Żurawina i bogactwo witamin w małym owocu!

Żurawina należy do tego rodzaju owoców, których zdrowotne działanie docenione zostało już przed wiekami przez indiańskie ludy i wykorzystywane jest właściwie do dnia dzisiejszego. Choć przyznać trzeba, że sięganie po świeże owoce nie jest tak popularne jak spożywanie suszonych. Świeża żurawina jest wprawdzie bardziej wartościowa, jednak jej okres wegetacji jest krótki, dlatego najczęściej dostępne są właśnie suszone owoce. W obydwu przypadkach te małe, czerwone jagody posiadają całą masę cennych składników.

Bogactwo witamin i minerałów dla każdego

Owoce żurawiny imponują ogromną zawartością antyoksydantów i flawonoidów, dzięki którym poleca się ich spożywanie w profilaktyce wielu schorzeń. Ponadto są bogatym źródłem witaminy C, A, B1, B2 oraz niacyny, a także magnezu, żelaza, potasu, jodu, wapnia i fosforu. W żurawinie znajdziemy również cenny błonnik pokarmowy, który wpływa bardzo korzystnie na przemianę materii.

żurawina

Kiedy sięgnąć po żurawinę?

Żurawina wchodzi często w skład preparatów i suplementów zalecanych do stosowania w przypadku zapalenia dróg moczowych i problemach z pęcherzem. Dezynfekujące działanie żurawiny na drogi moczowe jest jednym z najlepiej poznanych jej właściwości. Antyoksydanty znajdujące się w owocach, zwalczają rozwój groźnej bakterii E. coli, która bardzo często jest przyczyną zakażeń układu moczowego. Żurawina działa antybakteryjnie i dzięki temu hamuje przyleganie bakterii do ścian komórek w drogach moczowych oraz rozwój Helicobacter pylorii, bakterii wywołującej stany zapalne żołądka.

Obecność przeciwutleniaczy w owocach żurawiny powoduje, że chronią one organizm przed szybkim starzeniem się komórek. Kosmetyki na bazie żurawiny polecane są kobietom posiadającym cerę przesuszoną, z objawami starzenia.

Żurawina i jej zastosowanie

Zarówno świeże, jak i suszone owoce żurawiny mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do produkcji przetworów – soków, konfitur, nalewek, syropów czy dżemów. Żurawinę można dodawać do herbaty i do mięsa, w szczególności dziczyzny. W postaci suszonej stanowi smaczną przekąskę. Sprawdzi się także, jako dodatek do ciast i deserów.

Czy wiesz, że…?

Już w średniowieczu Hildegarda z Bingen polecała stosować żurawinę na bardzo bolesne miesiączki.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.