Ziemniaki – tuczące a może pełne zdrowia?

Ziemniaki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych polskich warzyw. Stanowią one nieodłączny element tradycyjnego obiadu, a dodatkowo podstawę do przyrządzenia licznych potraw, w tym chrupiących placków, a nawet klusek, czy pierogów. Niemniej jednak, ziemniaki od lat mierzą się z opinią tuczących. Dlatego też, wiele osób marzących o zdrowym wyglądzie sylwetki rezygnuje z nich w swojej diecie. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio przygotowane ziemniaki są nie tylko niskokaloryczne, ale przede wszystkim pełne zdrowia. A co jeszcze warto wiedzieć na temat tych smacznych warzyw? I jak wykorzystać je w naszej codziennej kuchni? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd pochodzą ziemniaki;
  • Jakie wartości odżywcze skrywają w sobie ziemniaki;
  • Jakie właściwości zdrowotne wykazują ziemniaki;
  • Jak przygotować ziemniaki, aby były smaczne i zdrowe.
Skąd pochodzą ziemniaki;

Skąd pochodzą ziemniaki?

Chociaż ziemniaki kojarzą nam się z tradycyjną kuchnią polską, warto wiedzieć, że pochodzą one z regionów Ameryki Południowej, gdzie hodowane były już 8 000 lat temu. Co ciekawe, na kontynent europejski te smaczne warzywa dotarły dopiero w XVI wieku i z miejsca stały się prawdziwym hitem kulinarnym. W Polsce ich uprawa przyjęła się na tyle dobrze, że współcześnie jesteśmy 8 producentem ziemniaków na świecie. Ziemniaki są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, a co najważniejsze można przechowywać je nawet przez 8 miesięcy. Ponadto, warto wiedzieć, że te smaczne warzywa posiadają liczne odmiany. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżniamy ziemniaki:

  • wczesne, w tym: Augusta, Drop, Ewelina, Gracja, Impala, Korona;
  • średnio-wczesne, w tym: Ditta oraz Żagiel;
  • średnio-późne, w tym: Fianna oraz Syrena;
  • późne, np. Medea.

Co ciekawe, ziemniaki rozróżniamy także ze względu na ich typ kulinarny. Wyróżniamy typ:

A – odznacza się dużą wilgotnością i mniejszą zawartością skrobi. Dlatego też, idealnie nadaje się do sałatek;

B – charakteryzuje się średnio-zwięzłym miąższem. Niniejszy typ świetnie nadaje się zarówno do gotowania, jak i duszenia;

C – odznacza się jasnym i sypkim miąższem oraz wysoką zawartością skrobi. Ziemniaki zaliczane do niniejszego typu świetnie sprawdzają się podczas przygotowywania chrupiących placków oraz pyz;

D – znany jako typ pastewny.

Jakie wartości odżywcze skrywają w sobie ziemniaki;

Jakie wartości odżywcze skrywają w sobie ziemniaki?

Chociaż ziemniaki owiane zostały złą sławą, warto wiedzieć, iż tak naprawdę są one cennym elementem zrównoważonej diety. Przygotowane w odpowiedni sposób, zapewniają nam dowóz cennych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Niniejsze warzywa są przede wszystkim doskonałą skarbnicą potasu. Ponadto, znajdziemy w nich spore ilości witaminy C oraz K. Co ciekawe, ziemniaki są także dobrym źródłem biotyny oraz innych witamin z grupy B. Warto również wiedzieć, że niniejsze warzywa powinny zajmować ważne miejsce w diecie osób, które na co dzień rezygnują ze spożywania mięsa. Są one bowiem dobrym źródłem białka oraz węglowodanów.

Należy jednak pamiętać, że proces gotowania oraz smażenia sprawia, iż z ziemniaków ulatnia się część wartościowych składników odżywczych. Dlatego też, należy przygotowywać je w odpowiedni sposób. Najbardziej wartościowe są ziemniaki gotowane na parze lub te przyrządzane w łupinach. Najmniej wartościowe są natomiast smażone lub podawane w postaci puree.

Największą ciekawostkę stanowi fakt, iż w 100g gotowanych na parze ziemniaków znajdziemy zaledwie 74 kalorie! Dlatego też, mogą one spożywane być w odpowiednich ilościach nawet przez te osoby, które szczególnie dbają o szczupły wygląd swojej sylwetki.

Jakie wartości odżywcze skrywają w sobie ziemniaki?

Ziemniaki i ich właściwości zdrowotne

Za sprawą zawartości cennych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, wprowadzenie ziemniaków do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może sprzyjać poprawie naszego zdrowia oraz codziennego samopoczucia. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość potasu. Pierwiastek ten posiada kluczowe znaczenie dla zdrowia naszego układu krążenia. Wpływa on między innymi na regulację ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszenie ryzyka rozwoju licznych chorób w obrębie układu-sercowo naczyniowego. Nie bez znaczenia jest także witamina C zawarta w ziemniakach. Jest ona nie tylko cennym wsparciem dla naszej odporności, ale także wykazuje właściwości przeciwutleniające. Dlatego też, wprowadzenie ziemniaków do pełnej zdrowych produktów diety może sprzyjać zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych w przyszłości oraz opóźnieniu procesów starzenia się skóry.

Warto także wiedzieć, że witaminy z grupy B zawarte w ziemniakach mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Liczne badania naukowe dowodzą, iż zapewnienie odpowiedniego poziomu dowozu witamin z grupy B, wraz z codzienną dietą, może ograniczać ryzyko rozwoju zaburzeń nastroju w przyszłości. Ponadto, witaminy te zwiększają naszą zdolność do zapamiętywania i długotrwałej koncentracji. Bardzo ważna dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia jest także witamina K. To właśnie ona wpływa na utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowej, a także wspomaga czynność układu sercowo-naczyniowego.

Jak przygotować ziemniaki, aby były smaczne i zdrowe?

Sposób 1: ZIEMNIAKI GOTOWANE NA PARZE

  1. Dokładnie umyj ziemniaki w skórce, a następnie pokrój je na ósemki;
  2. Oprósz delikatnie solą oraz suszonym koperkiem;
  3. Gotuj na parze przez około 15-20 minut.

Sposób 2: PIECZONE ZIEMNIAKI W MUNDURKACH

  1. Dokładnie umyj ziemniaki, a następnie pokrój je w plastry o grubości 3-5mm;
  2. Posyp je ziołami prowansalskimi i polej odrobiną oliwy z oliwek;
  3. Wyłóż blachę papierem do pieczenia, a następnie rozłóż na niej warzywa;
  4. Rozgrzej piekarnik do 200oC, a następnie piecz w nim danie przez około 10 minut;
  5. Po upływie odpowiedniej ilości czasu, przełóż ziemniaki na drugą stronę i piecz je przez około 10-15 minut.

Podsumowanie

Polska uznawana jest za jednego z największych producentów ziemniaków na świecie. Dlatego też, bez trudu możemy kupić niniejsze warzywa niemalże w każdym sklepie. Warto pamiętać, że oprócz łatwej dostępności i uniwersalności w zastosowaniu, ziemniaki wyróżniają się także wysoką zawartością cennych dla zdrowia składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Dlatego też, już dziś warto wprowadzić je do zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.