ciała, a mężczyźni do ogólnego wzmocnienia organizmu.

W późniejszym czasie zdrowotne właściwości oleju zostały zapomniane, jednak ostatnio, kiedy modne staje się używanie zdrowych i ekologicznych produktów olej lniany powrócił do łask.

olej1

2. Olej lniany tylko w 10% składa się z tłuszczów nienasyconych, a pozostałe 90% to zdrowe kwasy tłuszczowe Omega-6 (60%) i Omega-9 (30%).

Kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 mają bardzo ważne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym dla budowy tkanki mózgowej i syntezy hormonów. W oleju lnianym znajdują się duże dawki tych kwasów, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych.

3. Olej lniany zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest zalecany kobietom w ciąży, kobietom karmiącym, mężczyzną, dzieciom i osobom, zmagającym się z problemami natury psychicznej.

U kobiet w ciąży stosowanie oleju lnianego zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na nienasycone kwasy tłuszczowe, których płód nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć i chroni przed przedwczesnym porodem.

Niedobór kwasów Omega-3 i Omega-6 u kobiet w ciąży może prowadzić do zmian w składzie błon komórkowych mózgu i siatkówki oka.

olej1

4. Olej lniany pozytywnie wpływa na regulację hormonów w organizmie i reguluje cykl miesiączkowy u kobiet

5. U dzieci i młodzieży olej lniany wspomaga zapamiętywanie i uczenie się, ponieważ wspomaga prawidłowy rozwój neuronów, poprzez dostarczenie im dużej ilości kwasów Omega-3.

6. Olej lniany, stosowany przez mężczyzn, działa wspomagająco przy leczeniu bezpłodności i prostaty.

7. U sportowców olej lniany przekształca składniki pokarmowe w energię i wspomaga wzrost mięśni i redukcję tkanki tłuszczowej.

8. W problemach ze zdrowiem psychicznym olej lniany wspomaga leczenie depresji, poprzez produkcję tzw. hormonów szczęścia- serotoniny i doponiny.

9. Olej lniany ma pozytywny wpływ na układ trawienny- wspomaga procesy trawienne i aktywizuje przemianę materii.

olej1

10. Olej lniany działa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, poprzez hamowanie agregacji i adhezję płytek krwi. Kwasy Omega-3 prowadzą do wzrostu poziomu tzw. „dobrego cholesterolu”. Olej lniany przeciwdziała też miażdżycy, zawałom serca i chorobie nadciśnieniowej.

Olej lniany należy spożywać na zimno, ponieważ podgrzany traci swoje właściwości, a nawet może być szkodliwy dla organizmu. Jeśli dodajemy go do potraw smażonych, lub gotowanych, to powinno to mieć miejsce już po obróbce cieplnej i bezpośrednio przed spożyciem.

Olej lniany kupicie w dobrych sklepach ze zdrową żywnością (sklep).

Dietetycy polecają dodawanie oleju lnianego na zimno do sałatek, zamiast np. kalorycznego majonezu. Olej lniany ma lekko orzechowy posmak, dzięki czemu jego stosowanie może okazać się nie tylko zdrowe, ale i smaczne!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.