Znaczenie wody dla organizmu człowieka

Co powinniśmy o niej wiedzieć i gdzie znajduje się w naszym ciele? W poniższym tekście znajdziesz garść najważniejszych informacji na temat wody.

Czy wiesz, że woda stanowi blisko 60% masy ciała każdego z nas? Niemniej jednak jej zawartość w ciele jest zmienna i uzależniona od wielu czynników, w tym: płci, wieku, stanu zdrowia oraz od jej ilości dostarczanej w diecie. Woda odpowiada za szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka. Dlatego też, bez względu na preferowany styl życia, powinna ona stanowić ważny element codziennego jadłospisu.

Funkcje wody w organizmie człowieka

Woda jest składnikiem niezbędnym do życia. Wpływa ona na szereg istotnych funkcji w organizmie, wśród których możemy wyróżnić:

  • Wodę jako element budulcowy dla komórek i tkanek znajdujących się w naszym organizmie;
  • Wodę jako rozpuszczalnik wielu składników dostarczanych wraz z pożywieniem;
  • Wodę jako środowisko dla prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w organizmie człowieka;
  • Wodę jako element niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesów trawienia;
  • Wodę jako element umożliwiający formowanie się kwasów pożywienia w jamie ustnej;
  • Wodę jako składnik umożliwiający przesuwanie się treści pokarmowych w układzie pokarmowym;
  • Wodę jako element niezbędny dla właściwego działania enzymów trawiennych;
  • Wodę jako element wpływający na przebieg procesów odpowiadających za regulację temperatury ciała w organizmie człowieka;
  • Wodę jako element śluzu zapewniający zabezpieczenie, jak i odpowiednie nawilżenie w obrębie narządów wewnętrznych;
  • Wodę jako składnik mazi wypełniającej przestrzenie stawowe, wpływając jednocześnie na zmniejszenie tarcia miedzy nimi oraz zapewniającej ich odpowiednią ruchliwość;
  • Wodę jako element zapewniający ochronę dla narządów znajdujących się w ciele człowieka, w tym: mózgu, rdzenia kręgowego oraz gałki ocznej.

Woda – gdzie znajduje się w organizmie człowieka?

Miejsca w organizmie człowieka, w których znajduje się woda, nazywamy przestrzeniami wodnymi wewnątrz- i zewnątrz-komórkowymi. Przestrzeń wodna zewnątrz-komórkowa składa się z wody pozanaczyniowej oraz z wody wewnątrznaczyniowej. Natomiast woda wewnątrz-komórkowa to woda zawarta w osoczu, zapewniająca odpowiedni transport składników ożywczych, tlenu i hormonów do komórek.

Jak już wiesz, zawartość wody w organizmie człowieka zmienia się pod wpływem wielu czynników. Niemniej jednak, warto zapamiętać również fakt, iż w ciągu całego życia człowieka, zmieniają się również proporcje wody wewnątrz- i zewnątrz-komórkowej.

Źródło wody

Woda dostarczana do organizmu człowieka pochodzi z dwóch źródeł. Znaczna jej część (około 2100-2300ml) pochodzi z pokarmów oraz płynów spożywanych w ciągu dnia. Natomiast jej pozostała ilość (około 200-300ml) jest syntetyzowana w organizmie człowieka każdego dnia. Woda ta stanowi rezultat procesów spalania tłuszczów, węglowodanów i białek.

Woda a homeostaza

Zarówno ilość spożywanych płynów, jak i wydalanego moczu, kontrolowane są przez mechanizmy homeostatyczne. Utrzymaniu stanu równowagi służą dwa procesy:

  • Uzupełnianie wody poprzez pobudzenie pragnienia; oraz
  • Zatrzymywanie wody poprzez mechanizmy antydiurazy.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.