Zioła na uspokojenie i dobry sen

Dobry sen to równolegle z pełnowartościową dietą podstawa dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dużo stresu, nadmiar pracy i ciągły miejski hałas nie sprzyjają wysypianiu się. Coraz więcej młodych osób cierpi na problemy ze snem. Stałe zmęczenie skłania nas do sięgania po ostateczne środki, jakimi są leki dostępne najczęściej jedynie na receptę. Zanim zdecydujemy się na takie kroki warto jednak spróbować znacznie łagodniejszych sposobów, które czerpią swoją siłę prosto z natury. Wiele ziół i naparów wyróżnia się silnym działaniem uspokajającym i nasennym. Bardzo często ta prosta metoda może okazać się równie skuteczna, a przy tym znacznie bezpieczniejsza dla naszego zdrowia. Jakie zioła charakteryzują się takim działaniem? Kiedy warto je stosować? I jak przyrządzać uspokajające napary? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.

Dlaczego sen jest tak ważny dla naszego organizmu

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego sen jest tak ważny dla naszego organizmu?
  • Jak sen wpływa na nasze samopoczucie?
  • Jakie zioła i olejki wykazują działanie uspokajające?
  • Jak i jak często stosować powyższe specyfiki?

Sen – relaks dla umysłu i regeneracja dla ciała

Podczas snu w naszym organizmie zachodzi szereg cyklicznych zmian, które stwarzają okazję dla mózgu do relaksacji, a dla mięśni do odpoczynku i regeneracji. Hormonem odpowiedzialnym za właściwy rytm dobowy jest melatonina. Wydzielana jest przez szyszynkę, a jej zwiększony poziom jest głównym sygnałem dla organizmu, że czas już iść spać. Bodźcem wpływającym na produkcję hormonu jest światło. Gdy jest jasno, wydzielanie substancji jest zahamowane. W ciemności proces zostaje odhamowany i nasze ciało dostaje jasny sygnał, że pora na odpoczynek. Cały proces wydaje się bardzo prosty, jednak w rzeczywistości istnieje cały szereg czynników, które zaburzają dobowy cykl czuwania i spoczynku. Znacznym utrudnieniem jest między innymi wszechobecny stres, hałas czy nawet miejskie zanieczyszczenie światłem. Z tego względu problemy ze snem zaczynają dotykać coraz większą część społeczeństwa. Skutkuje to znacznym pogorszeniem jakości życia. Brak snu sprawia, że jesteśmy bardziej nerwowi, mamy mniej cierpliwości, nie potrafimy odczuwać przyjemności z drobnych radości dnia codziennego, a nasza siła woli nagle znika. W takiej sytuacji znacznie trudniej utrzymać zorganizowany tryb dnia, trzymać się własnych postanowień, przestrzegać zasad zdrowej diety czy wytrwać w regularnej aktywności fizycznej. Nic zatem dziwnego, że możliwość stosowania leków nasennych wydaje się taka kusząca. Należy mieć jednak na uwadze, że wiąże się to z wieloma efektami ubocznymi, które powinny skłonić nas do szukania łagodniejszych rozwiązań tego problemu.

Leki nasenne – skuteczne, ale czy bezpieczne?

Leki nasenne stały się obecnie bardzo powszechnie używane. Lekarze przepisują dziesiątki takich środków codziennie, na życzenie zrozpaczonych pacjentów. Zanim jednak udamy się do przychodni po receptę, warto spróbować innych, naturalnych środków uspokajających i nasennych. Leki niewątpliwie są prostym i niezwykle skutecznym sposobem. Posiadają jednak bardzo poważną wadę. Są to środki szybko uzależniające. Rozpoczęcie kuracji takimi specyfikami wiąże się z niemały ryzykiem, gdyż odstawienie leków już po kilku tygodniach stosowania może być bardzo trudnym wyzwaniem.

Zioła skuteczne w bezsenności

Naturalnym sposobem na bezsenność są zioła o działaniu kojącym i uspokajającym. Należą do nich powszechnie znane napary, takie jak mięta czy melisa oraz zacznie mniej znane specyfiki. Ich regularne stosowanie może przyczynić się do znacznej poprawy jakości snu bez sięgania po preparaty farmaceutyczne.

Rumianek

Obecne w rumianku flawonoidy mogą działać uspokajająco, poprzez bezpośrednie oddziaływanie na odpowiednie receptory w mózgu. Dodatkowo napar z tej rośliny wykazuje kojące działanie na żołądek oraz ma działanie rozluźniające.

Passiflora

To jednak z najskuteczniejszych roślin stosowanych do walki z zaburzeniami snu. Napar ziołowy wykazuje silne działanie przeciwlękowe. Poleca się go szczególnie osobom cierpiącym na nadmierną nerwowość.

Chmiel

Okazuje się, że fundamentalny składnik piwa wykazuje działanie odprężające i nasenne. Z tego względu niekiedy poleca się picie piwa bezalkoholowego niedługo przed snem, w celu poprawy jakości wypoczynku.

Melisa

Rośliny tej raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Za odprężające działanie zioła odpowiadają zawarte w nim olejki eteryczne, takie jak cytral czy geraniol.

Lipa

Babcie z pewnością cenią tę roślinę za jej działanie napotne, które pomaga w naturalny sposób zmniejszyć gorączkę. Liście te sprawdzą się jednak także jako środek na złagodzenie zszarpanych nerwów oraz zmniejszenie natłoku myśli.

Zioła w walce z bezsennością – jak je stosować?

Najlepszym sposobem na przygotowanie uspokajającego specyfiku jest sporządzenie naparu z suszu odpowiedniej rośliny. W niektórych aptekach lub sklepach z naturalną żywnością można kupić również gotowe mieszanki różnych ziół. W celu przygotowania naparu należy zalać 1-2 łyżeczki specyfiku 250 ml gorącej, ale nie wrzącej wody. Po 10-15 minutach napój będzie gotowy do spożycia.

Naturalne sposoby na uspokojenie i bezsenność – podsumowanie

Naturalne sposoby na uspokojenie i bezsenność – podsumowanie

Bezsenność to problem, który dotyczy coraz większej części naszego społeczeństwa. Sprzyja to nadmiernej nerwowości, pogorszeniu relacji z bliskimi i niekorzystnej diecie. Skutecznymi i bezpiecznymi sposobami na rozwiązanie tego problemu mogą być regularnie spożywane napary z ziół. Jest to sposób znacznie korzystniejszy dla naszego zdrowia niż popularne specyfiki farmaceutyczne. Zanim sięgniemy po tę ostateczną opcję, warto zatem spróbować tego, co dała nam sama Matka Natura. Warto jednak pamiętać, że jeśli naturalne środki nie działają, konieczna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą, który pomoże znaleźć i wyeliminować właściwe źródło problemu.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.