Zegar biologiczny a koncentracja

Ten wpis dedykujemy wszystkim uczniom, maturzystom i studentom, którzy mają problem z efektywną nauką.
Kiedy jest najlepszy czas na naukę? Kiedy jesteśmy w stanie przyswoić jak najwięcej? Kiedy wzrasta nasza kreatywność? Warto to wiedzieć, by uczyć się lepiej i łatwiej.
Spójrz na grafikę. Podzieliliśmy dzień na strefy czasowe. To nasz biologiczny zegar. To od naszego organizmu zależy efektywność naszej pracy. Przed południem najczęściej jesteś w szkole, na uczelni. To najlepszy czas na koncentrację i przyswajanie wiedzy, wzrasta bowiem pamięć krótkotrwała i kreatywność. Po 13tej niestety koncentracja mocno spada. To czas na obiad, odpoczynek, spacer lub drzemkę. Po południu wracamy do zadań domowych, nauki. Między godz 15:00 a 17:00 wzrasta nam pamięć długotrwała i zapamiętywanie. To najlepszy czas na efektywną naukę, powtórki do klasówki czy kolokwium. Po tej godzinie poświęć czas na odpoczynek, relaks, spotkania ze znajomymi itp. Nie przedłużaj tej strefy do bardzo późnej nocy. Przed 23:00 bądź już w łóżku, by starczyło Ci czasu na odpoczynek i zregenerowanie organizmu.
Pamiętaj, że znajdowanie czasu zarówno na naukę, jak i przyjemności – w dużej mierze zależy do planowania. Więcej o planowaniu swojego czasu przeczytasz tutaj.

zegar biologiczny a koncentracja, zegar biologiczny do nauki

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.