Ziemia okrzemkowa. Czym jest i kiedy po nią sięgnąć?

Ziemia okrzemkowa, znana również pod nazwą diatomit, jest skałą organogeniczną. W przeważającej części składa się z pancerzyków glonów jednokomórkowych – okrzemek. Mikroskopijne cząsteczki ziemi okrzemkowej mają cylindryczne kształty, przypominające rurki, które posiadają mnóstwo porów. To właśnie te pory naładowane są silnie ujemnie, przez co wykazują zdolność do przyciągania innych cząsteczek chemicznych.

Ziemia okrzemkowa przeznaczona dla przemysłu spożywczego w większości składa się z krzemionki, której dostarczenie w sposób naturalny z pokarmów roślinnych nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania.

Skuteczna detoksykacja organizmu

Ziemia okrzemkowa posiada szereg właściwości, które korzystnie wpływają na oczyszczanie i odtruwanie organizmu. Diatomit zawiera ujemnie naładowane pancerzyki okrzemek, które przyciągają bakterie, grzyby, pozostałości po lekach oraz toksyny i metale ciężkie naładowane dodatnio. W ten sposób zostają one usunięte wraz z wydalanym kałem. Odtruty organizm staje się mocniejszy, oczyszczony i mniej podatny na infekcje, w wyniku wsparcia odporności. Istotne jest to, że pożyteczne w jelitach bakterie pozostają nienaruszone.

Ziemia okrzemkowa – idealne źródło krzemu

Regularne stosowanie ziemi okrzemkowej może przyczynić się do poprawy wyglądu włosów, skóry i paznokci, a to wszystko za sprawą obecności krzemu. Pierwiastek ten jest bardzo ważny dla ludzkiego organizmu, jednak wiele osób zapomina o nim i nie urozmaica diety w produkty będące jego dobrym źródłem.

Ponadto krzem:

  • wspomaga produkcję kolagenu i elastyny – w ten sposób poprawia stan tkanki łącznej, która buduje m.in. ścięgna i wiązadła
  • wpływa na odbudowę kości
  • utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych
  • zmniejsza łamliwość włosów i paznokci
  • łagodzi bóle stawowe, bóle pleców
  • pomaga zwalczać zmiany skórne, takie jak łuszczyca i wysypka
  • wspomaga łagodzenie objawów artretyzmu

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.