Żurawina – czy rzeczywiście pomaga zwalczać bakterie?

Żurawina posiada bardzo bogaty skład, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.  Od lat uchodzi za owoc wykazujący silne działanie przeciwbakteryjne, hamujący rozwój bakterii wywołujących infekcje dróg moczowych oraz wrzodów żołądka. Antybakteryjne działanie żurawiny wynika z obecności proantocyjanidyn typu A mających właściwości antyadherencyjne. Najlepiej poznane medyczne zastosowanie żurawiny wiąże się ze wspomaganiem leczenia bakteryjnych zakażeń dróg moczowych i błony śluzowej żołądka.  Więcej a artykule, sprawdź!

Skład i działanie antybakteryjne żurawiny

Żurawina swe lecznicze właściwości zawdzięcza obecności licznych związków, takich jak fruktoza epikatechiny, proantocyjanidyny, kwas cytrynowy i chinowy, antocyjany, flawonoidy, flawonole, taniny, glikozydy flawonoidowe i irydoidowe, sterole, czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz tego owoce te są bogate w witaminy A, B1, B2 i C.

Obecność flawonoli pozwala ograniczyć rozwój kolonii bakterii, zaś polifenole to związki o działaniu antyoksydacyjnym, które pomagają w profilaktyce wielu chorób.

Zawarte w żurawinie proantocyjanidyny wykazują działanie antyseptyczne i niszczące bakterie. Chronią przed przyczepianiem się bakterii do komórek nabłonka. Właściwość ta pozwala na zmniejszenie obecności drobnoustrojów w cewnikach moczowych. Preparaty żurawinowe łagodzą dolegliwości związane ze stałym cewnikowaniem i z problemami w opróżnianiu pęcherza moczowego.

żurawina

Jakie bakterie pomoże zwalczyć żurawina?

Skład żurawiny pozwala na skuteczną walkę z bakteriami, m.in. z bakterią E. coli, która wywołuje infekcje górnych dróg moczowych. Obecna w owocach żurawiny fruktoza hamuje przyczepność E. coli do ścian komórek, a ich wydalenie z organizmu staje się łatwiejsze.

Preparaty żurawinowe wykazuje działanie antyoksydacyjne, optymalizują pH moczu i utrudniają kolonizację bakteriom. Preparaty lecznicze są dostępne  w postaci proszku, tabletek lub soku. Profilaktycznie warto stosować także świeże lub suszone owoce żurawiny.

Przyczepianie się bakterii Helicobacter pylori do błony śluzowej żołądka przyczynia się do powstawania wrzodów żołądka. Obecne w żurawinie katechiny skutecznie pomagają usunąć te bakterie z organizmu z wygrać z przykrymi dolegliwościami.

Źródła
  • S. Dutkiewicz, Skuteczność żurawiny w leczeniu zakażeń układu moczowo-płciowego, [w:], lekwpolsce.pl
  • A. Gryszczyńska, Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) – lek na problemy urologiczne, „Przegląd Urologiczny” 2010/5 (63)
  • Dlaczego medycyna interesuje się żurawiną?, [w:] naukadlazdrowia.pl

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.