Naturalny żel do mycia, czy mydło kostce? Co wybrać?

Skład zwykłego żelu do mycia, podobnie jak klasycznego mydła niestety pozostawia wiele do życzenia. SLS, SLES, parabeny, drażniące substancje chemiczne odpowiedzialne za spienienie się kosmetyku – to tylko niewielka część składu, który nie jest optymalny dla skóry i zdrowia człowieka. Co więcej, żel pod prysznic lub inny produkt myjący jest jednocześnie kosmetykiem, po który sięga się najczęściej. Czy jest alternatywny sposób na to, aby oczyścić swoje ciało i raz na zawsze pożegnać szkodliwe parabeny?

Skład żelu do mycia i kostki myjącej – na co zwrócić uwagę?

  • Naturalny żel do mycia ciała wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla skóry. Niemniej jednak przy zakupie wegańskich kosmetyków również należy skrupulatnie czytać skład. Niestety na fali popularności kosmetyków EKO i promocji wegańskich produktów, wiele marek wypuszcza jeden lub dwa kosmetyki do mycia, które określa mianem naturalnych. Dopiero po weryfikacji składu okazuje się, że obok naturalnych składników występują parabeny, SLES, SLS i sztuczne aromaty. Zwykłe żele pod prysznic są detergentami w  ładnym przebraniu – piana wytwarzana jest przez środki powierzchniowo czynne – chemiczne produkty uboczne ropy naftowej. Taki skład żelu do mycia wysusza skórę i zaburza naturalną równowagę jej właściwości ochronnych. Taki produkt z pewnością nie jest naturalny, ani ekologiczny. Jak w takim razie znaleźć dobry naturalny żel do mycia ciała lub wegańskie mydło?
  • Skład żelu do mycia, który jest naprawdę naturalny będzie bogaty w roślinne składniki, takie jak np. oliwa z oliwek, masło shea i olejki eteryczne pochodzenia roślinnego. Mydło w kostce zyskało mylne postrzeganie jako przesuszające, ponieważ wiele komercyjnych „mydeł” jest naładowane takimi dodatkami jak parabeny, SLES, SLS – to nie jest prawdziwe mydło! Naturalne  mydło w kostce lub żel do mycia w nie wymagają dodatku konserwantów, aby zachować świeżość, bezpieczeństwo i skuteczność. Wysokiej jakości mydła roślinne w kostce i wegańskie żele do mycia ciała mogą trochę mniej się pienić, ale zapewniają długą świeżość i delikatny, naturalny zapach. Co więcej, opakowanie certyfikowanych, ekologicznych produktów zwykle pochodzi z recyklingu i nadaje się do ponownego przetworzenia. Z kolei wybór roślinnego mydła oznacza brak wprowadzania do domu produktów z niepotrzebnym opakowaniem. To pierwszy krok do świadomego stylu życia zgodnego z ideą zero waste, bo dla środowiska liczy się nie tylko skład żelu do mycia, ale również proces jego produkcji i opakowanie.

Jak ciało reaguje na naturalne kosmetyki? Roślinny skład żelu do mycia i jego zalety

Ciało znacznie lepiej reaguje na naturalne produkty do mycia. Twarda lub mocno chlorowana woda w połączeniu z detergentem bardzo wysusza skórę. Ciało po umyciu może swędzieć, być nieprzyjemnie napięte, a nawet zaczerwienione. Naturalne oleje i wyciągi roślinne, które znajdują się w wegańskich kosmetykach do mycia nie zaburzają naturalnych właściwości skóry, natłuszczają ją, regenerują i nawilżają. Dzięki temu po wysuszeniu, ciało jest przyjemnie miękkie, pachnące i nawilżone tak jak po balsamie do ciała. Co więcej, używanie roślinnych kosmetyków działa długofalowo. Brak dodatków SLES, SLS, które są posądzane o działanie kancerogenne z pewnością nie zaszkodzi, a tylko pomoże. Po co ryzykować, jeśli jest inna, zdrowsza alternatywa? Ponadto, parabeny, SLES i SLS gromadzą się w organizmie (przenikają przez skórę) – warto oszczędzić sobie dodatkowej dawki chemii w świecie, w którym naprawdę praktycznie każdy produkt zawiera szkodliwe substancje, które mają mniejszy/większy wpływ na zdrowie.

Ciało, kocha naturalną pielęgnację, która jest bogata w oleje i wyciągi roślinne. Dobre, sprawdzone kosmetyki wegańskie mogą być stosowane przez cała rodzinę. Dzięki temu, jedno opakowanie żelu do mycia ciała może być używane przez całą rodzinę – w tym dzieci. Skład żelu do mycia naprawdę ma znaczenie!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych porad z zakresu dietetyki, bądź na bieżąco z portalem kacikzdrowia.pl i zapisz się na newsletter.